جهان

شمخانی: هیچ محدودیتی برای گسترش مناسبات با کشورهای همسایه قائل نیستیم

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، «محمد بن عبدالعزیز الخلیفی»، وزیر مشاور در امور خارجی قطر که به تهران سفر کرده است عصر امروز با دریابان علی شمخانی، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای‌عالی امنیت ملی دیدار و پیرامون روابط دوجانبه و منطقه‌ای با او گفتگو کرد.

شمخانی در این دیدار با اشاره به سطح و کیفیت مناسب روابط دو کشور در حوزه‌های مختلف اظهار کرد: لازم است با رفع موانع موجود، سطح همکاری‌های تجاری و بازرگانی و همچنین فعالیت‌های مشترک در زمینه اجرای پروژه‌های زیرساختی، متناسب با تعاملات سیاسی دو کشور ارتقاء یابد.

دبیر شورای‌عالی امنیت ملی گفت: در چارچوب راهبرد دیپلماسی همسایگی که در دولت جناب آقای رئیسی پیگیری می‌شود، توسعه همکاری‌های همه‌جانبه با کشورهای همسایه اولویت اصلی ایران در روابط خارجی است و ما قائل به هیچ‌گونه محدودیتی در این زمینه نیستیم.

او با قدردانی از تلاش مؤثر امیر قطر و دولت این کشور و همکاری با جمهوری اسلامی ایران در زمینه پیشبرد پرونده‌های منطقه‌ای و بین‌المللی افزود: روابط برادرانه و سازنده تهران و دوحه می‌تواند به‌عنوان الگویی قابل تعمیم در مناسبات با سایر کشورهای منطقه مورد استفاده قرار گیرد.

شمخانی در پایان گفت: برخی کشورهای فرامنطقه‌ای با سوءاستفاده از رخدادهای مشکوک به‌دنبال ایجاد سوءتفاهم در روابط میان ایران و قطر هستند که لازم است دو کشور با هوشیاری کامل با این روند مقابله کنند.

محمد بن عبدالعزیز الخلیفی، وزیر مشاور در امور خارجی قطر نیز در ابتدای این ملاقات با ابراز خرسندی نسبت به توافق ایران و عربستان سعودی برای عادی‌سازی روابط، این اقدام را گامی مهم در افزایش ثبات و امنیت در منطقه عنوان کرد.

او با بیان اینکه توسعه مناسبات همه‌جانبه با ایران در ردیف اولویت‌های سیاست خارجی قطر است، تأکید کرد: افزایش حجم همکاری‌های تجاری و تسریع در اجرای پروژه‌های زیرساختی از اصلی‌ترین محورهایی است که باید با تلاش مشترک دو کشور به موتور محرکه مراودات اقتصادی تهران ـ دوحه تبدیل شود.

دیدار وزیر مشاور در امور خارجه دولت قطر با امیرعبداللهیاندیدار وزیر مشاور در امور خارجی قطر با شمخانی

انتهای پیام/+

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا