جهان

هاآرتص: خاموش‌کردن آتش کرانه باختری امری بسیار دشوار است

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، عملیاتی که منجر به هلاکت دو صهیونیست در جنوب نابلس شد و اقدامات وحشیانه بعد از آن توسط شهرک‌نشینان نشان داد که ظرفیت شعله‌ور شدن کرانه باختری به‌شدت افزایش یافته است.
عاموس هارئیل تحلیلگر ارشد روزنامه هاآرتص در یادداشتی که در این رسانه منتشر شد تأکید کرد: این حوادث دقیقاً در زمانی اتفاق افتادند که کنفرانس بین‌المللی عقبه با مدیریت دولت آمریکا در حال برگزاری بود تا بار دیگر ثابت کند که نخست وزیر بنیامین نتانیاهو هیچ کنترلی بر اوضاع از جمله شرایط سیاسی اسرائیل ندارد.

به‌اعتراف این تحلیلگر صهیونیست قبل از حادثه نابلس هم طی هفته گذشته نیروی بزرگی از ارتش و یگان‌های امنیتی وارد محله القصبه نابلس شدند تا اعضای عرین الاسود را دستگیر کنند، این حمله منجر به درگیری شدیدی شد که 11 فلسطینی در آن کشته شدند، تا بعد از آن هشدارهای وقوع عملیات و تلاش‌های فلسطینیان برای گرفتن انتقام به‌شدت افزایش پیدا کند.

آن "عرین الاسود"ی که سرویس‌های امنیتی چهار ماه پیش تصور می‌کردند، به‌طور کامل سرکوب شده و از بین رفته‌اند، همچنان زنده‌اند، و به‌جای فعالانی که کشته شدند، اشخاص جدیدی فعالیت می‌کنند، که از همان روحیه افراد (مبارزان) قبلی الهام گرفته‌اند، آنها همانانی هستند که امروز جایگاه (محترمانه) خاص به خود را در نابلس دارند و حتی از آن هم فراتر می‌توانند به‌افتخار اعلام کنند که خط سیاسی خاص به خود را دارند، خطی که به‌شدت منتقد تشکیلات خودگردان است.

در این بین یک روزنامه‌نگار صهیونیست هم از شکل‌گیری تحمیل معادله خون در برابر خون توسط فلسطینیان سخن گفت.

به‌اعتراف یونی بن مناخیم که نظرات و تحلیل‌های خود را در رسانه‌های مختلف و در فضای مجازی منتشر می‌کند، فلسطینیان در زمان حاضر تلاش دارند معادله جدیدی را (در مبارزه خود با صهیونیست‌ها) تحمیل کنند که خلاصه آن خون در برابر خون است، یعنی در مقابل اقدام ارتش اسرائیل در قتل فلسطینیان، نظامیان و شهرک‌نشینان صهیونیست کشته می‌شوند.

او هم همانند بسیاری از کارشناسان صهیونیست تأکید می‌کند، روند عملیات فلسطینی نشان می‌دهند که شرایط امنیتی اسرائیل روز به روز وخیم‌تر می‌شود و این امر در شمال کرانه باختری ملموس‌تر است و مقاومت در حال تحمیل برنامه‌های خود بر صحنه مبارزه پیش از ماه رمضان است.

بن مناخیم با اشاره به عملیات حواره می‌نویسد: صدها نظامی و شهرک‌نشین در نزدیکی حواره زندگی می‌کنند، جاده کمربندی اطراف آن هم پرترافیک است و معمولاً خودروها (ی صهیونیستی) مجبور هستند از کنار این روستای فلسطینی عبور کنند، امری که می‌تواند به تله مرگ برای هر اسرائیلی که این جاده را برای عبور خود برمی‌گزیند، تبدیل شود.

او در بخش دیگری از نوشتار خود تأکید می‌کند: عملیات حواره و (هلاکت) دو شهرک‌نشین که روز یک‌شنبه گذشته رخ داد، به‌دنبال خود ارسال این پیام را به نشست عقبه داشت که تشکیلات خودگردان دیگر کنترلی بر اوضاع میدانی ندارد و این مبارزان (فلسطینی) هستند که میدان را در قبضه خود دارند.

این کارشناس که مدیرکلی رادیو رژیم صهیونیستی را هم در کارنامه خود دارد، معتقد است عملیات مبارزان فلسطینی سیلی محکمی به صورت تشکیلات خودگردان محسوب می‌شود که در برگزاری نشست عقبه مشارکت داشت و در واقع این عملیات نشان داد که نشست عقبه مرده به دنیا آمده است.

بن مناخیم همچنین با اشاره به مبارزان فلسطین تأکید کرد آنها از طریق عملیات خود به‌دنبال بازگرداندن مسئله فلسطین به رأس دستور کار بین‌المللی هستند و به‌رغم مشغول بودن جامعه جهانی به جنگ اوکراین تلاش می‌کنند که نشان دهند که مسئله فلسطین هم وجود دارد، در حالی که سازمان‌های فلسطینی نیز به‌تدریج بخش‌های دیگری از کرانه باختری را هم در قبضه خود گرفته‌اند و به‌تبع آن تشکیلات خودگردان و رئیسش محمود عباس که در خواب خرگوشی خود فرو رفته‌اند، عقب و عقب‌تر می‌روند.

پایگاه اطلاع‌رسانی اینتل تایمز هم در تحلیلی از شرایط رژیم صهیونیستی در سایه عملیات ضدصهیونیستی چند روز اخیر نوشت: همه تلاش دارند اسرائیل را با کشورهای غربی مقایسه کنند، اما آنچه ما در روستای حواره شاهد آن بودیم، بیانگر فرسایش و شکنندگی شدیدی است که ارتش اسرائیل دچار آن شده است.

به‌نوشته این پایگاه اطلاع‌رسانی، (ضربات مبارزان فلسطینی از یک سو و) اختلافات شدید به‌وجودآمده در ساختار ارتش به‌دلیل اقدامات نتانیاهو در تغییر قوانین (از سوی دیگر) باعث می‌شود اسرائیل به‌تدریج شرایطی همانند دوره جنگ‌های داخلی لبنان پیدا کند و هر طرف با توجه به عقیده و مشربی که دارد، گروه‌های شبه‌نظامی خود را تدارک می‌بیند و از این طریق تلاش می‌کند اهداف خود را اجرا کند، حتی اگر این کار منجر به شرایطی همانند جنگ داخلی لبنان شود.

رویترز: روزهای سختی در کرانه باختری انتظار اسرائیل را می‌کشددستگیری وحشیانه یک نوجوان فلسطینی در کرانه باختریعملیات ضدصهیونیستی جدید در کرانه باختری/ حمایت فلسطینیان از گزینه مقاومت و وحشت اشغالگرانعرین الاسود: لوکوموتیو مقاومت در کرانه باختری به راه افتاده است

انتهای پیام/*+

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا