جهان

دولت آلمان خطرات امنیتی اپلیکیشن چینی «تیک تاک» را بررسی می‌کند

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه "هامبورگر ابند بلات" آلمان، مقام ارشد امنیت سایبری آلمان اپلیکیشن تیک تاک را از نظر خطرات بررسی می کند. به این ترتیب برای دولت فدرال آلمان این امکان ایجاد می شود که برنامه‌ها را قبل از استفاده در تلفن‌های همراه شرکت ها، توسط اداره فدرال امنیت اطلاعات (BSI) از طریق یک پورتال مربوطه بررسی کند. سخنگوی این نهاد گفت: تیک تاک همچنین برای سیستم عامل های اندروید و IOS به عنوان بخشی از این پیشنهاد آزمایش شده است.

نتایج این آزمایش‌ها به استفاده از برنامه‌های مربوطه در دستگاه‌های رسمی مورد استفاده توسط کارکنان دولت فدرال اشاره دارد، که برای آن الزامات امنیتی آی تی اضافی وجود دارد BSI. هیچ اطلاعاتی در مورد یافته‌های خاص تحقیقات ارائه نکرد.

سخنگوی این نهاد امنیتی گفت: از نظر فنی سوء استفاده از این داده ها مانند داده های حرکتی را نمی توان منتفی دانست. این موضوع باید همیشه هنگام استفاده از برنامه‌های مربوطه در نظر گرفته شود و بر اساس کاربرد مورد نظر سنجیده شود. "ینس زیمرمن"، سیاستمدار دیجیتال حزب سوسیال دموکرات آلمان از این واقعیت انتقاد می کند که هر نهاد و وزارتخانه خودش تصمیم می گیرد که آیا از برنامه ها در تلفن های همراه شرکت ها استفاده کند یا خیر.

زیمرمن به گفت: این واقعیت که هیچ تایید جداگانه ای نباید توسط BSI داده شود، من فکر می کنم اساساً مشکل ساز است، حتی بدون توجه به استفاده از تیک تاک. این سیاستمدار حزب سوسیال دموکرات گفت: در نهادهای مربوطه، یک ارزیابی سیاسی نیز باید انجام شود، به عنوان مثال توسط افسران امنیتی، که آیا باید از یک برنامه از کشورهای غیر دموکراتیک استفاده شود .وی تاکید کرد: نصب کنترل نشده برنامه ها یک حمله بالقوه بسیار حیاتی است.

زیمرمن گفت: خطری که تیک تاک احتمالاً می تواند ایجاد کند را در حال حاضر نمی توان دقیقاً ارزیابی کرد. طبق اطلاعات وی، در حال حاضر هیچ مورد شناخته شده ای از نشت اطلاعات به سازمان های دولتی در چین وجود ندارد. این نماینده پارلمان آلمان خاطرنشان کرد: با این حال، این امر به طور بالقوه می‌تواند برای شرکت‌های چینی در هر زمان تغییر کند، زیرا شرکت‌ها البته نمی‌توانند در برابر دستورالعمل‌های دولت چین از خود دفاع کنند.

کمیسیون اتحادیه اروپا هم اخیرا استفاده از شبکه اجتماعی تیک تاک را در دستگاه‌های کاری کارکنان خود به دلیل نگرانی های حفظ حریم خصوصی ممنوع کرده است . بیم آن می‌رود که دولت چین به داده‌های این اپلیکیشن دسترسی داشته باشد.

به این ترتیب کارمندان کمیسیون اتحادیه اروپا به دلیل نگرانی‌های امنیتی مجبورند اپلیکیشن رسانه اجتماعی تیک تاک را از دستگاه‌های کاری خود حذف کنند. دلیل این تصمیم نگرانی در مورد امنیت سایبری است.

یک سخنگوی کمیسیون اروپایی اعلام کرد که این اقدام موقتی است که باید به طور مرتب بررسی شود. این شبکه اجتماعی چینی از این اقدام انتقاد کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین در واکنش به این اقدام اروپا گفت: ما از این تصمیم که معتقدیم اشتباه است و بر اساس سوء تفاهمات اساسی است دلسرد و ناامید هستیم. برای اصلاح این موضوع با کمیسیون اتحادیه اروپا تماس گرفته شد.

این اقدام کمیسیون اروپا تازه‌ترین اتفاق در روند تنش‌های فزاینده میان پکن و غرب به شمار می‌رود. دولت‌های غربی در ماه‌های اخیر به طور فزاینده‌ای از نگرانی‌های خود در خصوص جمع‌آوری اطلاعات از سوی این پلتفرم چینی و ارائه آن به مقام‌های پکن گفته بودند.

احتمالا سایر نهادهای اتحادیه از جمله شورا و پارلمان هم در ادامه سیاست ممنوعیت استفاده از اپلیکیشن چینی را پیگیری خواهند کرد هرچند پولتیکو گزارش داده که ممکن است اجرای آن به ویژه برای پارلمان به زمان طولانی‌تری نیاز داشته باشد.

در ماه‌های اخیر، در سراسر اتحادیه اروپا، نظارت دولت‌ها بر تیک تاک که حدودا توسط 125 میلیون اروپایی استفاده می‌شود، افزایش یافته است. مقام‌های کمیسیون هم به مدیرعامل این شرکت هشدار دادند که به قوانین اروپا احترام بگذارد. با این حال تاکنون به جز مقام‌های دولتی در هلند، هیچ کشور دیگر اروپایی ممنوعیت استفاده از تیک تاک را عملی و اجرایی نکرده است.

بالا گرفتن بحث‌ها در دولت ائتلافی آلمان درباره چگونگی حل بحران ضعف ارتشدرخواست آلمان از هند برای حمایت از منزوی کردن روسیهبالا گرفتن انتقادها به ارسال تسلیحات به اوکراین در آلمان

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا