جهان

تحولات اوکراین| رایزنی‌ رهبران نظامی روسیه و آمریکا درباره برخی نگرانی‌ها

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، دفتر مطبوعاتی وزارت دفاع روسیه گزارش داد که سرگئی شویگو، وزیر دفاع و لوید آستین، رئیس پنتاگون، روز چهارشنبه، طی گفتگوی تلفنی درباره علل و پیامدهای حادثه سقوط پهپاد آمریکایی در دریای سیاه تبادل نظر کردند.

وزیر دفاع روسیه به واقعیت نفوذ پهپاد آمریکایی به منطقه پرواز ممنوع اعلام شده توسط مسکو اشاره کرده و یادآور شد که تشدید فعالیت های اطلاعاتی آمریکا در نزدیکی سواحل کریمه، از جمله عوامل تشدید وخامت اوضاع در منطقه است.

وزارت دفاع روسیه همچنین تاکید کرد: «مسکو علاقه‌ای به چنین تحولاتی ندارد، اما به واکنش متناسب به هر نوع اقدام تحریک آمیزی ادامه خواهد داد».

در عین حال، این وزارتخانه حفظ کانال‌های ارتباطی نظامی برای بحث در خصوص هر موقعیت بحرانی را مهم دانست.

وزارت دفاع روسیه همچنین یادآور شد که روز گذشته، والری گراسیموف، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه با مارک میلی، رئیس کمیته روسای ستاد نیروهای مسلح ایالات متحده نیز گفتگوی تلفنی داشته است. یادآوری شده که این گفتگو در ادامه مکالمات تلفنی وزرای دفاع روسیه و آمریکا انجام گرفت.

دفتر مطبوعاتی وزارت دفاع آمریکا نیز در بیانیه‌ای تایید کرد که ژنرال مارک میلی با والری گراسیموف، همتای روسیی گفتگوی تلفنی انجام داده اشت. پنتاگون بدون اشاره به جزئیات گفتگوی گراسیموف و ژنرال میلی، یادآور شد که مقامات بلندپایه نظامی دو کشور چندین موضوع نگران کننده امنیتی را مورد بررسی قرار دادند.

حادثه رخ داده بین جنگنده سوخو-27 روسیه و یک فروند هواپیمای بدون سرنشین MQ-9 متعلق به نیروهای مسلح آمریکا در روز سه شنبه 14 مارس، رخ داد. این پهپاد آمریکایی در نزدیکی سواحل شبه جزیره کریمه به سمت مرز روسیه در حرکت بود که توسط سیستم رادار روسیه مشاهده شد و در نتیجه چند جنگنده نیروهای هوا-فضای این کشور به هوا برخاستند. در نهایت این پهپاد در اثر مانور تند جنگنده سوخو-27 روسی، ارتفاع خود را از دست داده و به آبهای دریای سیاه سقوط کرد. این حادثه توسط فرماندهی نظامی آمریکا در اروپا (USEUCOM) گزارش شد. به گفته آنها، در حین رهگیری، جنگنده سوخوی روسی با بال خود به پهپاد مذکور برخورد کرده که منجر به سقوط آن در آب های بین المللی دریای سیاه شده است.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که جنگنده‌های روسی از هیچ نوع تسلیحات هوابردی استفاده نکرده و با پهپاد آمریکایی هیچ تماسی نداشتند.

آناتولی آنتونوف سفیر روسیه در واشنگتن این حادثه را اقدامی تحریک آمیز ارزیابی کرده و یادآور شد که هواپیماها و کشتی های آمریکایی در نزدیکی مرزهای روسیه کاری برای انجام دادن ندارند.

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به روز سیصد و هشتاد و ششم جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

وزیر دفاع آمریکا از افشای جزئیات مذاکراتش با شویگو خودداری کرد

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، روز چهارشنبه در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی محتوای گفتگوی خود با سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه را فاش نکرد و تنها به تشریح ماهیت این گفتگوی تلفنی پرداخت.

آستین گفت: «من نمی توانم به جای وزیر شویگو صحبت کنم. بدون پرداختن به جزئیات، می‌توانم تکرار کنم که ایالات متحده هر کجا که قوانین بین‌المللی اجازه دهد به عملیات خود ادامه خواهد داد. در عین حال، ما خطر تشدید احتمالی اوضاع پیرامون اوکراین را بسیار جدی می‌گیریم. به همین دلیل فکر می کنم باز نگه داشتن کانال های ارتباطی مهم است.»

وی تاکید کرد که حفظ روابط بین دو قدرت بزرگ جهانی برای کمک به جلوگیری از وقوع اشتباهات در آینده بسیار مهم است.

آمریکا امکان بالا آوردن پهپاد سقوط کرده از کف دریای سیاه را دارد

مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا شب گذشته اعلام کرد که ایالات متحده این توانایی را دارد که قطعات پهپاد سقوط کرده خود را از کف دریای سیاه بالا آورد.

مایلی در یک کنفرانس مطبوعاتی در پنتاگون گفت: «در حال حاضر ما هیچ کشتی حاضری در دریای سیاه نداریم. ولی در این منطقه متحدان و دوستانی داریم. اگر دلیلی وجود داشته باشد که باور کنیم می‌توانیم چیزی را مطرح کنیم، آنگاه گزینه‌هایی را برای بررسی توسط وزیر دفاع و رئیس‌جمهور بایدن ارائه خواهیم کرد.»

به گفته وی، ایالات متحده در حال حاضر چندین گزینه در این رابطه دارد. در عین حال، میلی اذعان نمود که از لحاظ فنی، جستجو و بازیابی قطعات این پهپاد، حتی اگر پس از سقوط سالم مانه باشد، یک عملیات "بسیار دشوار" است، زیرا صحبت بر سر عمق 4-5 هزار فوتی (1.2-1.5 کیلومتری) است.

پنتاگون انهدام اطلاعات پهپاد ساقط شده در دریای سیاه را تایید کرد

رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده در این کنفرانس مطبوعاتی همچنین اعلام کرد که ایالات متحده اقدامات لازم برای از بین بردن آنچه در پهپاد آمریکایی MQ-9 ساقط شده ارزش داشته را انجام داده است. به گفته وی، تخریب اطلاعات از راه دور صورت گرفته است.

ژنرال مارک میلی افزود: اگر صحبت بر سر از دست دادن اطلاعات مهم این پهپاد باشد، ما اقدامات مناسب در این رابطه را انجام داده ایم. بنابراین ما مطمئن هستیم که آنچه می توانست مورد علاقه کسی باشد، دیگر مورد علاقه قرار نخواهد داشت.»

این مقام نظامی یادآور شد: هیچ کشتی نیروی دریایی ایالات متحده در منطقه دریای سیاه وجود ندارد، اما نیروهای متحدان واشنگتن در آنجا حضور دارند. البته ما عملیات بازگراندن پهپاد را انجام خواهیم داد زیرا این هواپیما متعلق به ارتش آمریکاست. البته، صادقانه بگویم، به احتمال زیاد این پهپاد از بین رفته و چیز زیادی برای بازگردان وجود ندارد.

پیش از این، سرگئی ناریشکین، مدیر سرویس اطلاعات خارجی روسیه، یادآور شد که ایالات متحده در حال انجام عملیات شناسایی در دریای سیاه است و طرف روسی آگاه است که آنها در منطقه چه اهدافی را دنبال می کنند.

کربی: آمریکا تمایلی به درگیری با روسیه بر سر اوکراین ندارد

جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی کاخ سفید شب گذشته چهارشنبه در مصاحبه با شبکه سی.ان.ان در رابطه با حادثه سقوط پهپاد آمریکایی در دریای سیاه اعلام کرد که واشنگتن نمی خواهد وضعیت اوکراین به درگیری نظامی بین آمریکا و روسیه تبدیل شود.

وی گفت: «چیزی که ما کمتر از هر چیز می‌خواهیم و کمترین چیزی که کسی می‌خواهد، تشدید درگیری نظامی در اوکراین است تا جایی که این اوضاع تبدیل به درگیری بین ایالات متحده و روسیه شود. قطعاً ما خواهان آن نیستیم.»

کربی همچنین با اشاره به اینکه پهپاد هنوز پیدا نشده، یادآور شد که کاخ سفید تردید دارد که امکان بازگرداندن هواپیمای بدون سرنشین MQ-9 که در دریای سیاه سقوط کرده است، وجود داشته باشد. وی اعتراف کرد: "من مطمئن نیستم که بتوانیم این پهپاد را پس بگیریم."

روز قبل، جان کربی تاکید کرده بود که یالات متحده برای جلوگیری از افتادن لاشه هواپیمای بدون سرنشین به دست افراد نادرست اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

لاوروف: آمریکا محدودیت پروازی بر فراز دریای سیاه را نادیده گرفته است

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه در مصاحبه ای تلویزیونی اعلام کرد: ایالات متحده این واقعیت را نادیده می گیرد که مناطق خاصی از دریای سیاه در مجاورت سواحل ما، پس از آغاز عملیات نظامی ویژه برای محافظت از دونباس، وضعیت محدودیت پرواز برای هر نوع هواپیمایی را دارند.

لاوروی بدین ترتیب درباره حادثه جنگنده روسی سو-27 و پهپاد آمریکایی ام کیو-9 اظهار نظر کرد. وزیر خارجه روسیه یادآور شد: در این رابطه این احساس وجود دارد که طرف آمریکایی تلاش می کند به دنبال بهانه هایی برای اقدامات تحریک آمیز و تحمیل رویکردهای تقابلی خود باشد.

وزارت خارجه آمریکا: اقدام روسیه در حادثه پهپاد غیرعمدی بود

وزارت امور خارجه آمریکا معتقد است که اقدام روسیه در حادثه هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی بر فراز دریای سیاه به احتمال زیاد غیرعمدی بوده است. این موضوع شب گذشته، چهارشنبه، توسط ند پرایس، رئیس دفتر مطبوعاتی این وزارتخانه اعلام شد.

وی در عین حال تاکید کرد که این حادثه نه تنها غیرقابل قبول، بلکه بسیار خطرناک است. پرایس گفت: «محتمل ترین توضیح در این مرحله این است که اقدامات به احتمال زیاد غیرعمدی بوده است.»

پرایس مدعی شد، سقوط پهپاد آمریکایی به دریای سیاه نتیجه بی کفایتی یکی از خلبانان روسی بوده است.

آنتونوف ادامه تماس‌ها بین روسیه و ایالات متحده را مهم دانست

آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در ایالات متحده، بامداد امروز ، پنج شنبه، اعلام کرد که مسکو و واشنگتن به گفتگو بین ادارات نظامی درباره موضوع سقوط یک پهپاد آمریکایی ادامه می دهند تا از موقعیت های مشابه در آینده جلوگیری شود.

این دیپلمات تاکید کرد: ما به دنبال درگیری با یک قدرت هسته ای نیستیم. ما به حفظ تماس ها از جمله از طریق وزارت دفاع ادامه می دهیم تا از درگیری‌های غیرعمدی بین دو کشور جلوگیری کنیم.

وی همچنین ادعاهای مربوط به برخورد هدفمند جنگنده روسی با هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی را رد کرد. آنتونوف تاکید کرد، برعکس، روسیه تمام تلاش خود را برای جلوگیری از وقوع چنین اتفاقی انجام داد: به ویژه، از قبل در مورد محدودیت پروازها در منطقه رژیم موقت برای استفاده از حریم هوایی هشدار لازم را به همه کشورها داده است.

سفیر روسیه در پاسخ به پیشنهاد سناتور آمریکایی ال. گراهام برای سرنگونی هواپیماهای روسی که به هواپیماهای آمریکایی در حریم هوایی بین المللی نزدیک شوند، نیز یادآور شد که این اقدام می تواند به عنوان یک اعلام آشکار جنگ علنی تلقی شود.

انتقاد آنتونوف از درخواست آمریکا برای توقف واردات راکتورهای هسته‌ای از روسیه

آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در واشنگتن اعلام کرد که درخواست وزارت انرژی ایالات متحده برای توقف واردات راکتورهای هسته‌ای از روسیه مظهر رقابت ناجوانمردانه است. وی بدین ترتیب در مورد مقاله ای به قلم جنیفر گرانهولم، وزیر انرژی ایالات متحده در روزنامه هیل اظهار نظر کرد که مدعی شده "روسیه در مسائل مربوط به نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا و دیگر تاسیسات "بی توجهی خود به ایمنی هسته‌ای" را ثابت کرده و از دیگر کشورها خواست از خرید رآکتورهای هسته‌ای روسیه خودداری کنند.

آنتونوف یادآور شد: گرانهولم "به معنای واقعی کلمه همه چیز را وارونه جلوه کرده و از روی عمد تلاش کرده تا "احساسات خوانندگان را تحریک کند." با این حال، پیام چنین لفاظی حتی برای یک کودک روشن است. تلاش می شود تا روسیه را مقصر همه گناهان جلوه دهند تا خرید فناوری های هسته‌ای از این کشور را منع کنند. آنها می گویند تنها تصمیم درست روی آوردن به همکاری با آمریکا در این زمینه است. اگر این تجلی رقابت ناجوانمردانه نباشد، پس چیست؟

وزارت دفاع کانادا از ارسال یک محموله جدید مهمات به اوکراین خبر داد

دولت کانادا تصمیم گرفته است به عنوان بخشی از بسته کمکی دیگر، گلوله‌های هویتزر و تانک و همچنین موشک های سیستم های دفاع هوایی به اوکراین ارسال کند. همچنین اعزام دومین سری از تانک های لئوپارد-2 هم آغاز شده است. این موضوع بامداد امروز در بیانیه‌ای از سوی آنیتا آناند، وزیر دفاع کانادا اعلام شد.

به گفته وی، کانادا حدود 8000 گلوله 155 میلی‌متری (مناسب برای هویتزرهای M777) و همچنین 12 موشک [برای سامانه‌های دفاع هوایی] را از زرادخانه‌های نیروهای مسلح خود به اوکراین منتقل خواهد کرد. کانادا همچنین بیش از 1800 گلوله تانک 105 میلی متری را ارائه خواهد کرد.

علاوه بر این، اتاوا شروع به ارسال محموله جدیدی از تانک های لئوپارد-2 به کی‌یف کردهکه شامل چهار دستگاه از این خودروی زرهی می شود.

قصد کشورهای گروه 7 برای حفظ سقف قیمت 60 دلار برای نفت روسیه

روزنامه "وال استریت ژورنال" شب گذشته، چهارشنبه، به نقل از منابع آگاه خود گزارش داد که کشورهای عضو گروه 7 قصد دارند سقف قیمت تعیین شده برای نفت روسیه را در سطح همان 60 دلار در هر بشکه حفظ کنند.

به نوشته این روزنامه، گروه 7 می خواهد سقف قیمت نفت روسیه را 60 دلار در هر بشکه نگه دارد. بدین ترتیب امید برخی کشورها برای تشدید محدودیت علیه صنعت نفت روسیه نقش بر آب می شود.

علاوه بر این، به نوشته این روزنامه، واشنگتن نیز با کاهش سقف قیمت نفت مخالف است. روز گذشته مشخص شد که کشورهای استونی، لیتوانی و لهستان خواستار کاهش سقف قیمت تعیین شده نفت روسیه، از 60 دلار به 51.45 دلار در هر بشکه شده‌اند. مقامات این کشورها خواستار آن هستند که قیمت تعیین شده 5 درصد کمتر از قیمت بازار باشد.

ناوشکن موشک انداز USS Porter آمریکا وارد لیتوانی شد

فرماندهی نیروهای مسلح جمهوری لیتوانی روز چهارشنبه اعلام کرد که ناوشکن دارای موشک‌های هدایت شونده یو اس اس پورتر ( USS Porter ) نیروی دریایی آمریکا وارد بندر کلایپدا در این کشور شده است.

در این بیانیه آمده است که ناوشکن پورتر در دریای بالتیک وظایفی را که «فرماندهی نیروی دریایی آمریکا به آنها محول شده است» انجام خواهد داد.

لازم به یادآوری است که این کشتی جنگی آمریکایی به اژدر، انواع مختلف موشک، توپخانه و سیستم های مسلسل مسلح است. همچنین بالگردهای MH-60R Sea Hawk روی آن مستقر است. خدمه نظامی این ناوشکن نیز حدود 300 نفر است.

فرماندهی نیروهای مسلح لیتوانی تاکید کرد که در طول اقامت این ناوشکن در کلایپدا، از آن با استفاده از قایق های تندرو محافظت می شود.

دیدار رئیس جمهوری لهستان با رئیس سیا در ورشو

آندری دودا، رئیس جمهوری لهستان روز چهاشنبه با ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سازمان سیا) در ورشو دیدار و گفتگو کرد.

همانطور که در دفتر رئیس جمهوری لهستان توضیح داده شد، مذاکرات بین دودا و برنز به برخی مسائل مربوط به وضعیت امنیتی فعلی در منطقه شرق اروپا مرتبط بود.

یادآوری شده که در این دیدار رئیس دفتر امنیت ملی لهستان و مشاور سیاست بین المللی رئیس جمهوری لهستان نیز حضور داشتند.

پنتاگون قصد دارد بیش از 150 تانک لئوپارد را از 9 کشور به کی‌یف منتقل کند

لوید آستین، رئیس پنتاگون اعلام کرد که 9 کشور غربی متعهد شدند که در مجموع بیش از 150 تانک لئوپارد ساخت آلمان را در اختیار اوکراین منتقل کنند.

آستین روز چهارشنبه در نشست آنلاین گروه تماس غربی در مورد کمک نظامی به اوکراین گفت: ائتلاف کشورهایی که تانک های لئوپارد را به اوکراین اهدا می کنند همچنان در حال رشد است. تاکنون 9 کشور متعهد به ارائه بیش از 150 تانک لئوپارد شده اند.

آستین افزود که تعداد کشورهایی که قصد ارائه سیستم دفاع هوایی به کی‌یف را دارند نیز همچنان در حال افزایش است. وی از میان این کشورها، به ایالات متحده آمریکا، آلمان و هلند نام برد.

وزیر دفاع همچنین تاکید کرد که کمک های غرب این امکان را به ارتش اوکراین خواهد داد تا بیش از 9 تیپ تانک و سایر خودروهای زرهی تشکیل دهد. رئیس پنتاگون در پایان گفت: «ما باید تمام امکانات لازم را برای نبردهای آتی، از جمله قطعات یدکی و بسته‌های تعمیرات و نگهداری برای حفظ توانایی رزمی ارتش اوکراین در اختیار آنها قرار دهیم».

تحولات اوکراین|3 اشتباه که غرب را در بحران اوکراین در آستانه شکست قرار داده استتحولات اوکراین| خطر تبدیل درگیری در اوکراین به یک رویارویی جهانیتحولات اوکراین|نگرش مثبت مسکو و کی‌یف درباره تمدید توافقنامه غلات

ناریشکین: آمریکا در دریای سیاه عملیات شناسایی انجام می دهد

سرگئی ناریشکین، مدیر سرویس اطلاعات خارجی روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد که ایالات متحده در حال انجام عملیات شناسایی-جاسوسی در منطقه دریای سیاه است و روسیه در مورد اهدافی که در آنجا دنبال می‌کند آگاهی دارد.

این مقام روس گفت: «در این رابطه، همه تجهیزات فضایی- هوایی، شناسایی بصری، شناسایی رادیویی بسیار فعالانه مورد استفاده قرار می گیرند. ما تا حدودی می‌دانیم و درک می‌کنیم که آمریکایی‌ها چه اهدافی در ارتباط با فعالیت‌های اطلاعاتی، استفاده از ابزارهای فنی دارند و تلاش می‌کنیم تاسیسات و سرزمین‌هایی را که بیشتر موردعلاقه آنهاست را شناسایی کنیم.»

پاتروشیف: حادثه پهپاد گویای دخالت مستقیم آمریکا در درگیری در اوکراین است

نیکولای پاتروشیف، دبیر شورای امنیت فدراسیون روسیه روز چهارشنبه یادآور شد که این کشور تلاش خواهد کرد بقایای پهپاد آمریکایی MQ-9 Reaper که در دریای سیاه سقوط کرده است، را به دست آورد.

وی در یک مصاحبه تلویزیونی گفت: «من نمی‌دانم که آیا ما می‌توانیم [بقایا] را بدست آوریم یا نه، اما این واقعیت که ما باید این کار را انجام دهیم و تلاش خود را انجام خواهیم داد یک اقدام ضروری است. و من امیدوارم که موفق شویم. ما باید از استقلال و حاکمیت خود دفاع کنیم.»

دبیر شورای امنیت روسیه همچنین تاکید کرد که وضعیت پهپاد آمریکایی MQ-9 که در دریای سیاه سقوط کرده، تأیید می کند که ایالات متحده مستقیماً در درگیری نظامی در اوکراین دخالت دارد.

وی افزود: «آمریکایی ها همیشه می گویند که در جنگ مشارکت ندارند. ولی حادثه رخ داده در دریای سیاه تأیید دیگری است که آنها مستقیماً در این رویدادها دخالت دارند.»

سرگئی ناریشکین، مدیر سرویس اطلاعات خارجی فدراسیون روسیه نیز به نوبه خود یادآور شد که روسیه از امکانات فنی برای جمع آوری لاشه هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی و بررسی آنها برخوردار است.

مذاکرات تلفنی لاوروف و چاووش اوغلو درباره توافق غلات

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه روز چهارشنبه در تماس تلفنی با سرگئی لاوروف، همتای روس خود درباره توافق غلات گفتگو کرد. این مسئله از سوی وزارت خارجه ترکیه اعلام شد. گفت و گوی وزرای خارجه دو کشور در همان روز انجام شد.

طبق این اطلاعات، در این مذاکرات تلفنی، توافقنامه صادرات غلات استانبول و همچنین روابط دوجانبه مورد بحث و بررسی طرفین قرار گرفت.

پیش از این، اتحادیه اروپا از تمدید توافقنامه صادرات غلات از طریق دریای سیاه حمایت کرد، اما تاکید کرد که تحریم ها بر صادرات محصولات کشاورزی و محصولات غذایی روسیه تأثیری نداشته است.

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا