ورزشی

پاسخ به یک ابهام درباره عزل هیئت رئیسه در آستانه برگزاری مجمع فدراسیون فوتبال/ کمیته عادی‌سازی یا انتخابات؟ + عکس

– اخبار ورزشی –

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، مجمع عمومی فدراسیون فوتبال پیش از این با 16 دستور جلسه به اعضای مجمع اعلام شده تا از ساعت 9 صبح فردا (سه‌شنبه 10 خرداد) در سالن هگمتانه هتل المپیک آغاز شود. مجمعی 87 نفره که مهم‌ترین دستور جلسه آن بند 14 در خصوص عزل اعضای ارکان فدراسیون فوتبال است.

بند 14 دستور جلسه مجمع دو بخش را شامل می‌شود که بخش اول مربوط به اتخاذ تصمیم در مورد پیشنهاد مورخ 28 بهمن 1400 هیئت رئیسه مبنی بر عزل موقت شهاب‌الدین عزیزی خادم از ریاست فدراسیون فوتبال طبق موضوع بند یک ماده 37 اساسنامه است که در پیوست وجود دارد. بخش دوم هم اتخاذ تصمیم در مورد پیشنهاد عزل ارکان فدراسیون بنا به پیوست دیگری است که این بخش مربوط به عزل چهار عضو هیئت رئیسه شامل احمدرضا براتی، مهرداد سراجی، احسان اصولی و طهمورث حیدری می‌شود.

بنا به این دستور جلسه مجمع، شهاب‌الدین عزیزی خادم از سوی حسن کامرانی‌فر، دبیرکل و دبیر مجمع فدراسیون فوتبال برای رسیدگی به پیشنهاد عزلش و دفاع از خود، به جلسه روز 10 خردادماه مجمع دعوت شده بود. با این حال پس از تصمیم کمیته اخلاق مبنی بر محرومیت دو ساله شهاب‌الدین عزیزی خادم و تأیید این رأی در کمیته استیناف، نامه‌ای از سوی حسن کامرانی‌فر، دبیرکل فدراسیون فوتبال به رئیس معزول و محروم این فدراسیون ارسال شده که با توجه به رأی کمیته اخلاق به تاریخ 26 اردیبهشت و تأیید آن در کمیته استیناف به تاریخ 5 خرداد، دعوت وی برای حضور در مجمع کن لم یکن خواهد بود.

عزیزی خادم نسبت به خروج بررسی عزل موقت خود از دستور کار مجمع اعتراض و در نامه‌ای رسمی به کامرانی‌فر اعلام کرده جلوگیری از حضور او یا از دستور کار خارج کردن رسیدگی به عزل یا ابقا، تخلف صریح از قوانین و مقررات اساسنامه فدراسیون فوتبال و سایر مقررات فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) است و در مجمع حضور خواهد یافت. در این شرایط باید دید مسئله حضور یا عدم حضور عزیزی خادم در مجمع روز سه‌شنبه چه خواهد شد و با توجه به حضور نمایندگان AFC و فیفا در مجمع، در نهایت چه اتفاقی در این زمینه رقم خواهد خورد.

در صورت عدم رسیدگی به مسئله عزل عزیزی خادم، عزل ارکان فدراسیون فوتبال بنا به پیشنهاد برخی از اعضای مجمع که شامل چهار عضو هیئت رئیسه می‌شود، در دستور جلسه فردا خواهد بود. در این زمینه زمزمه‌هایی به گوش رسیده با توجه به عزل عزیزی خادم، غیر قانونی بودن نایب رئیس اول و دوم (حیدر بهاروند و حمیدرضا مهرعلی) و بازداشت نایب رئیس سوم (شهره موسوی)، اگر چهار عضو دیگر هم در مجمع عزل شوند، هیئت رئیسه از اکثریت می‌افتد و در این صورت فیفا اقدام به تشکیل کمیته عادی‌سازی (کمیته انتقالی) خواهد کرد. این در شرایطی است که چنین مسئله‌ای در اساسنامه فدراسیون فوتبال وجود ندارد.

فیفا بنا بر اتفاقات یا شرایط پیش آمده غیر قابل پیش‌بینی در اساسنامه، تصمیم به ایجاد کمیته عادی‌سازی می‌کند و عزل اعضای هیئت رئیسه، طبق اساسنامه منجر به تشکیل کمیته عادی‌سازی نمی‌شود. در واقع موضوعی که برخی دنبال می‌کنند تا فدراسیون را در صورت اکثریت افتادن هیئت رئیسه به سمت بی ثباتی و کمیته عادی‌سازی ببرند، مسیری خارج از عرف اساسنامه فدراسیون فوتبال است.

بر اساس بند 8 ماده 33 اساسنامه فدراسیون فوتبال، پست عضو هیئت رئیسه در صورت استعفا، عزل، فوت، ناتوانی دائمی یا غیبت بیش از چهار جلسه متوالی عادی در جلسه هیئت رئیسه، بلاتصدی تلقی می‌شود. بر اساس بند 9 همین ماده نیز، اگر بیش از 50 درصد از پست‌های هیئت رئیسه بلاتصدی شوند، دبیرکل فدراسیون بابد مجمع عمومی فوق‌العاده را ظرف مدت زمان مشخص به منظور انتخاب اشخاص جایگزین برای مدت باقی مانده، برگزار کند. (تصویر زیر)

فدراسیون فوتبال , فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) ,

بر این اساس، اکنون که شهاب‌الدین عزیزی خادم با تصمیم هیئت رئیسه عزل موقت شده و از سوی دیگر از سوی کمیته اخلاق محروم شده است، با توجه به غیر قانونی بودن دو نایب رئیسش و دستگیری نایب رئیس سومش و در صورتی که عزل چهار عضو دیگر هیئت رئیسه در مجمع به نتیجه برسد، بر اساس بند 9 ماده 33 اساسنامه فدراسیون فوتبال، بیش از 50 درصد از پست‌های هیئت رئیسه (طبق اساسنامه اعضای هیئت رئیسه باید 11 نفر باشند) بلاتصدی می‌شوند و پس از این اتفاق دبیرکل فدراسیون باید مجمع عمومی فوق‌العاده را ظرف مدت زمان مشخص برای جایگزینی اشخاص برگزار کند.

با مراجعه به ماده 29 اساسنامه که به برگزاری مجمع فوق‌العاده پرداخته، به صراحت در خصوص برگزاری مجمع فوق‌العاده اعلام نظر شده است. با توجه به اینکه از اکثریت افتادن هیئت رئیسه، بند یک ماده 29 و تشکیل مجمع فوق‌العاده از سوی هیئت رئیسه بی معنا می‌کند، اما بر اساس بند 2 ماده 29 با درخواست دو پنجم اعضای مجمع، برگزاری مجمع فوق‌العاده امکان‌پذیر است و ظرف مدت 70 روز از تاریخ وصول این درخواست، باید تشکیل شود. (تصویر زیر)

فدراسیون فوتبال , فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) ,

از سوی دیگر بند 3 ماده 29 تأکید دارد که حداقل 21 روز پیش از برگزاری مجمع دستور جلسه باید به صورت کتبی به اعضای مجمع ارسال شود. به این ترتیب، در صورتی که بیش از 50 درصد پست‌های هیئت رئیسه در مجمع روز سه‌شنبه بلاتصدی شود، دبیرکل موظف به برگزاری مجمع فوق‌العاده است که این اتفاق با درخواست دو پنجم اعضای مجمع رقم خواهد خورد. اگر اعضا بلافاصله در روز برگزاری مجمع چنین درخواستی را اعلام وصول کنند، مجمع فدراسیون فوتبال حداکثر باید تا روز 18 تیر ماه (70 روز پس از اعلام وصول درخواست مجمع فوق‌العاده) برگزار شود. تا زمان برگزاری مجمع نیز، اعضای مجمع باید تفویض اختیار کرده تا سرپرست فدراسیون تا زمان انتخاب رئیس و اعضای جدید هیئت رئیسه، کارهای فدراسیون را پیش ببرد.

تمام این موارد در شرایطی خواهد بود که مسئله عزل شهاب‌الدین عزیزی خادم، حضور یا عدم حضورش در جلسه مجمع به سرانجام برسد، اعضای هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال از اکثریت بیفتد و در این صورت قرار به تشکیل کمیته عادی‌سازی از سوی فیفا نیست و دبیرکل فدراسیون باید حداقل ظرف مدت 70 روز، انتخابات را برگزار کند.

مجمع فدراسیون از ساعت 9 صبح آغاز می‌شود که دستورجلسه آن به شرح زیر است:

1- تلاوت آیاتی از قرآن کریم و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران.
2- اعلام رسمیت جلسه و تشکیل آن طبق اساسنامه فدراسیون.
3- تصویب دستورجلسه.
4- سخنرانی سرپرست فدراسیون.
5- سخنرانی وزیر ورزش و جوانان.
6- تعیین سه نفر از اعضای مجمع جهت بررسی صورتجلسه مجمع.
7- تعیین سه نفر برای شمارش آرا.
8- تصویب صورتجلسه مجمع عمومی قبلی.
9- ارائه گزارش عملکرد و تصویب آن.
10- تعیین تکلیف صورت‌های مالی تلفیقی و تجدید ارائه شده و صورت سود و زیان منتهی به سال‌های مالی 99-1398 و 1400-1399.
10.1- ارائه گزارش حسابرس و بازرس مستقل توسط موسسه رازدار.
10.2- ارائه گزارش صورت‌های مالی فدراسیون توسط خزانه‌دار.
11- تعیین تکلیف برنامه و بودجه سالیانه فدراسیون در سال‌های مالی 1400-1399 ، 01-1400 و 02-1401.
12- بحث در مورد پیشنهادات ارائه شده توسط اعضای مجمع با رعایت الزامات مندرج در بند یک ماده 28.
13- تعیین تکلیف حسابرس و بازرس مستقل تا برگزاری مجمع آتی.
14- عزل اعضای ارکان فدراسیون.
14.1- اتخاذ تصمیم در مورد پیشنهاد و تصمیم 1400/11/28 هیئت رئیسه فدراسیون مبنی بر عزل موقت آقای شهاب‌الدین عزیزی خادم از ریاست فدراسیون موضوع بند یک ماده 37 اساسنامه. (طبق اعلام کمیته استیناف و دبیرکل فدراسیون فوتبال، این بند از دستور جلسه خارج شده است)
14.2- اتخاذ تصمیم در مورد پیشنهاد عزل ارکان فدراسیون.
15- استمرار فعالیت ارکان قضایی حاضر (انضباطی، اخلاق و استیناف) تا مجمع انتخاباتی آتی.
16- تفویض اختیار به سرپرست فدراسیون جهت انتصاب سرپرست خزانه‌داری تا مجمع آتی.

پاره کردن صورت‌جلسه دردسرساز شد؛ ارسال پرونده عضو هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال به کمیته اخلاقتأیید محرومیت 2 ساله از سوی کمیته استیناف؛ عزیزی خادم حق شرکت در مجمع را ندارد

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا