ورزشی

از اوفا تا صوفیه؛ اضافه شدن یک مدال و آب رفتن 2 طلا/ احیای کشتی کرمانشاه و خط و نشان فیروزپور و معصومی

– اخبار ورزشی –

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، سال گذشته مسابقات جهانی جوانان در روزهای 25 تا 27 مرداد ماه در شهر اوفا برگزار شد. تیم جوانان کشورمان در خاک روسیه موفق به کسب 5 مدال طلا، یک مدال نقره و یک مدال برنز شد و با 178 امتیاز جام قهرمانی را بالای سر برد.

در آن تیم رحمان عموزاد خلیلی، عرفان الهی، محمد نخودی، امیرحسین فیروزپور و علی اکبرپور در اوزان 61، 70، 79، 86 و 125 کیلوگرم به مدال طلا، مهدی حاجیلوئیان در وزن 92 کیلوگرم به مدال نقره و علیرضا عبداللهی در وزن 97 کیلوگرم به مدال برنز رسیدند و بعد از ایران، دو تیم روسیه و آمریکا با 142 و 129 امتیاز دوم و سوم شدند.

مسابقات جوانان جهان در سال 2022 نیز شب گذشته (26 مرداد) در صوفیه بلغارستان به پایان رسید. تیم کشتی آزاد جوانان ایران این بار با سه طلا، یک نقره و 4 برنز و 159 امتیاز قهرمان رقابت‌ها شد. این بار روس‌ها در مسابقات حضور نداشتند و تیم ملی آمریکا که در پیکارهای 5 وزن اول رقابت پایاپایی با کشتی‌گیران کشورمان داشت، با 132 امتیاز دوم شد و هند با 112 امتیاز در جایگاه سوم قرار گرفت.

برای تیم کشورمان، سبحان یاری در وزن 79 کیلوگرم، امیرحسین فیروزپور در وزن 92 کیلوگرم و امیررضا معصومی در وزن 125 کیلوگرم به مدال طلا رسیدند، آرمین حبیب‌زاده در وزن 61 کیلوگرم صاحب مدال نقره شد و احمد جوان در وزن 57 کیلوگرم، حسین محمدآقایی در وزن 70 کیلوگرم، عارف رنجبری در وزن 86 کیلوگرم و امیرعلی آذرپیرا در وزن 97 کیلوگرم مدال برنز را از آن خود کردند.

هرچند 5 طلای سال گذشته می‌توانست تکرار شود اگر احمد جوان که تا دقیقه نود کاندیدای رسیدن به دوبنده تیم ملی بزرگسالان بود و حتی در جام تختی علیرضا سرلک نایب قهرمان جهان را شکست داده بود و همچنین امیرعلی آذرپیرا که شکست دو بر یک را در فینال جام تختی مقابل مجتبی گلیج نفر سوم جهان تجربه کرده بود، طبق انتظار فینالیست شده و مدال طلا می‌گرفتند.

امیرحسین فیروزپور و امیررضا معصومی دو مدعی دیگر تیم ملی بزرگسالان در مرحله نهایی انتخابی تیم ملی بودند که در جوانان جهان طبق انتظار عمل کرده و طلایی شدند.

فیروزپور خرداد ماه همراه با حسن یزدانی، کامران قاسم‌پور و امیرحسین زارع در یک وزن بالاتر در جام بولات تورلیخانوف محک خورد و مدال نقره را از آن خود کرد. این کشتی‎گیر جوان که دو مدال طلای جوانان جهان را در کارنامه دارد، مدعی دو وزن 92 و 97 کیلوگرم بزرگسالان خواهد بود.

امیررضا معصومی قهرمان نوجوانان و جوانان جهان هم بی‌شک از این پس به مدعیان تیم ملی بزرگسالان اضافه می‌شود، او می‌‍‌تواند یک رقیب خوب برای امیرحسین زارعی باشد که در دو سال اخیر فوق‌العاده نتیجه گرفته و امسال هم شانس اول طلای جهانی است.

هرچند 5 طلای جهانی سال گذشته در صوفیه آب رفت و به سه طلا تبدیل شد، اما یک اتفاق خوب در بلغارستان رخ داد. جایی که سبحان یاری، کشتی‌گیر بی‌حاشیه کرمانشاهی بعد از سال‌ها توانست کشتی این استانِ مدعی را صاحب نشان طلای جهانی کند. کشتی کرمانشاه که روزگاری در کنار تهران، مازندران، همدان و … حرف‌های زیادی برای گفتن داشت، سال‌هاست نتوانسته آن چیزی که انتظار می‌رود را به دست آورد، اما طلای سبحان یاری همانطور که قبلا هم در مصاحبه‌اش با خبرگزاری تسنیم عنوان کرده بود، می‌تواند راه بقیه دلاورهای آزادکار این استان را باز کند.

تیم ملی آزاد جوانان کشورمان در صوفیه قهرمانی سال گذشته‌اش را تکرار کرد، در حالی که در اوفا 7 مدال به ایران رسیده بود، این بار تعداد مدال‌های ملی‌پوشان کشورمان 8 مدال بود و تنها محمدرضا شاکری و عرفان الهی در دو وزن 65 و 74 کیلوگرم بدون مدال مسابقات را ترک کردند که در این میان الهی سال گذشته جزو 5 طلایی تیم بود و باید حتما بررسی شود که چرا کشتی‌گیری که تجربه طلای جوانان جهان و حضور در مسابقات جهانی 2021 بزرگسالان در اسلو را دارد، در دومین سال جوانانش از دور رقابت‌ها حذف شده است، آنهم مقابل حریفی که در قامت فینالیست در مسابقات جهانی ظاهر نشده است.

کشتی آزاد جوانان قهرمانی جهان| تکرار قهرمانی تیم ایران با کسب 8 مدال

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا