جهان

مقام حزب‌الله: صهیونیست‌ها توافق تهران و ریاض را شکستی بزرگ برای خود می‌دانند

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، در ادامه واکنش‌های منطقه‌ای به توافق ایران و عربستان سعودی برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک، «ابراهیم امین السید» رئیس شورای سیاسی حزب‌الله در سخنرانی خود در کنفرانس روابط عمومی در منطقه بقاع لبنان که در فرهنگسرای امام خمینی (ره) برگزار شد اعلام کرد، توافق ایرانی-سعودی جدا از تاثیرات و ابعاد آن -چه برای دوستان و -چه دشمنان، یک رخداد جهانی است.

وی افزود، اولین موضع‌گیری‌ها درباره توافق تهران و ریاض، از جانب آمریکا و رژیم صهیونیستی اتخاذ شد؛ جایی که ایالات متحده این توافق را شکستی برای «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا و سیاست‌های وی و نشانه افول نفوذ واشنگتن در خاورمیانه و موفقیت سیاست‌های چین در منطقه دانست. برخی نیز در آمریکا این توافق را نه مثبت و نه منفی تلقی کردند.

این مقام حزب‌الله تصریح کرد، اما درباره اسرائیلی‌ها، دیدیم که آنها توافق بین عربستان و ایران را یک شکست بزرگ برای خود دانسته و سران صهیونیست یکدیگر را متهم به شکست روند عادی‌سازی (با عربستان) کردند.

ابراهیم امین السید در ادامه گفت، توافقی که بین عربستان و ایران انجام شد، توافقی نبود که به یکباره و ظرف یک روز امضا شود بلکه این راهی است که پیشتر با میانجیگری کشورهایی چون عراق و عمان و … آغاز شد و نتیجه آن توافقی بود که روز جمعه اعلام شد.

وی تاکید کرد، این توافق می‌تواند در کوتاه مدت و بلند مدت بر پرونده‌های مختلف منطقه تاثیر بگذارد و همچنین وضعیت اصلی روابط بین عربستان و ایران را روشن می‌کند.

از سوی دیگر شیخ «نعیم قاسم» معاون دبیر کل حزب‌الله نیز روز گذشته با انتشار توئیتی در واکنش به توافق تهران و ریاض برای ازسرگیری روابط اعلام کرد، بازگشت روابط ایران و عربستان نقطه عطف مهمی برای ثبات، امنیت و پیشرفت منطقه و آغاز اتفاقات خوب برای ملت‌های دو کشور و مردم منطقه است.

وی افزود، این توافق همچنین ضربه دردناکی به پروژه آمریکایی-صهیونیستی است.

ایران، عربستان و چین روز جمعه نوزدهم اسفند 1401 برابر با دهم مارس 2023 میلادی در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند در نتیجه‌ گفتگوهای انجام شده، جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی توافق کردند ظرف حداکثر دو ماه، روابط دیپلماتیک خود را از سر گرفته و سفارت‌خانه‌ها و نمایندگی‌ها را بازگشایی کنند.

در همین زمینه روز گذشته «فیصل بن فرحان» وزیر خارجه عربستان در گفتگویی با روزنامه الشرق الاوسط اعلام کرد، براساس توافق صورت گرفته منتظر دیدار قریب الوقوع با همتای ایرانی خویش است.

وی تاکید کرد که خود را برای از سرگیری روابط دیپلماتیک بین دو کشور طی دو ماه آینده آماده می‌کنیم و طبیعی است که در آینده سفرهای متقابلی هم خواهیم داشت.

تاثیرات مثبت توافق ایران و عربستان بر منطقه از نگاه تحلیلگر لبنانیچرا توافق ایران و عربستان در پکن مهم است؟ / توافقی راهبردی در آستانه تولد جهان جدیدانگیزه‌های عربستان از همگرایی با ایران/ اسرائیل بزرگترین بازنده توافق تهران و ریاض

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا