جامعه

کمک 10میلیاردتومانی ستاد اجرایی فرمان امام برای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ تفاهمنامه جدید همکاری بین ستاد اجرایی فرمان امام و سازمان زندان‌ها با رویکرد توانمندسازی اجتماعی و اشتغالزایی برای زندانیان پس از آزادی امضا شد.

مراسم امضای تفاهمنامه با حضور معاون اجتماعی ستاد اجرایی فرمان امام، رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، مدیران عامل بنیادهای 15 خرداد، برکت و احسان، برگزار شد.

علی عسگری، معاون اجتماعی و امور استان‌های ستاد اجرایی فرمان امام در این مراسم گفت: استضعاف فکری به‌مراتب بدتر و زیان‌بارتر از استضعاف مادی و مالی است و سیاست ستاد اجرایی فرمان امام در وهله اول زدودن این استضعاف فکری در جامعه و اجرای طرح‌های مختلف اجتماعی برای توانمندسازی زندانیان در زمینه‌های مختلف کنار رفع نیازهای اقتصادی و معیشتی است.

عسگری با اشاره به امضای اولین تفاهمنامه بین ستاد اجرایی فرمان امام و سازمان زندان‌ها در سال 1399 افزود: اولویت اول ما در همکاری با سازمان زندان‌ها، بر اجرای طرح‌های توانمندسازی اجتماعی و مهارت‌آموزی شغلی در داخل زندان و ندامتگاه‌ها بوده است.

وی اضافه کرد: بر اساس تفاهم قبلی که در سال 1400 اجرایی شد، با اختصاص 21 میلیارد تومان توسط ستاد اجرایی فرمان امام، 2 هزار و 200 زندانی جرایم غیرعمد از زندان‌ها آزاد شدند، همچنین 100 هزار بسته معیشتی بین خانواده زندانیان نیازمند توزیع شد.

معاون ستاد اجرایی فرمان امام ادامه داد: امروز هم تفاهمنامه جدیدی با سازمان زندان‌ها امضا کردیم که بر اساس آن ستاد اجرایی 10 میلیارد تومان برای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد و عمد (ناشی از فقر که دوران محکومیت خود را سپری کرده‌اند) اختصاص می‌دهد. از مردم هم دعوت می‌کنیم به پویش ستاد اجرایی فرمان امام بپیوندند تا در شب عید شاهد آزادی تعداد بیشتری از این زندانیان در کشور باشیم.

عسگری درباره توزیع بسته‌های معیشتی نیز گفت: در آستانه شب عید 10 هزار بسته معیشتی بین خانواده زندانیان نیازمند توزیع می‌کنیم و این آمادگی را داریم که در ماه مبارک رمضان هم این حرکت را امتداد دهیم.

وی با اشاره به اهمیت سایر بندهای این تفاهمنامه تأکید کرد: یکی از بخش‌های مهم این تفاهمنامه همکاری ستاد برای اجرای طرح‌های اشتغالزایی برای دوران پس از آزادی زندانیان و رها نشدن آنها پس از بازگشت به جامعه است.

علی عسگری توضیح داد: با همکاری هلدینگ کشاورزی و بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام و در اجرای طرح‌هایی مانند طرح جهش دیم‌زارها در کشور مقرر شد از این افراد نیز به‌کارگیری شود، همچنین ایجاد "کانون‌های خیریه" در ندامتگاه‌ها با کمک بنیاد احسان و ارتقای موضوع سلامت در زندان‌ها با کمک بنیاد 15 خرداد از دیگر بخش‌های این تفاهم است.

در ادامه این مراسم محمدی، رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور نیز گفت: اغلب افرادی که در زندان‌ها و ندامتگاه‌ها هستند از ضعیف‌ترین اقشار جامعه‌اند، یا به‌لحاظ فکری و یا به‌لحاظ اقتصادی و معیشتی.

غلامعلی محمدی همچنین گفت: یکی از تکالیفی که بر دوش ما نهاده شده، حمایت از خانواده‌های این زندانیان است، معتقدیم که خطا و ضعف و اشتباه یک انسان که در حال گذراندن دوران محکومیت خود است، نباید زندگی افراد دیگری را که به او وابسته هستند با مشکل روبه‌رو کند.

وی افزود: یکی از نهادهایی که همواره در راستای تکالیف قانونی سازمان زندان‌ها، در کمک‌رسانی به ما پیشگام و پیشرو بوده، ستاد اجرایی فرمان امام است.

محمدی خاطرنشان کرد: از مسئولان ستاد اجرایی فرمان امام صمیمانه متشکرم که همیشه با نوع خاص مدیریت جهادی و مبتکرانه‌شان بانی خیر و برکت برای تمام کشور بوده‌اند.

رئیس سازمان زندان‌ها تأکید کرد: ویژگی مهم کمک‌های ستاد اجرایی این بوده است که صرفاً به توزیع کمک مالی و پرداخت هزینه اکتفا نمی‌کنند و تمرکز فعالیت خود را به توانمندسازی افراد در جامعه اختصاص می‌دهند، همان‌طور که در مناطق محروم کشور مشاغل جدید را با کمک خود مردم ایجاد می‌کنند، در زندان‌ها هم تمرکز را بر اجرای پروژه‌هایی که نتیجه آن توانمندشدن و فعال شدن توان و استعداد خود زندانیان است گذاشته‌اند که از این بابت از مدیران این نهاد انقلابی سپاسگزاریم.

در پایان این مراسم، تفاهمنامه همکاری به امضای معاون اجتماعی ستاد اجرایی فرمان امام و رئیس سازمان زندان‌ها رسید.

دیدار رئیس انجمن حمایت از زندانیان مرکز با خانواده تعدادی از زندانیان تهراندستور رئیس قوه قضائیه برای اعطای مرخصی به زندانیانی که تاکنون مرخصی نرفته‌اند

انتهای پیام/+

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا