جامعه

گیاهان خانگی حدود 20درصد دی‌اکسید نیتروژن را کاهش می‌دهند

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم, تحقیقات جدید نشان داده است کیفیت هوای داخل خانه را می‌توان به‌طور قابل‌توجهی توسط گیاهان آپارتمانی بهبود بخشید؛ به‌ویژه از نظر حذف دی‌اکسید نیتروژن (NO2) از هوا، آلاینده‌ای که از سوختن سوخت‌های فسیلی ایجاد می‌شود و با بیماری‌های تنفسی مرتبط است.

پایگاه علمی "sciencealert" دراین‌باره نوشت, این مطالعه جدید توضیح می‌دهد که گیاهان گلدانی کاملاً ساده و مقرون به صرفه برای خرید و به‌طور بالقوه گزینه‌ای واقعاً مؤثر برای کاهش سطح NO2 در خانه‌ها و دفاتر هستند.

در این مطالعه گیاهان رایج سوسن (Spathiphyllum wallisii)، گیاه ذرت (Dracaena fragrans) و سرخس (Zamioculcas zamiifolia) برای آزمایش انتخاب شدند و در آزمایش‌ها سطح NO2 را در محیط آزمایشگاهی تا 20 درصد کاهش دادند.

"کریستین پرفرنگ" شیمیدان از دانشگاه "بیرمنگام" انگلیس گفت: گیاهانی که ما در این مطالعه انتخاب کردیم همگی بسیار متفاوت از یکدیگر بودند، با این حال همه آنها توانایی‌های بسیار مشابهی برای حذف NO2 از جو از خود نشان دادند.

برای اهداف این مطالعه، هر گیاه در یک محفظه آزمایشگاهی با همان سطح NO2 قرار داده شد که در دفتری کنار جاده‌ای شلوغ انتظار دارید. فقط در یک ساعت، همه گونه‌های گیاهی توانستند حدود نیمی از NO2 موجود در محیط را حذف کنند. با تعمیم نتیجه به یک دفتر کوچک (15 مترمکعب) با پنج کارخانه در محیط آن، محققان اظهار داشتند که می‌توان انتظار داشت کاهش 20درصدی NO2 در فضایی با تهویه ضعیف امکان‌پذیر باشد.

نکته مهم در این مطالعه, کاهش میزان دی‌اکسید نیتروژن در هر دو شرایط تاریک و روشن و با خاک خشک و مرطوب به دست آمد. در مطالعات قبلی که به حذف دی‌اکسید کربن (CO2) پرداخته شده بود، این شرایط محیطی بر میزان بهبود کیفیت هوا تأثیر گذاشت.

نتایج این تحقیق در مجله "Air Quality, Atmosphere and Health" منتشر شده است.

نگهداری گیاهان خانگی چه تأثیری در سلامتی دارد؟5 گیاه خانگی مؤثر در کاهش آلودگی هوا

انتهای پیام/+

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا