جهان

انتقاد تند خانواده‌های قربانیان انفجار بیروت از مانع‌تراشی‌های حزب سمیر جعجع در روند تحقیقات

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، انجمن خانواده‌های شهدا و مجروحان و آسیب دیدگان از انفجار بندر بیروت در ادامه اعتراض به روند نادرست تحقیقات درباره این پرونده و سیاسی کاری در آن، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، مداخلات حزب نیروهای لبنانی به ریاست سمیر جعجع در روند تحقیقات انفجار بیروت مسئله تعجب برانگیزی نیست و ما را غافلگیر نکرد؛ زیرا این حزب از همان روزهای ابتدایی انفجار بیروت، در صدد سوءاستفاده از درد و رنج قربانیان و خانواده‌های آنها با هدف بهره‌برداری سیاسی بود.

در ادامه این بیانیه آمده است، حزب نیروهای لبنانی به بهانه حمایت از خانواده‌های قربانیان انفجار بیروت در تلاش برای تحقق اهداف سیاسی خود بود و چند ماه قبل از اولین سالگرد انفجار، مداخلات این حزب در روند تحقیقات آشکار شد و برخی شروع به صدور بیانیه‌های ضد و نقیض کردند و این مسئله عامل اصلی شکاف در بین صفوف خانواده‌های شهدا و مجروحان شد.

این انجمن در ادامه تاکید کرد، روز گذشته فراکسیون وابسته به حزب نیروهای لبنانی با حضور نمایندگان برخی از سفارتخانه‌های غربی و شماری از خانواده‌های قربانیان انفجار بیروت یک کنفرانس مطبوعاتی برگزار کرده و ظاهرا به دنبال تشکیل یک کمیته به اصطلاح حقیقت یاب بود. این اقدام بعد از آن انجام شد که حزب نیروهای لبنانی و متحدانش در بین‌المللی کردن تحقیقات انفجار بیروت شکست خوردند.

در این بیانیه تاکید شده، ما از همان ابتدا متوجه شدیم که تحقیقاتی با این روند منجر به تحقق عدالت در پرونده انفجار بیروت نمی‌شود و برخی طرف‌ها تحقیقات را به سمت و سویی که خودشان می‌خواهند می‌کشانند و آنها مسئول مانع‌تراشی در روند انجام تحقیقات و ایجاد شکاف بین خانواده‌های قربانیان هستند. ما به عنوان خانواده‌های قربانیان انفجار بیروت هرگونه بین‌المللی شدن پرونده انفجار و تحقیقات بین‌المللی درباره آن را رد می‌کنیم.

انجمن خانواده‌های قربانیان انفجار بیروت افزود، ما همچنین تشکیل کمیته به ظاهر حقیقت‌یاب که حزب نیروهای لبنانی و متحدانش به دنبال آن هستند را گامی در جهت سیاسی کردن پرونده انفجار بیروت می‌دانیم. ما همچنان به تحقیقات داخلی در این پرونده پایبندیم و روی قضات صادق و عادل حساب می‌کنیم تا ما را به حق و عدالت برسانند.

این انجمن تصریح کرد، حزب نیروهای لبنانی طرفی است که در صفوف خانواده‌های قربانیان انفجار بیروت شکاف ایجاد کرده؛ درحالی که همین حزب ادعای حمایت از ما را داشت. ما اقدامات حزب نیروهای لبنانی و مداخلات آشکار آن در پرونده انفجار بیروت را به شدت محکوم می‌کنیم.

پیش از این خانواده‌های قربانیان انفجار بیروت علیه سمیر جعجع و طارق البیطار، قاضی این پرونده به دلیل تلاش برای تحریف روند تحقیقات و همچنین جنایت کشتار الطیونه بیروت در اکتبر 2021 که حزب نیروهای لبنانی پشت آن قرار داشت، طرح دعوی کرده بودند.

یک شرکت انگلیسی در پرونده انفجار بیروت محکوم شدهشدار درباره تلاش غرب برای تکرار نمایشنامه دادگاه «رفیق حریری» در پرونده انفجار بیروتتجمع خانواده‌های قربانیان انفجار بیروت مقابل کاخ دادگستری لبنان

با وجود همه شکایت‌هایی که به‌ویژه خانواده‌های قربانیان انفجار بیروت علیه طارق البیطار، قاضی این پرونده به‌دلیل کوتاهی و سیاسی‌کاری وی، ارائه داده‌اند اما البیطار همچنان از آزادی عمل در پرونده انفجار بیروت برخوردار است و تحت حمایت دستگاه قضایی لبنان و دستورات آمریکایی‌ها به سیاسی‌کاری در این پرونده ادامه می‌دهد.

از همین رو قاضی البیطار اجازه ورود هیچ طرف دیگری را به این پرونده نمی‌دهد و اختیارات او تا حدی است که می‌تواند بسیاری از اصول قانونی را زیر پا بگذارد. منابع قضایی آگاه در این زمینه اعلام کردند که البیطار تصمیماتی را در رابطه با برخی از خانواده‌های قربانیان انفجار بیروت اتخاذ کرده که اجازه فاش شدن آنها را نمی‌دهد.

دستگاه قضایی لبنان نیز در موضع حمایت از طارق البیطار قرار دارد و همچنین همه قضات درگیر پرونده انفجار بیروت از حمایت بین‌المللی برخوردارند که همین مسئله به آنها اجازه می‌دهد هر نوع تخلفی را مرتکب شوند. بر همین اساس اخیرا هشدارهای زیادی درباره سوءاستفاده طرف‌های بین‌المللی به ویژه غرب از ناتوانی مسئولان لبنانی در رسیدگی به پرونده‌های حساسی چون انفجار بیروت جهت تلاش برای بین‌المللی کردن این پرونده‌ها مطرح شده که عملا موجب پنهان ماندن حقیقت می‌گردد.

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا