جهان

موافقت کمیته قضائی پارلمان اروپا با لغو مصونیت دو نماینده متهم به فساد

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه "تاگس شاو" آلمان، در جریان پرونده رسوایی فساد اتحادیه اروپا، دو نماینده دیگر مجلس هدف بازرسان قرار گرفته‌اند. گفته می‌شود که آنها نیز از قطر مزایایی دریافت کرده‌اند. حالا تارابلا و کوزولینو از نمایندگان حزب سوسیال دموکرات پارلمان اروپا اکنون در معرض خطر از دست دادن مصونیت خود هستند.

به این ترتیب در پرونده رسوایی فساد در پارلمان اروپا، دو نماینده دیگر پارلمان در آستانه از دست دادن مصونیت خود هستند. کمیته قضایی نمایندگی مردم اتحادیه اروپا به اتفاق آرا در بروکسل به اجازه تحقیقات جنایی علیه مارک تارابلا، نماینده بلژیکی و آندره کوزولینو ایتالیایی رای داد.

در نهایت، نشست عمومی پارلمان اروپا روز پنجشنبه در این باره تصمیم گیری خواهد کرد. قوه قضاییه بلژیک خواستار رفع مصونیت این دو نماینده حزب سوسیال دموکرات شده بود.

تارابلا مظنون به دریافت امتیازات از قطر به عنوان یک کشور خلیج فارس است. گفته می شود کوزولینو نیز در این راستا تحت تأثیر مراکش بوده است.

با این همه تارابلا در ایمیلی به برخی از نمایندگان مجلس که به دست خبرگزاری فرانسه رسیده است، نوشت: من هرگز در ازای عقاید سیاسی خود هیچ پول یا هدیه ای دریافت نکرده ام. کوزولینو نیز این اتهامات را رد می کند.

به این ترتیب حالا فراکسیون سوسیال دموکرات S&D دو نماینده کمتر در پارلمان اروپا دارد. همانطور که این فراکسیون پارلمانی در توییتر اعلام کرد، عضویت مارک تارابلا نماینده بلژیک در این فراکسیون هفته گذشته به حالت تعلیق درآمد. علاوه بر این، "آندره آ کوزولینو" ایتالیایی هم به میل خود گروه را ترک کرد.

در جریان تحقیقات درباره تارابلا، بازرسان اتاق‌های خصوصی او را نیز به عنوان بخشی از عملیات ویژه در ماه دسامبر بازرسی کردند. تا همین اواخر، فرانچسکو جورجی، یکی از مظنونان اصلی فساد مالی هم برای کوزولینو کار می کرد.

جورجی به همراه سه مظنون دیگر در بازداشت است که این شامل شریک او، اوا کیلی، معاون برکنار شده پارلمان اروپا، نیز می شود. قوه قضاییه بلژیک آنها را به فساد، عضویت در یک سازمان جنایی و پولشویی متهم می کند. در مجموع 1.5 میلیون یورو پول نقد در این رسوایی کشف و ضبط شد.

کشورهای حاشیه خلیج فارس قطر و مراکش متهم هستند که می خواستند نمایندگان پارلمان اروپا را متقاعد کنند تا تصمیمات مربوط به این کشورها را از جمله با دادن پول و رشوه به نفع خود تحت تأثیر قرار دهند. در اوایل ماه دسامبر، در حمله به دفاتر و آپارتمان های پارلمان در بروکسل، 1.5 میلیون یورو پول نقد کشف شد و تعدادی از نمایندگان پارلمان اروپا دستگیر شدند.

از جمله نمایندگان دستگیر شده اوا کایلی، معاون رئیس پارلمان اروپا است که از آن زمان برکنار شده و در حال حاضر در بازداشت به سر می برد. این نماینده یونانی اتهامات وارده علیه خود را رد می کند، اما شریک وی که او نیز دستگیر شده است، خود و سایر نمایندگان پارلمان را درگیر این پرونده کرده است.

رئیس پارلمان اروپا در پی افشای این رسوایی فساد گسترده از اصلاح مبارزه با فساد خبر داد. به عنوان مثال بر اساس تصمیمات اتخاذ شده قرار است از افشاگران محافظت بهتری صورت گیرد و مقررات ملاقات بین نمایندگان مجلس و نمایندگان سازمان های لابی تشدید شود. وی همچنین می‌خواهد سازمان‌هایی را که دارای منابع مالی نامشخص هستند، دقیق‌تر بررسی کند.

قوه قضاییه بلژیک در حال بررسی اتهامات مظنون به فساد، پولشویی و نفوذ خارج از کشور در مجاورت پارلمان اتحادیه اروپا است و چندین نفر را در این ارتباط دستگیر کرده است.

بر اساس تحقیقات انجام شده گفته می شود که کشور قطر با هدایای پول و کالا سعی در تأثیرگذاری بر تصمیمات سیاسی اروپا داشته است. طبق گزارش ها گفته می شود مراکش نیز این کار را انجام داده است.

آیا رئیس پارلمان اروپا هم درگیر پرونده فساد جدیدی است؟کمیسیون اروپایی: پرونده فساد در پارلمان اروپا بسیار دردناک است

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا