هنری

قدردانی گنجینه‌ زنده بشری از تولید و پخش یک مستند + فیلم

– اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، اسلام پناه در پیامی از تولید و پخش «و اما نامبرده» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی سیدجواد میرهاشمی قدردانی کرد.

محمدحسین اسلام‌پناه گنجینه‌ زنده بشری در رشته صحافی، فارغ التحصیل دانشگاه فنی تهران و تحصیل کرده در انگلستان است؛ او پس از بازنشستگی دکانی در بازار کرمان برای صحافی کتاب برپا می‌کند و تقریباً از آخرین نفرات در ایران است که صحافی را به صورت سنتی انجام می‌دهد؛ یعنی به جای استفاده از چرم‌هایی کارخانه‌ای با چرم‌های دستی کار می‌کند.

مستند , سینمای مستند ,

تبدیل وضعیت نیروهای ایثارگر به کجا رسید؟

اسلام پناه هم‌دوره چهره‌های ماندگاری مانند همایون صنعتی، ایرج افشار، استاد باستانی پاریزی و … بوده که خاطرات شیرین او از هم‌جواری با آن‌ها در بخش‌هایی از مستند آورده شده است. این فرهیخته کتاب و مقاله‌های متعددی دارد که یکی از شاخص‌ترین کتاب‌های او «کتبیه‌ها و سنگ‌نبشته‌های کرمان» نام دارد. او در این کتاب تمام کتبیه‌ها و سنگ نوشته‌های کرمان را از دوران جوانی عکس برداشته و به توصیه زنده‌یاد ایرج افشار تدوین و تشریح در قالب کتابی کرده است.

نام «محمدحسین اسلام‌پناه» آبان 97 به عنوان گنجینه زنده بشری در رشته صحافی سنتی به شماره 23 در فهرست حاملان (نادره‌کاران) میراث‌فرهنگی ناملموس کشور ثبت شد.

نمایشی دراماتیک و واقعی از رنجی که جانبازان اعصاب و روان می‌برند/ مستندی که اشک همه را درآورد + فیلم

فیلم مستند «و اما نامبرده» تولید شبکه مستند سیری در زندگی و خدمات علمی فرهنگی محمدحسین اسلام‌پناه است و سه‌شنبه دوم اسفند پخش شد.

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا