جهان

معاون سخنگوی سازمان ملل: ما از هرگونه همکاری بین ایران و آژانس استقبال می‌کنیم

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، "فرحان حق"، معاون سخنگوی سازمان ملل متحد چهارشنبه به وقت محلی در نشست خبری خود در خصوص سفر گروسی به تهران و تعهدات صورت گرفته گفت: «ما قطعا از هرگونه همکاری بین دولت ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی استقبال می‌کنیم. همانطور که می‌دانید، ما بارها آن‌ها را به همکاری نزدیک با آژانس بین المللی انرژی اتمی تشویق کرده‌ایم و مطمئناً، ما از آنها می‌خواهیم که به تعهداتی که در قبال آژانس بین المللی انرژی اتمی داده شده است، عمل کنند.»

وی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر مثبت بودن همکاری‌های ایران و آژانس گفت: «ما باید شاهد ادامه پیشرفت آژانس بین المللی انرژی اتمی و کار آن‌ها با ایران باشیم. اما ما می‌خواهیم ایران به همکاری ادامه دهد. این بخش مهمی برای اطمینان از رفع کامل نگرانی‌ها در مورد برنامه هسته‌ای ایران است.»

در پایان سفر 2 روزه «رافائل گروسی» به تهران و دیدار و مذاکره با مقامات عالی‌رتبه کشور، سازمان انرژی اتمی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بیانیه مشترکی صادر کردند.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تاریخ 3 و 4 مارس 2023 (12 و 13 اسفند 1401) از جمهوری اسلامی ایران بازدید کرد.

وی در این سفر با ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران و حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و محمد اسلامی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

این نشست‌های سطح بالا به اهمیت برداشتن گام‌هایی به‌منظور تسهیل همکاری‌های گسترده‌تر جهت تسریع در حل مسائل پادمانی باقی‌مانده به‌نحو مقتضی، پرداخت.

دو طرف اعتقاد دارند که چنین تعاملات مثبتی می‌تواند راه را برای توافق‌های گسترده‌تر میان دولت‌های عضو هموار نماید.

1. تعاملات بین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران با روحیه همکاری و با رعایت کامل صلاحیت‌های آژانس و حقوق و تعهدات جمهوری اسلامی ایران بر اساس موافقتنامه‌های جامع پادمانی صورت خواهد پذیرفت.

2. در خصوص مسائل پادمانی باقی‌مانده مربوط به سه مکان، ایران آمادگی خود را برای ادامه همکاری و ارائه اطلاعات و دسترسی بیشتر به‌منظور رسیدگی به مسائل پادمانی باقی‌مانده اعلام کرد.

3. ایران به‌صورت داوطلبانه به آژانس اجازه می‌دهد تا چنانچه مقتضی باشد فعالیت‌های راستی‌آزمایی و نظارت بیشتر را اجرا کند. روش اجرای آن طی یک نشست فنی که به‌زودی در تهران برگزار می‌شود، میان دو طرف مورد توافق قرار خواهد گرفت.

بیانیه مشترک تروئیکای اروپا درباره سفر گروسی به ایرانعقب‌نشینی گروسی از برخی ادعاهایش درباره توافق با ایران

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا