هنری

مستندهایی درباره قیصر امین پور؛ از شعرخوانی در محضر رهبر انقلاب تا 9 سال بیماری

– اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، دوم اردیبهشت ماه سالگرد تولد قیصر امین پور نویسنده و شاعر برجسته کشورمان است. او یکی از شاعرانِ تأثیرگذار انقلاب اسلامی و منتخب هفتمین همایشِ چهره‌های ماندگار در سال 1387 است. او برگزیده‌ اولین دوره جشنواره بین‌المللی شعر فجر در بخشِ آئینی است.

قیصر امین‌پور شاعری محبوب و اثرگذار است که اشعار او را می‌توان در کتاب‌های درسی تا مجلات حرفه‌ای ادبی و هنری پیدا کرد.

او در 2 اردیبهشت 1338 در گتوند منطقه بختیاری استان خوزستان به دنیا آمد. دوره راهنمایی و متوسطه خود را در مدرسه راهنمایی دکتر معین و آیت الله طالقانی دزفول گذراند و در سال 1357 در رشته دامپزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شد، ولی پس از مدتی از تحصیل این رشته انصراف داد.

او تدریس در دانشگاه را در سال 67 و در دانشگاه الزهرا آغاز کرد و سپس در سال 69 در دانشگاه تهران مشغول تدریس شد. او سال 82 به‌ عنوان عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی برگزیده شد.

شاعر مجموعه‌‌های «آینه‌های ناگهان»، «گلها همــه آفتابگردان‌اند»، «دستور زبان عشق»، « مثل چشمه، مثل رود» و «بی بال پریدن»، در سال 68 مرغ آمین بلورین – جایزه نیما یوشیج – را گرفت و در سال 1382 به‌عنوان عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزیده شد. قیصر امین‌پور آبان سال 1386 بر اثر بیماری درگذشت.

مردی که همزاد عاشقان بود

«همزاد عاشقان» ساخته تورج کلانتری روایتی از زندگی و زمانه قیصر امین پور است.

این مستند در گفت و گو با چهره هایی مانند بیوک ملکی ، عرفان نظرآهاری، حسام الدین سراج، مصطفی رحماندوست، علی محمد مودب، یعقوب حیدری و … به مرور فصل هایی از زندگی این شاعر اثرگذار معاصر پرداخته است.

مستند همزاد عاشقان را از اینجا میتوانید ببینید.

اساتید و شعرا درباره قیصر امین پور چه میگویند؟

مستند دیگری که از زندگی و فعالیت های قیصر امین پور ساخته شده، فیلم «هفت آسمان» است که چندی پیش از شبکه مستند سیما نیز پخش شد.

در این مستند به معرفی شاعر معاصر و انقلابی مرحوم « قیصر امین پور» از زبان اساتید، شعرا و شاگردان او پرداخته می شود.

مستند هفت آسمان را از اینجا میتوانید تماشا کنید.

افکار و آثار قیصر امین پور در مستند «حرف آخر عشق»

مستند «حرف آخر عشق» به کارگردانی ابراهیم سعیدی نژاد در روایت خود به گوشه هایی پنهان از زندگی این شاعر میپردازد که تاکنون کمتر شنیده شده یا به زبان آمده است.

روایت 9 سال زندگی قیصر در بستر بیماری که منتهی به مرگ او شد یکی از مهمترین بخش های این مستند است.

این مستند در شهرهای تهران، اهواز، دزفول و گتوند (زادگاه شاعر) ضبط شده و این استادان درباره قیصر امین پور و آثار او صحبت کرده اند.

مستند حرف آخر عشق را از اینجا میتوانید ببینید.

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا