جهان

واکنش‌های داخلی و خارجی به تحولات سودان؛ هشدار احزاب درباره شروع جنگ داخلی

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، احزاب کنگره سودان امروز شنبه با شروع درگیری شدید بین نیروهای ارتش و نیروهای واکنش سریع، از نیروهای مسلح این کشور خواست کشور را به سمت جنگ داخلی فراگیر سوق نداده و در راستای آرامش اوضاع و گشودن کانال‌های گفت‌وگو حرکت کنند.

این احزاب بیانیه‌‌ای در این ارتباط منتشر کردند و در آن گفتند: از شرکای داخلی و جامعه بین‌المللی می‌خواهیم فورا برای آرام کردن کردن اوضاع و تنش و درگیری های مسلحانه در سودان دست به کار شده و دخالت کنند.

بزرگترین حزب مخالف: درگیری ها فورا متوقف شود

حزب الامه که از احزاب مخالف سران نظامی سودان بوده، در واکنش به این تحولات، خواستار توقف فوری تبادل آتش در مکان‌های درگیری شد.

رسانه‌ها امروز شنبه از درگیری شدید بین نظامیان سودان در شهر ورزشی در جنوب خارطوم، پایتخت سودان خبر داده گفتند که راه‌های منتهی به کاخ ریاست‌جمهوری با نفربرهای زرهی متعلق به ارتش به فرماندهی عبدالفتاح البرهان بسته شده است و هم اکنون پخش تلویزیونی در خارطوم متوقف شده است.

بر اساس گزارش‌های رسیده درگیری با استقرار نیروهای واکنش سریع و ارتش اطراف شهر ورزشی آغاز شد و صدای تیراندازی‌های گسترده همچنان ادامه دارد و ارتش سودان برای سرکوب نیروهای واکنش سریع به نیروی هوایی متوسل شده است و طبق خبرهای رسیده پرواز هواپیماهای نظامی در آسمان خارطوم ادامه دارد.

نیروهای واکنش سریع کنترل دو فرودگاه از جمله فرودگاه خارطوم پایتخت سودان را به دست گرفته ‌اند و در جنوب این کشور نیز برخی مراکز نظامی و دولتی را تصرف کرده‌اند.

واکنش انگلیس و مصر به درگیری‌های داخلی سودان

سفارت انگلیس در خارطوم درمورد درگیری‌های امروز سودان بیانیه‌ای صادر کرد، در بیانیه وزارت خارجه انگلیس در خارطوم آمده است : از نزدیک اوضاع خارطوم و مناطق دیگری را که شاهد درگیری را دنبال می‌کنیم و به شهروندان خود در این مناطق توصیه می کنیم که از خانه‌های خود خارج نشوند.

وزارت خارجه مصر نیز نگرانی شدید خود را از درگیری جاری در سودان اعلام کرده و از طرف‌های درگیر خواسته است، نهایت خویشتنداری را برای حفاظت از مردم سودان و منافع عالی کشور اعمال کنند.

واکنش قطر به جنگ داخلی میان نظامیان در سودان

در ادامه واکنش به درگیری‌های داخلی سودان، وزارت خارجه قطر نیز با صدور بیانیه‌ای ضرورت توقف فوری درگیری در سودان و نهایت خویشتن داری و گوش دادن به صدای عقل را خواستار شد.

وزارت خارجه قطر افزود: امیدواریم که همه طرف‌های درگیر در سودان، گفتگو و راههای مسالمت آمیز را برای پشت سر گذاشتن اختلافات در پیش گیرند.

واکنش عربستان سعودی به بحران داخلی سودان

وزارت خارجه عربستان سعودی نیز نگرانی عمیق خود را از تنش‌های ایجاد شده در سودان ابراز کرد و خواستار خویشتن داری نیروهای مسلح سودان شد.

چندی است که اختلاف میان ژنرال «عبدالفتاح برهان» رئیس شورای حاکمیتی و فرمانده ارتش سودان با سرلشکر «محمد حمدان دقلو» مشهور به «حمیدی» فرمانده نیروهای واکنش سریع شعله‌ور شده‌‌ است، ریشه این اختلاف کاهش قدرت و اختیارات فرمانده نیروهای واکنش سریع و حتی مطرح شدن بحث ادغام این نیروها در ارتش سودان است، به‌علاوه، این دو فرمانده درباره توافقنامه چارچوب (تشکیل دولت مدنی و خروج نظامیان از صحنه سیاست) اصلاح ساختار ارتش و تشکیلات امنیتی، روابط خارجی سودان با یکدیگر اختلاف نظر دارند.

با اوج گرفتن اختلافات ژنرال برهان و سرلشکر حمیدتی، سیاستمداران سودانی احتمال بروز جنگ میان ارتش و نیروهای واکنش سریع را مطرح کردند لذا به‌همراه شماری از شخصیت‌های اجتماعی و نظامی در مسیر میانجیگری میان این دو فرمانده نظامی گام برداشتند.

برهان و حمیدتی در نشست مشترکی توافق کرده بودند که یک کمیته مشترک امنیتی تشکیل دهند که اعضای آن متشکل از نظامیان، گروه‌های مسلح و نهادهای حاکمیتی ذی‌ربط باشد، وظیفه این کمیته نظارت بر وضعیت امنیتی سودان بود.

درگیری شدید در سودان/ توقف پروازهای فرودگاه خارطوم/ ارتش به نیروی هوایی متوسل شد + فیلم

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا