جهان

روسیه برای یک ماه ریاست شورای امنیت سازمان ملل را برعهده گرفت

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، از امروز، شنبه، اول آوریل (12 فروردین ماه)، روسیه به مدت یک ماه ریاست شورای امنیت سازمان ملل را برعهده دارد و برخی از موضوعات کلیدی مورد بحث در این دوره، «چندجانبه گرایی مؤثر»، خطرات صادرات تسلیحاتی و حل و فصل مشکلات در خاورمیانه خواهد بود.

پیش بینی می شود که سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه طی چندین نشست، ریاست شورای امنیت را بر عهده بگیرد.

همانطور که واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد قبلاً اعلام کرده، هنوز هیچ نشست رسمی شورای امنیت درباره اوکراین در ماه آوریل برنامه ریزی نشده است. البته این احتمال وجود دارد که چنین نشستی برگزار شود.

انتظار می رود حدود 6 آوریل، نشست غیررسمی شورای امنیت سازمان ملل در مورد تخلیه کودکان از منطقه درگیری نظامی در اوکراین مورد بحث و گفتگو قرار بگیرد. مسکو قصد دارد شرکت کنندگان در نشست را در مورد اقداماتی که برای محافظت از کودکان خردسال در برابر گلوله باران همه روزه ارتش اوکراین علیه مناطق مسکونی دونباس، جلوگیری از سایر جنایات علیه کودکان و انتقال آنها به مناطق امن انجام می دهد، مطلع کند.

نشست شورای امنیت قرار است در 10 آوریل به موضوع خطرات ناشی از نقض توافقنامه‌های بین المللی در مورد کنترل صادرات محصولات نظامی اختصاص یابد. به گفته ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، در شرایط کنونی، روسیه لازم می‌داند که پیامدهای عدم پایبندی به تعهدات قراردادی برای به اصطلاح استفاده‌کننده نهایی از تجهیزات نظامی را مورد توجه قرار دهد. صحبت همچنین بر سر راه های مقابله با چنین اقدامات مخربی خواهد بود.

انتظار می رود سرگئی لاوروف اواخر ماه جاری به نیویورک سفر کند. با توجه به شرایط متشنج بین المللی کنونی و بحران در روابط روسیه و آمریکا، هنوز مشخص نیست که وضعیت صدور روادید آمریکا برای وزیر خارجه و هیئت همراه چگونه پیش خواهد رفت. آخرین باری که وی از مقر سازمان ملل بازدید کرد (در ماه سپتامبر سال 2022 در هفته سطح عالی نشست مجمع عمومی) بود که دیپلمات های روسی در آخرین لحظه روادید دریافت کردند.

نبنزیا اخیرا تاکید کرده که صدور روادید برای شرکت کنندگان در رویدادهای سازمان ملل از جمله وظایف دولت آمریکاست و آنها باید این کار را انجام دهند.

قرار است لاوروف در تاریخ 25 آوریل در نشست شورای امنیت در سطح وزیران با موضوع حل و فصل مناقشه خاورمیانه ریاست مباحثات را برعهده داشته باشد. وزیر خارجه روسیه همچنین در 24 آوریل ریاست نشست شورای امنیت با موضوع "چندجانبه گرایی موثر از طریق دفاع از اصول منشور ملل متحد" را بر عهده خواهد داشت. این احتمال وجود دارد که روسیه در این نشست به مسئله شکل گیری نظم نوین جهانی با توه به تحولات کنونی در عرصه روابط بین المللی بپردازد.

لازم به یادآوری است که ریاست شورای امنیت سازمان ملل به صورت چرخشی تعیین شده و هر کشور – عضو شورا به طور متناوب این پست را برای مدت یک ماه در اختیار می گیرد. ریاست جمهوری به ترتیب حروف الفبا از یک کشور به کشور دیگری منتقل می شود.

کشورهای غربی از هم اکنون نسبت به دوره ریاست روسیه بر سازمان ملل ابراز نگرانی کرده اند، ولی اذعان می کنند که "روسیه عضو دائم شورای امنیت است و هیچ راه حقوقی واقعی بین المللی برای تغییر این وضعیت وجود ندارد".

تحولات اوکراین|مخالفت شورای امنیت با قطعنامه روسیه-چین درباره خرابکاری «نورد استریم»آژانس پناهندگان سازمان ملل انگلیس را به نقض قوانین بین المللی متهم کردسازمان ملل: اتحادیه اروپا در جنایت علیه پناهندگان به لیبی کمک می‌کند

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا