جامعه

محدودیت‌های بی‌سابقه‌ "آمریکا" برای کاهش نقش خودروها در "آلودگی هوا"

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم, در تلاش برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، آژانس حفاظت محیط زیست آمریکا(EPA) در حال برنامه‌ریزی برای اجرای برخی از سخت‌ترین محدودیت‌های آلودگی خودرو در جهان است و هدف از این مقررات جدید تضمین این است که وسایل نقلیه تمام الکتریکی تا سال 2032 حدود 67 درصد از خودروهای سواری جدید فروخته شده در ایالات متحده را تشکیل می‌دهند.

هدف این است که تا سال 2030 خودروهای تمام الکتریکی نیمی از خودروهای فروخته شده را تشکیل دهند. این حرکت یک جهش قابل توجه برای ایالات متحده است، زیرا تنها 5.8 درصد از وسایل نقلیه فروخته شده در این کشور در سال گذشته تمام الکتریکی بودند.

چین و آمریکا بزرگترین تولیدکنندگان "co2" جهان

New York Times نوشت، مقررات پیشنهادی، ایالات متحده را در خط مقدم تلاش‌های جهانی برای کاهش گازهای گلخانه‌ای تولید شده توسط خودروها قرار می‌دهد که سهم عمده‌ای در تغییرات آب و هوایی دارد.

اتحادیه اروپا، کانادا و بریتانیا قبلاً استانداردهای آلایندگی خودرو را تصویب یا پیشنهاد کرده‌اند که انتظار می‌رود تا سال 2035 فروش خودروهای جدید بنزینی را متوقف کنند. با این حال، مقررات پیشنهادی چالش قابل توجهی برای خودروسازان ایجاد می کند. اکثر شرکت‌های بزرگ خودروسازی قبلاً سرمایه‌گذاری هنگفتی در خودروهای الکتریکی کرده‌اند اما تعداد کمی از آن‌ها به سطوح مورد نظر دولت بایدن متعهد شده‌اند.

مایک ریگان؛ مدیر آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا گفت: این الزامات در نظر گرفته شده تا اطمینان حاصل شود که خودروهای الکتریکی بین 54 تا 60 درصد از کل خودروهای جدید فروخته شده در ایالات متحده را تا سال 2030 تشکیل می‌دهند و این رقم تا سال 2032 به 64 تا 67 درصد خواهد رسید.

برای افزایش قابل توجه پذیرش خودروهای الکتریکی در ایالات متحده، تغییرات دیگری از جمله ساخت میلیون‌ها ایستگاه شارژ جدید، تعمیرات اساسی شبکه‌های الکتریکی برای برآوردن نیازهای برق این شارژرها، و تأمین مواد معدنی و سایر مواد مورد نیاز برای باتری‌ها ضروری است.

این گزارش می‌افزاید، مقررات پیشنهادی ممکن است قبل از نهایی شدن تغییر کند و احتمالاً با چالش‌های قانونی روبرو خواهد شد و می‌تواند به موضوعی در مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری 2024 تبدیل شود چرا که دولت آینده می‌تواند این مقررات را لغو یا تضعیف کند.

در این گزارش آمده است، قانون کاهش تورم در سال 2022 با ارائه مشوق های مالیاتی تا 7500 دلار برای خریداران خودرو و همچنین میلیاردها مشوق برای تولید باتری و فرآوری و استخراج مواد معدنی حیاتی به تحریک تقاضا برای خودروهای الکتریکی کمک کرده است.

بر اساس آمارهای جهانی ایالات متحده دومین آلوده کننده بزرگ کره زمین است و حمل و نقل بزرگترین منبع گازهای گلخانه ای تولید شده توسط این کشور است. کنار گذاشتن سریع خودروهای بنزینی به نفع مدل های برقی به رئیس جمهور بایدن کمک می کند تا به تعهد خود مبنی بر کاهش انتشار گازهای گلخانه ای کشور تا سال 2030 به نصف برسد و آن‌ها را تا اواسط قرن به طور موثر حذف کند.

آلودگی خودرو عمدتاً از سوخت‌های فسیلی مانند بنزین و دیزل کار ناشی می‌شود. این گازهای گلخانه‌ای به میزان قابل توجهی بر تشدید آلودگی هوا تأثیر گذاشته و تأثیرات مضری بر محیط زیست و سلامت انسان دارند.

انواع مختلفی از آلاینده ها توسط وسایل نقلیه منتشر می شود که می توان آنها را به طور کلی به موارد زیر تقسیم کرد:

1.گازهای گلخانه‌ای (GHG): این گازها گرما را در جو زمین به دام می‌اندازند و باعث افزایش دمای جهانی و تغییرات آب و هوایی می‌شوند. گاز گلخانه‌ای اولیه که از خودروها منتشر می‌شود، دی‌اکسید کربن (CO2) است، اما سایر گازهای گلخانه‌ای مانند متان (CH4) و اکسید نیتروژن (N2O) نیز در مقادیر کمتری آزاد می شوند. خودروهای دارای ICE مسئول بخش قابل توجهی از انتشار گازهای گلخانه‌ای جهانی هستند.

2.ذرات معلق (PM): این ذرات ریز ماده جامد یا مایع هستند که در هوا معلق هستند. انتشار PM از وسایل نقلیه، به ویژه موتورهای دیزلی، می‌تواند باعث مشکلات تنفسی و قلبی عروقی در هنگام استنشاق شود. ذرات (PM2.5) می توانند به اعماق ریه‌ها و جریان خون نفوذ کنند و منجر به مشکلات شدید سلامتی و حتی مرگ زودرس شوند.

3.اکسیدهای نیتروژن (NOx): انتشار NOx ناشی از احتراق سوخت‌های فسیلی در دمای بالا در ICEها است. این گازها به تشکیل ازن در سطح زمین کمک می‌کنند که جزء اصلی مه دود است. انتشار NOx می‌تواند مشکلات تنفسی ایجاد کند، آسم را تشدید کند و به تشکیل باران اسیدی کمک کند.

4.ترکیبات آلی فرار (VOCs): اینها ترکیبات حاوی کربن هستند که به راحتی در دمای اتاق تبخیر می‌شوند. VOCها در طی احتراق و تبخیر سوخت‌های فسیلی منتشر می‌شوند. آ‌نها با NOx در حضور نور خورشید واکنش نشان می دهند تا ازن سطح زمین را تشکیل دهند و به تشکیل مه دود کمک کنند. برخی از VOCها برای سلامت انسان نیز خطرناک هستند و علائمی مانند سردرد، سرگیجه و سوزش چشم، بینی و گلو ایجاد می‌کنند.

5.مونوکسید کربن (CO): CO گازی بی رنگ، بی بو و سمی است که در اثر احتراق ناقص سوخت های فسیلی در ICE ها تولید می‌شود. هنگام استنشاق، CO با توانایی خون برای انتقال اکسیژن تداخل می‌کند و منجر به سردرد، سرگیجه، حالت تهوع و حتی مرگ در غلظت‌های بالا می‌شود.

6.دی‌اکسید گوگرد (SO2): SO2 در طی احتراق سوخت‌های فسیلی حاوی گوگرد، به ویژه گازوئیل آزاد می‌شود. این ماده با سایر مواد موجود در جو واکنش داده و ذرات ریز تشکیل می‌دهد که به آلودگی PM کمک می‌کند. SO2 همچنین می‌تواند باعث مشکلات تنفسی شود و به تشکیل باران اسیدی کمک کند.

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا