جامعه

"مجلس" قانون حمل سلاح محیط‌بانان را اصلاح نمی‌کند!

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، در کنار حقوق پایین، شیفت‌های کاری طولانی، تجهیزات فرسوده و خراب، یکی از چالش‌های اساسی محیط‌بانان به عنوان حافظان حیات وحش و محیط زیست، "نحوه و چگونگی استفاده از سلاح توسط آن‌ها در مقاطع و شرایط مختلف است".

بر اساس قوانین محیط‌بانان نمی‌توانند به سمت شکارچی غیرمجاز یا هر فرد مسلح یا حتی هر فردی که به منطقه حفاظت شده، ورود کرده است و حتی دارای سلاح نیز هست، تیراندازی کنند! و همین نقص قانونی باعث شده تاکنون150 نفر از محیط‌بانان بر اثر درگیری با شکارچیان غیرمجاز به درجه رفیع شهادت نائل آمده‌اند.

رفیعی: اصلاح قانون حمل سلاح در دستورکار مجلس قرار گرفت

به منظور برطرف کردن این خلأ قانونی که علاوه بر محیط‌بانان، سایر نیروهای مسلح را نیز درگیر کرده بود، اصلاح قانون حمل سلاح در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفته بود.

با وجود اینکه بیشتر کارشناسان و فعالان در حوزه محیط زیست و حتی نمایندگان مجلس شورای اسلامی معتقدند که قوانینی حمل سلاح باید به نفع محیط‌بانان تغییر کنند، در اقدامی عجیب نمایندگان مجلس با اصلاح قانون حمل سلاح توسط محیط‌بانان مخالفت و اعلام کردند که محیط‌بانان، مشمول نیروهای نظامی و انتظامی نیستند بنابراین نمی‌توانند سلاح حمل کنند!

این تصمیم درحال گرفته شده بود که امیدواری زیادی درخصوص اصلاح قانون و کمک به محیط‌بانان شکل گرفته بود و به همین دلیل این تصمیم نمایندگان با واکنش منفی محیط‌بانان کشور و دوستداران محیط زیست همراه شده است و با این شرایط می‌توان پیش‌بینی کرد که اگر در آینده درگیری با شکارچیان منجر به آسیب به محیط‌بانان شود، تیغ انتقادات نسبت به این تصمیم مجلس تیزتر خواهد شد.

این تصمیمی با انتقاد علی سلاجقه؛ رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز همراه شده و او گفته است: مجلس شورای اسلامی با اصلاحیه قانون حمل سلاح توسط محیط‌بانان موافقت نکرد چراکه محیط‌بانان، مشمول نیروهای نظامی و انتظامی نیستند. محیط‌بانان مسئولیت نیروهای نظامی و انتظامی را دارند اما پرداختی آنها مانند کارمندان است.

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا