جهان

کمیسیون اروپا از آلمان و لهستان در دادگاه اروپایی شکایت می‌کند

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از "ان تی وی" آلمان، رسیدگی لهستان به الزامات اروپا مدت هاست که خاری در چشم کمیسیون اتحادیه اروپا بوده است. پس از اینکه این کشور در سال گذشته اولویت قوانین اتحادیه اروپا را زیر سوال برد، اختلافات اوج گرفت. کمیسیون هم اکنون با طرح دعوی به دیوان عالی اروپا مراجعه می کند.

به این ترتیب در اختلاف با لهستان بر سر اصول حاکمیت قانون، کمیسیون اتحادیه اروپا شکایتی را به دیوان دادگستری اتحادیه اروپا EuGH ارائه کرده است. این اقدام با احکام دادگاه قانون اساسی لهستان در ژوئیه و اکتبر سال گذشته آغاز شد که مفاد معاهدات اتحادیه اروپا را مغایر با قانون اساسی طبقه بندی کرد و صراحتاً اولویت قانون اتحادیه اروپا بر قوانین ملی را زیر سوال برد. کمیسیون اتحادیه اروپا توضیح داد که با این تصمیمات دادگاه قانون اساسی لهستان اصول کلی – مانند اصول اجرای یکسان قوانین اتحادیه و اثر الزام آور احکام EuGH را نقض کرده است.

دولت ناسیونالیست و مشکوک به اروپای لهستان که از سال 2015 در لهستان قدرت را در دست دارد، در مورد مسائل حاکمیت قانون بیشتر با اتحادیه اروپا در تضاد است. این درگیری قبلاً منجر به این شده است که کمیسیون اروپایی رسیدگی به تخلفات را علیه این کشور آغاز کند و وجوه کمکی به این کشور را متوقف کند. در ماه سپتامبر، دولت ورشو ادعاهای کمیسیون اتحادیه اروپا را که اکنون منجر به شکایت شده است، رد کرد.

دادگاه قانون اساسی لهستان در ابتدای اکتبر تاکید کرده بود که نه تنها حق دارد قانون اساسی اتحادیه اروپا را بررسی کند، بلکه احکام EuGH را نیز بررسی می کند. کمیسیون اتحادیه اروپا اعلام کرد که پس از اعمال تغییرات در دادگاه قانون اساسی توسط حزب حاکم لهستان، این نهاد دیگر الزامات یک دادگاه مستقل و بی طرف را برآورده نمی کند. این به دلیل بی نظمی در روند انتصاب قضات در پایان سال 2015 و انتخاب رئیس در پایان سال 2016 بود.

لهستان از نوامبر 2021 یک میلیون یورو جریمه روزانه را به دلیل عدم اجرای حکم قبلی EuGH در مورد سیستم انضباطی قضات پرداخت کرده است. با شکایتی که اکنون توسط کمیسیون اتحادیه اروپا مطرح شده است، این کشور با جریمه های بیشتر تهدید می شود.

کمیسیون اتحادیه اروپا همچنین آلمان را به دلیل حمایت ناکافی از افشاگران به دادگاه دادگستری اروپا EuGH می کشاند. همانطور که کمیسیون اروپایی روز چهارشنبه اعلام کرد، جمهوری فدرال متهم است که قوانین را به طور کامل برای محافظت از افرادی که نقض قوانین اتحادیه اروپا را گزارش می کنند، اجرا نمی کند.

دادگاه اروپایی می تواند آلمان را در صورت شکست جریمه کند. علاوه بر آلمان، از هفت کشور دیگر اتحادیه اروپا نیز شکایت شده است.

قانون اتحادیه اروپا در واقع کشورهای عضو را موظف می کند که کانال های مناسبی را در اختیار افشاگران قرار دهند که از طریق آن می توانند به طور محرمانه نقض قوانین اتحادیه اروپا را گزارش کنند. این کمیسیون گفت: این به منظور ایجاد حفاظت قابل اعتماد در برابر اقدامات تلافی جویانه است.

با توجه به رسوایی های متعددی مانند افشای اطلاعات فیس بوک یا به اصطلاح اسناد پاناما، که تنها از طریق افشاگران علنی شد، اتحادیه اروپا در سال 2019 با این قوانین جدید موافقت کرد. این الزامات از جمله شامل نقض قوانین اتحادیه اروپا در زمینه های پولشویی، مالیات شرکت ها، حفاظت از داده ها، ایمنی مواد غذایی و محصولات، حفاظت از محیط زیست و ایمنی هسته‌ای است. به طور خاص، پیش بینی می شود که افشاگران در انتخاب نحوه گزارش تخلفات آزاد باشند. لازم نیست ابتدا به مکانی در سازمان خود برای این منظور بروند.

شورای فدرال آلمان روز جمعه قانون موسوم به افشاگر را متوقف کرده بود. گئورگ آیزنرایش، وزیر دادگستری بایرن (CSU) اظهار داشت که نسخه فعلی قانون حمایت از افشاگران بسیار فراتر از الزامات اتحادیه اروپا است.

برنامه اتحادیه اروپا برای بسته دهم تحریم‌ها علیه روسیهبالا گرفتن مجدد اختلافات در اتحادیه اروپا بر سر مسئله انرژی‌های تجدید پذیرثبت بیشترین عبورهای مرزی پناهندگان به اتحادیه اروپا از سال 2016

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا