هنری

ضیافت عاشقی|چگونه جذب شدن در ظواهر، مانع توجه به مکتب رهبر انقلاب می‌شود؟ + فیلم

– اخبار فرهنگی –

حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد شیخ الاسلامی، پژوهشگر قرآن کریم و کارشناس سبک زندگی اسلامی، در گفتگو با خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: پیامبران الهی، مردان بزرگ و انسان‌های تأثیرگذار در سرنوشت یک جامعه، شخصیت‌های ویژه و خاصی هستند و جذابیت‌هایی دارند که موجب جذب و جلب توجه مردم می‌شود.

سبک زندگی , ماه رمضان , قرآن , تفسیر قرآن , محمد شیخ الاسلامی , آیت‌الله سید علی خامنه‌ای ,

کارشناس سبک زندگی اسلامی با اشاره به اینکه همه آدم‌ها نمی‌توانند رهبران خوبی باشند، تصریح کرد: رهبر خوب باید جذابیت و کاریزمای خاصی داشته باشد. اما مهم‌تر از شخص رهبر ایده، منطق، مکتب، نگاه و حرفی است که برای مردم دارد؛ چنان‌که در منطق قرآن این نکته مورد تأکید قرار گرفته است.

شیخ الاسلامی ضمن تأکید بر ضرورت توجه به منش و مکتب رهبران دینی خاطرنشان کرد: درست است که اولیای خدا جذاب هستند و می‌توانند به نور الهی مردم را جذب کنند، اما مهم این است که آدم‌هایی که به سمت ولی خدا جذب می‌شوند مسیر را گم نکنند و محو ولی خدا نشوند. مهم‌تر از شخص ولی خدا، ایده و مکتب و نگرش اوست. چنان‌که اگر انسان‌ها محو فردی شوند با وفات او، اعتقادها هم دچار انقلاب و استحاله می‌شود.

ضیافت عاشقی| مشکلات سیاسی و خانوادگی را این‌گونه حل کنیم + فیلم

این پژوهشگر قرآن کریم با اشاره به آیه 144 سوره آل عمران اظهار داشت: خداوند در این آیه شریفه با وجود غیرت و محبت نسبت به پیامبر (ص)، به صراحت می‌فرماید: «وَ مَا مُحَمَّدٌ إِلَّا رَسُولٌ قَدْ خَلَتْ مِنْ قَبْلِهِ الرُّسُلُ أَفَإِنْ مَاتَ أَوْ قُتِلَ انْقَلَبْتُمْ عَلَىٰ أَعْقَابِكُمْ وَ مَنْ یَنْقَلِبْ عَلَىٰ عَقِبَیْهِ فَلَنْ یَضُرَّ اللَّهَ شَیْئًا وَسَیَجْزِی اللَّهُ الشَّاكِرِینَ» می‌فرماید حضرت محمد(ص) هم پیغمبری مانند پیغمبران دیگر است. سپس سؤال بسیار مهمی مطرح می‌کند مبنی بر اینکه اگر پیغمبر اسلام از دنیا رفت یا کشته شد، شما به دوران قبل از او برمی‌گردید؟! اینکه خسران است و گویا پیغمبر هیچ کاری نکرده است. به جای آنکه متوجه مکتب و حرف رسول خدا (ص) باشید، محو ظاهر او شده‌اید؛ در حالی که این درست نیست و بدانید که ضرری هم به خدا نمی‌رسد: «فَلَنْ یَضُرَّ اللَّهَ شَیْئًا». اما مشخص است که دینداری و ارادت شما نسبت به پیامبر اسلام (ص) هم دچار اشکال است.

ضیافت عاشقی| مقدم‌دانستن اصلاح اخلاقی و فرهنگی خود بر دیگران، نشانه عقلانیت است + فیلم

شیخ الاسلامی یادآوری کرد: امروزه بسیاری از ما ارادت شخصی به افرادی داریم، مثلاً عده‌ای نسبت به پدر خود ارادت دارند ولی باید بدانیم مهم‌تر از پدر، توجه به نگرش اوست.

کارشناس سبک زندگی اسلامی علاقه و ارادت نسبت به مقام معظم رهبری را بسیار خوب و ارزشمند دانست و خاطرنشان کرد: اگر شخصی نسبت به رهبر انقلاب علاقه دارد، این ارادت بسیار خوب و قابل تقدیر است، اما خود آقا می‌فرماید ما ذوب در ولایت فقیه را این‌ها را متوجه نشدیم! این مطلب، حرف مهمی است.

او با تأکید بر ضرورت توجه به نگرش و آموزه‌های رهبر معظم انقلاب، گفت: مهم‌تر از شخص ایشان -که البته بسیار مهم است- منش و مکتب ایشان است. نباید دینداری را به شخص گره زد و باید مکتب و منش رهبری را پیروی کرد.

شیخ الاسلامی ادامه داد: نباید مثل افرادی بود که بعد از وفات امام خمینی(ره) آدم‌های دیگری شدند. مشخص است چنین افرادی به جای اینکه به باور امام اعتقاد داشته باشند، به ظواهر توجه می‌کردند.

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا