جهان

نشست فوری مقامات کره جنوبی با آمریکا پیرامون استراق سمع سیا

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی اعلام کرد در پی انتشار گزارشی پیرامون متهم شدن سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا) به شنود مکالمات دولتی سئول درباره کمک ها به اوکراین در جنگ با روسیه، نشستی فوری را با مقامات آمریکایی برگزار خواهد کرد.

براساس گزارشی که روز شنبه در نشریه نیویورک تایمز منتشر شده، بخش هایی از اسناد سیا در شبکه اجتماعی دیسکورد منتشر شده که در آن جزئیات مذاکرات داخلی کره جنوبی درباره ارسال خمپاره های ساخت آمریکا به اوکراین در جنگ با روسیه فاش شده که این امر ناقض سیاست کره جنوبی درباره خودداری از ارسال تسلیحات مرگبار به اوکراین است.

در این گزارش آمده است که مقامات کره جنوبی نگران هستند که جو بایدن رئیس جمهور آمریکا، یون سوک یول رئیس جمهور کشورشان را برای شفاف سازی درباره این موضوع تحت فشار قرار دهد.

علاوه بر این، مقامات کره نگرانند که آمریکا از طریق یک «شنود اطلاعاتی» از رایزنی های سئول درباره این موضوع آگاه شده است. شنود اطلاعاتی شامل شنود تماس های تلفنی تا پیام های الکترونیک مقامات یک کشور است.

یک مقام دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی امروز در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد ما سوابق و نمونه های سایر کشورها را بازبینی خواهیم کرد و به زودی پاسخگو خواهیم بود.

وی افزود: کشورش هنوز درباره تامین تسلیحاتی اوکراین تصمیمی اتخاذ نکرده است. هیچ تغییری در موضع دولت ما نسبت به جنگ در اوکراین ایجاد نشده و سئول همچنان بر موضع ارسال کمک های بشردوستانه به اوکراین به جای ارسال تسلیحات مرگبار تمرکز دارد.

این در حالی است که دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی بلافاصله نشستی را به ریاست مشاور امنیت ملی کشورش برای نحوه پاسخگویی به گزارش نیویورک تایمز برگزار کرد.

همچنین یون سوک یول بلافاصله پس از دریافت گزارش مقامات درباره این موضوع، دستور بررسی کامل موضوع را صادر کرده است.

افشای این موضوع در حالی است که آمریکا و کره جنوبی به عنوان دوست و متحدان قدیمی همواره رزمایش های متعددی را در پاسخ به اقدامات تحریک آمیز هسته ای و موشکی کره شمالی در منطقه برگزار می کنند.

در تازه ترین مورد آمریکا و کره جنوبی هفته گذشته رزمایش هوایی مشترکی را با حضور بمب افکن راهبردی B-52H آمریکا در بحبوحه تلاش های مشترک برای مقابله با تهدیدات کره شمالی، برگزار کردند.

وزارت دفاع کره جنوبی تصریح کرد در این مانور آموزشی بر تمرین روش های محافظت از بمب افکن راهبردی آمریکا در برابر تهدیدات احتمالی دشمن از طریق هوایی تمرکز شده و تعامل پذیری و ظرفیت های مشترک عملیاتی نیروهای دو طرف تقویت شد.

در ماه های اخیر آمریکا مجموعه ای از تجهیزات نظامی معروف و شناخته شده خود از جمله ناو هواپیمابر با قدرت حمل سلاح هسته ای را در نمایشی آشکار علیه تحرکات احتمالی کره شمالی به کار گرفته است.

رزمایش مشترک هوایی آمریکا و کره جنوبی

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا