جامعه

سبزه عید را با دانه‌های خوراکی جایگزین کنیم

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ با توجه به روزهای پایانی سال و نزدیکی فصل بهار مریم مغانلو, رئیس گروه گیاهی سازمان محیط زیست از هموطنان خواست از خرید و فروش و جابه‌جایی گونه‌های گیاهی غیربومی مهاجم آبزی در کشور مانند سنبل آبی (Eichhornia crassipes)، کاهوی آبی (Pistia stratiotes) و آزولا (Azolla filiculoides) که زیست آبزی و کنار آبزی را به مخاطره می‌اندازد و با گسترش بر روی سطح آب‌ها به میزان قابل توجهی از رشد و گسترش سایر گیاهان آبزی جلوگیری می‌کنند و هر ساله معضلات فراوان محیط زیستی را به همراه دارند، جداً خودداری کنند.

وی در رابطه با رسم سبزه انداختن در عید بیان کرد: این روزها رسم دیرینه سبزه گذاشتن برای سفره‌های هفت‌سین را داریم که با استفاده از بسیاری از غلات و حبوبات این سبزه‌ها، رشد می‌کنند و بعد از سیزدهم فروردین در سطح شهرها و طبیعت رها می‌شوند که به‌عنوان زباله چه از لحاظ زیبایی بصری و چه زیست محیطی مشکلات متعددی را به وجود می‌آورد.

رئیس گروه گیاهی سازمان محیط زیست ادامه داد: مردم می‌توانند به‌جای سبز کردن حجم زیادی از دانه‌های مختلف و دور ریز و هدر رفت این دانه‌ها، از خیساندن بذرهایی که قابلیت خوراکی دارند، مانند بذر انواع سبزی‌ها و همچنین کاشت دانه مرکبات یا نهال کوچکی در گلدان که رشد و سبزینگی آن ادامه داشته باشد و قابل انتقال به دامان طبیعت است استفاده کنند.

مغانلو با بیان این‌که امروزه در تمام دنیا میکروگرین‌ها به دلیل پروتئین و مواد مغذی که دارند بسیار موردتوجه هستند، گفت: می‌توان با کشت انواع بذر سبزیجات به‌عنوان سبزه, سفره‌های هفت‌سین و در نهایت استفاده خوراکی از آن‌ها، این سنت را در مسیری درست و به‌گونه‌ای که کمترین اسراف و آسیب به محیط‌زیست را به همراه داشته باشد، هدایت کرد.

وی تأکید کرد: با توجه به آغاز فصل رویشی و رشد گونه‌های گیاهی، به‌منظور حفظ پوشش گیاهی مناطق مختلف کشور از جمع‌آوری و برداشت بی‌رویه گونه‌های گیاهی خودداری شود، چراکه حذف پوشش گیاهی کشور منجر به عدم جذب بهتر آب در سطح خاک می‌شود و زمینه ایجاد سیلاب, تخریب و فرسایش خاک را به همراه دارد.

رئیس گروه گیاهی سازمان محیط زیست افزود: برخی از گونه‌های گیاهی اثر طبیعی ملی در کشور که دارای زیبایی فوق‌العاده‌ای هستند, مانند لاله واژگون (Fritillaria imperialis) و سوسن چلچراغ (Lilium ledebourii) در این فصل از سال، به دلیل سودجویی برخی از افراد به‌صورت شاخه بریده و در بعضی اوقات به‌طور کامل از پایه کنده می‌شوند و همراه پیاز آن در سطح معابر شهری به فروش می‌رسند که این امر موجب تهدید جمعیت این‌گونه ها در رویشگاه‌های طبیعی خود می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: سازمان حفاظت محیط زیست در این روزهای پایانی سال نیز با همکاری سایر ارگان‌ها نظارت کامل بر روی خریدوفروش گونه‌های مهاجم و همچنین گونه‌های اندمیک و منحصر به فرد را به‌منظور حفظ محیط زیست و جلوگیری از ایجاد آسیب‌های احتمالی به زیستگاه‌های طبیعی در دستور کار خود قرار داده است.

گیاهان خانگی حدود 20 درصد دی‌اکسید نیتروژن خانه را کاهش می‌دهند نظارت مستمر محیط زیست بر بازار خرید و فروش حیوانات در ایام ‌پایانی سال

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا