جهان

کارشناسان سعودی: آمریکا توان تغییر تصمیمات ریاض را ندارد

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، به دنبال توافق ایران و عربستان برخی کارشناسان و تحلیلگران سعودی معتقدند که آمریکا به دنبال ایجاد موانع در این مسیر با استفاده از اهرم‌های فشار مختلف علیه ریاض است.

به گزارش اسپوتنیک ، اولین نشانه این است که آمریکا اقداماتی را در راستای اعمال فشار بر عربستان از طریق ارائه طرحی به کنگره مبنی بر دریافت اطلاعات در خصوص اوضاع حقوق بشر در یک کشور خاص، انجام داده است.

دو سناتور، یکی از حزب دموکرات و دیگری از حزب جمهوری خواه، چهارشنبه گذشته پیش نویس قطعنامه‌ای را ارائه کردند که ممکن است به ارزیابی مجدد کمک‌های امنیتی ایالات متحده به عربستان سعودی منجر شود.

«کریس مورفی» از اعضای دموکرات و« مایک لی» از اعضای جمهوری خواه سنا بر اساس بندی از قانون کمک خارجی، پیش‌نویس قانونی را ارائه کردند که به کنگره اجازه رای گیری برای درخواست اطلاعاتی پیرامون اقدامات حقوق بشری در یک کشور معینی را می‌دهد.

در صورت موافقت این پیش‌نویس، دولت آمریکا می‌بایست گزارشی را طی 30 روز ارائه کند یا به صورت خودکار تمامی کمک‌های امنیتی به آن کشور را متوقف کند.

در همین راستا، برخی تحلیلگران و کارشناسان به این اقدام آمریکا واکنش دادند.«عیسی آل فایع» کارشناس نظامی سعودی معتقد است که «جو بایدن »رئیس جمهور آمریکا از زمان به دست گرفتن قدرت در این کشور اقدامات مختلفی را علیه عربستان سعودی اعمال کرده است.

وی در ادامه افزود که دولت آمریکا از زمان ریاست جمهوری «باراک اوباما» یک خلأ راهبردی در منطقه ایجاد کرده است و هدف حزب دموکرات ایجاد تنش در منطقه است.

این کارشناس نظامی سعودی تاکید کرد که واشنگتن از کارت حقوق بشر علیه چندین کشور استفاده کرده است . آمریکا نمی‌تواند تصمیمات راهبردی کشورهای مختلف از جمله عربستان سعودی را تغییر دهد.

واشنگتن و کشورهای غربی سال‌ها برای ایجاد تنش در منطقه تلاش و از گروه‌های تروریستی با هدف تجزیه کشورهای منطقه حمایت کرده‌اند.

در این زمینه، «عبدالله العسیری» کارشناس نظامی سعودی، گفت: جامعه جهانی متوجه شده است که ایالات متحده آمریکا برای تثبیت ارکان امنیت و ثبات جهانی موفق عمل نکرده است.

وی در ادامه افزود که از زمانی که جو بایدن به ریاست جمهوری رسید، سیاست‌های صحیح و درستی را اتخاذ نکرد.کشورها منتظر نمی‌مانند که آمریکا در مورد منافع آنها مداخله کند. سیاست‌های عربستان بر اساس منافع این کشور اتخاذ می‌شود.

عبدالله العسیری تاکید کرد که آمریکا باید به توافق میان عربستان و ایران احترام بگذارد چرا که این توافق بر اساس چارچوب‌های بین المللی اتخاذ شده است در غیر این صورت، آمریکا بیش از پیش جایگاه بین المللی خود را از دست می‌دهد.

این کارشناس سعودی تصریح کرد که که استقبال از واشنگتن در مقطع کنونی مستلزم تغییر رفتار سیاسی و احترام این کشور نسبت به کشورهای جهان به ویژه روسیه و چین است.

«محمد سعید الرز» کارشناس امور راهبردی نیز تاکید کرد که مرحله «خاورمیانه جدید» به رهبری آمریکا به پایان رسیده است. کشورهای غربی تلاش داشتند تا منطقه را به چند کشور ضعیف برای ایجاد جبهه عربی-غربی-عبری علیه شرق به رهبری چین و روسیه و ایران تقسیم کنند.

وی تاکید کرد که آمریکا تلاش می‌کند تا مانع پیشرفت تحولات جاری شود، بدین ترتیب از طریق ارائه طرحی به کنگره مبنی بر دریافت اطلاعات در خصوص اوضاع حقوق بشر سعی دارد تا عربستان را کشوری ناقض حقوق بشر جلوه دهد.

افشای جزئیات تازه از توافق ایران و عربستانتوافق ایران و عربستان و گامی دیگر به پایان رویای جهان تک‌قطبیترکی الفیصل: آمریکا نمی‌توانست میانجی صادقی در توافق ایران و عربستان باشد

این کارشناس سعودی تصریح کرد که واشنگتن به دنبال ممانعت از هرگونه همگرایی چین با کشورهای منطقه و روسیه است؛اما آمریکا به دنبال بحران های موجود از جمله ورشکستگی بانک‌ها با شکست مواجه خواهد شد.

پیش از این نیز «عبدالباری عطوان» تحلیلگر برجسته جهان عرب و سردبیر روزنامه فرامنطقه‌ای رأی‌الیوم اعلام کرد که در رسانه‌ها و برخی پایگاه‌ها به‌شدت نگرانی‌هایی دراین‌باره مطرح می‌شود که آمریکا و اسرائیل دو طرف شکست‌خورده اصلی این توافق، برای به شکست دادن آن تلاش کنند. این نگرانی‌ و ترس آمریکا و اسرائیل قابل درک است؛ زیرا ضربه به‌شدت سنگین و مهلک بوده است، اما بنا به چند دلیل تلاش‌های آمریکا و اسرائیل برای شکست توافق ایران و عربستان نتیجه نخواهد داد.

وی در ادامه افزود که توافق ایران و عربستان توافق محکمی است، زیرا طی سال‌ها مذاکره صورت گرفته است و ثمره آمادگی، تفکرات راهبردی متقابل و مذاکرات طولانی و عمیق و پیچیده است که از عراق آغاز و سپس به مسقط منتقل شد و در نهایت در چین به توافق نهایی رسید. اگر توافق بین ایران و عربستان به موفقیت برسد و تداوم یابد که تاکنون چیزی نشان‌دهنده روندی غیر از این نبوده است، نقشه‌های راهبردی غرب آسیا و جهان را تغییر خواهد داد. این توافق شاید به پایان نفوذ آمریکا در منطقه و چه‌بسا به «نابودی اسرائیل» سرعت دهد.

عربستان سعودی، ایران و چین روز جمعه نوزدهم اسفند 1401 برابر با دهم مارس 2023 میلادی در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند در نتیجه‌ گفت‌وگوهای انجام‌شده، جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی توافق کردند ظرف حداکثر دو ماه، روابط دیپلماتیک خود را از سر بگیرند و سفارت‌خانه‌ها و نمایندگی‌ها را بازگشایی کنند.

کشورهایی از جمله لبنان، مصر و اردن و ترکیه و عراق، بحرین و … از توافق بین ایران و عربستان استقبال کردند. این درحالی است که یک مقام رسمی رژیم صهیونیستی با ابراز نگرانی شدید از توافق ریاض و تهران برای ازسرگیری روابط گفت: توافق سعودی و ایران قطعا بر امکان‌عادی سازی روابط میان ریاض و تل آویو تاثیر خواهد گذاشت.

«فیصل بن فرحان» وزیر خارجه عربستان سعودی در واکنش به توافق این کشور و جمهوری اسلامی ایران برای ازسرگیری روابط گفت سرنوشت واحد و مشترک کشورهای منطقه، پایه ریزی الگویی برای ثبات را ضروری می‌کند. ازسرگیری روابط با ایران برخاسته از دیدگاه پادشاهی سعودی است که گفتگو را ترجیح می‌دهد.

«ترکی الفیصل» رئیس سابق اطلاعات عربستان سعودی در گفت وگو با شبکه «فرانس 24» اعلام کرد که نه آمریکا و نه اروپا نمی‌توانستند میانجی صادق باشند و توافق بین عربستان سعودی و ایران را تضمین کنند، مانند آنچه چین به آن کمک کرده است.

وی تاکید کرد: چین توانست این کار را انجام دهد؛ چرا که روابط خوبی با عربستان سعودی و ایران دارد.

شورای وزیران سعودی در همین رابطه ابراز امیدواری کرد که با ادامه گفتگوهای سازنده بین دو کشور براساس چارچوب‌ها و اصول مندرج در این توافقنامه منافع و خیر و برکات این توافق برای دو کشور به طور اخص و کل منطقه به طور اعم حاصل شده و منجر به توسعه صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی شود.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان این هفته بعد از اعلام توافق بین ایران و عربستان سعودی گفت که خوشبختانه فضای مثبتی بعد از این توافق برمنطقه حاکم شده و امیدواریم این فضا و تحولات مثبت با سایر کشورهای منطقه نیز ایجاد شود.

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا