هنری

سوره مهر برای اعطای مجوز ساخت فیلم اقتباسی از کتاب‌هایش نماینده تعیین کرد / کتاب‌هایی که تاکنون فیلم شده‌اند

– اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از روابط عمومی سازمان سینمایی حوزه هنری، به‌تازگی تفاهم‌نامه‌ای میان سازمان سینمایی سوره و انتشارات سوره مهر مبنی بر اعطای نمایندگی حق هرگونه اقتباس یا برداشت از آثار انتشارات سوره مهر منعقد شد.

به موجب این تفاهم‌نامه درگاه خرید رایت یا اخذ مجوز جهت هرگونه برداشت یا اقتباس از تمامی آثار و عناوین منتشر شده در انتشارات سوره مهر برای تولید آثار سینمایی، سریال و سایر محصولات تصویری، سازمان سینمایی سوره خواهد بود.

طی این تفاهم‌نامه که در هفته اخیر میان حمیدرضا جعفریان، رئیس سازمان سینمایی سوره و علی‌اکبر شیروانی، مدیرعامل انتشارات سوره مهر امضا شد، اختیار تولید آثار تصویری براساس کتب سوره مهر، مسیر اخذ مجوز و هرگونه تفاهم به منظور اقتباس توسط سازمان سینمایی سوره صورت می‌پذیرد.

سازمان سینمایی سوره در دوران تازه فعالیت خود در کنار ساماندهی و تمرکز ویژه بر مسئله اقتباس، خود نیز نگارش فیلمنامه چند اثر جدید را براساس برخی کتب مهم انتشارات سوره مهر از مدتی پیش آغاز کرده است که به‌زودی جزئیات آن اطلاع رسانی خواهد شد.

از آثار مکتوب انتشارات سوره مهر که تا به حال به فیلم تبدیل شده‌اند می‌توان به «دسته دختران» که یکی از منابع آن کتاب «دا» بوده، «آبادان یازده 60» بر اساس کتاب «فرکانس 1160 و «23 نفر» براساس کتاب «آن 23 نفر» اشاره کرد.

بازآفرینی یا اقتباس به این معنا است که هنرمند با الهام گرفتن از اثر کهن، دست به آفرینشی دوباره بزند و اثر اولیه را به گونه‌ای دیگر بیافریند در واقع، اثر جدید، دقیقاً همان اثر اولیه نیست بلکه تنها رگه‌هایی از اثر اولیه در آن دیده می‌شود. پایه و اساس بازآفرینی، تخیل است و اثر بازآفریده، اثری است مستقل، تازه و بدیع.

ورود چند فیلم‌ کوتاه به اکران نوروزی شبکه نمایش خانگی و اهمیت آن

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا