جامعه

37 راهبرد جهت کاهش تخلفات ناشی از رشوه در شهرداری تهران

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، محمدعلی الفت‌پور اظهار کرد: با توجه به اینکه شهرداری به‌طور مستقیم با شهروندان در ارتباط است، حفظ سلامت اداری این سازمان نقش بسیار بارزی در دیدگاه و اعتماد شهروندان دارد. اهمیت این امر زمانی مشخص می‌شود که شهروندان به‌عنوان سرمایه‌های اجتماعی سلامت اداری و مبارزه با فساد را به‌روشنی درک کنند. بی‌تردید کشف عوامل مؤثر در تخلفات اداری علاوه بر سلامت اداری شهرداری در تغییر دیدگاه مردم نسبت به این سازمان توأم با جلب اعتماد عمومی مؤثر است.

وی با اشاره به اینکه در مدیریت شهری جدید راهکارها و استراتژی‌های مبارزه با فساد و ارتقاء سلامت و موضوع خاص آن ارتشاء از طریق احصاء نظرات، ایده‌ها و مطالعات تخصصی و میدانی شناسایی‌شده است، افزود: مطابق سند گلوگاه‌های مستعد فساد و با مقایسه مضامین به‌کاربرده شده، طبقه‌بندی نهایی فرایندهای محمل موضوع ارتشاء در قالب 37 فرایند جمع‌بندی شده است که براساس حجم مالی، شدت، تعدد، میزان وقوع، حساسیت و دخیل بودن مخاطبان (ارباب‌رجوع، طرف قراردادها و عموم مردم) در فسادهای رخ‌داده، انتخاب و رتبه‌بندی شده‌اند.

رئیس مرکز نوسازی و تحول اداری شهرداری تهران عنوان کرد: بی‌تردید تلاش برای اجرایی ساختن راهبردهای اقتصادی، اداری و مدیریتی، فرهنگی، قانونی و قضایی، مدیریت اخلاق حرفه‌ای، اجتماعی، اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی یکی از مهم‌ترین اقدامات این حوزه است که به‌واسطه آشنایی با موضوع و به سبب آگاهی از شرایط و اقتضائات شهرداری تهران در نظر گرفته‌شده‌اند.

نیروهای انقلابی آمادگی برخورد با فساد و پرداخت هزینه آن را دارند

الفت‌پور از ارائه شفافیت بیشتر فرایند انجام امور در ادارات، ایجاد احساس دل‌بستگی و تعلق شغلی و اداری بین کارکنان، ایجاد سازوکارها و زیرساخت‌های لازم خدمات الکترونیک، اصلاح قوانین و مقررات، انجام بازرسی‌های ادواری، جلوگیری از تشکیل تیم‌های اداری(باندبازی)، کاهش زمان رسیدگی به پرونده‌های تخلفاتی، کاهش مماشات اداری در رابطه با انواع تخلفات کارکنان و … به‌عنوان اهم راهکارها برای حذف گلوگاه‌های مستعد فساد در شهرداری نام برد.

وی با تأکید بر اینکه بسیاری از تخلفات را می‌توان با ارائه راهکارها کاهش داده و درعین‌حال از وقوع برخی از آن‌ها جلوگیری کرد، افزود: در هیچ اداره و سازمانی امکان تخلف به صفر نمی‌رسد، اما راهکارهایی وجود دارد که می‌توان با استفاده از آن‌ها میزان تخلفات ناشی از رشوه را کاهش داد که شهرداری تهران نیز نمی‌تواند از این امر مستثنی باشد.

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا