جامعه

پدیده آب و هوایی "لانینیا" پس از 3 سال پایان یافت

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، هواشناسان اعلام کردند که پدیده آب وهوایی "لانینیا" که باعث تلاطم در سیستم‌های آب و هوایی در سراسر جهان می‌شود، پس از 3 سال پایان یافته است.

این پدیده که تا حدودی زیادی مسئول بارندگی‌های بی‌سابقه در استرالیا، طوفان‌های شدید استوایی در اطراف جهان، ریزش مرگبار یخچال در ایتالیا، موج گرما در ژاپن و خشکسالی در شرق آفریقا بود، با خنک شدن اقیانوس آرام همراه است. در جریان لانینیا آب‌های اقیانوس آرام خنک‌تر از معمول است که برعکس "اِل نینیو" است.

تشدید اثرگذاری "مونسون" در ایران به دلیل تغییرات اقلیمی و افزایش دماست

در این مدت 3 ساله شدیدترین آثار لانینیا در شرق استرالیا ظاهر شد که با سیل‌های شدید و بارندگی بی‌سابقه در سال 2022 همراه بود. در سیدنی بارندگی سالانه به 2577 میلی‌متر رسید که از رکورد قبلی ثبت شده در سال 1950 به اندازه 333 میلی‌متر بیشتر بود.

لانینیا همچنین تا حدودی مسئول یک فصل بی‌سابقه از توفندهای استوایی(سامانه جوی به شدت متلاطم که مشخصه آن یک مرکز کم فشار است و همراه با بارندگی شدید توأم با بادهای با سرعت و سیلاب است) در سال 2020 در جهان و سومین فصل فعال از این نظر در سال 2021 بود. در ماه‌های فوریه و اوایل مارس دمای سطح آب در بخش‌های شرقی اقیانوس آرام درحال افزایش بوده و اکنون اداره هواشناسی استرالیا و سازمان علوم اتمسفری و اقیانوسی آمریکا اعلام کرده‌اند که هم‌اکنون نه اِل نینیا و نه ال نینیو در جریان است.

بی‌بی سی نوشت، کارشناسان انتظار دارند این شرایط خنثی تا بهار و اوایل تابستان 2023 در نیمکره شمالی ادامه پیدا کند. براساس برخی پیش‌بینی‌ها بعد از آن ممکن است شاهد گرم‌تر شدن اقیانوس آرام و حرکت به سوی ال نینیو در اواخر تابستان باشیم، که سازمان هواشناسی استرالیا احتمال آن را 50 درصد پیش‌بینی می‌کند.

بزرگترین تاثیر "ال نینیو"، به خصوص اگر قوی باشد، بالا رفتن میانگین دمای جهانی است به طوری که ممکن است 0.2 درجه سانتی‌گراد بیشتر شود. با گرم شدن اقیانوس آرام، گرمای اضافی به اتمسفر منتقل می‌شود.

گرم‌ترین سال ثبت شده از زمان ثبت رکوردها 2016 بود، زمانی که وقوع یک ال نینیو شدید دمای جهانی را افزایش داد. پیش‌بینی می‌شود میزان تأثیر بالقوه ال نینیو بر دمای جهانی در سال 2023 احتمالاً حداقل خواهد بود، زیرا قرار است اواخر امسال آغاز شود با این حال با پایان تاثیر خنک‌کننده لانینیا، اداره هواشناسی بریتانیا حدس می‌زند که دما بین 1.08تا 1.32 درجه سانتی‌گراد بالاتر از میانگین دوران ماقبل صنعتی باشد.

برخی از اثرات دیگر ال نینیو شامل آب و هوای خشک‌تر و گرم‌تر در استرالیا است که به طور بالقوه منجر به خطر آتش سوزی بیشتر، سیل در مناطق شرقی آمریکای جنوبی مانند پرو و اکوادور و خشکسالی در آمازون می‌شود. ال نینیو همچنین یکی از عواملی است که می‌تواند وقوع چرخندهای استوایی اقیانوس اطلس را کاهش دهد و در نتیجه منجر به طوفان‌های کمتری شود.

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا