هنری

ابلاغ شاخصه‌های ارتقای فرهنگ عمومی به تمامی نهادها و ارگان‌های فرهنگی

– اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ در ابتدای هفتصد و نود و پنجمین جلسه شورای فرهنگ عمومی با گرامیداشت یاد و خاطره زنده یاد عماد افروغ عضو حقیقی شورای فرهنگ عمومی کشور گفت: دکتر افروغ سال‌ها در عرصه‌های مختلف فرهنگی حضوری فعال و مثمرثمر داشت و شخصیت مورد احترام نظام و رهبر معظم انقلاب و همچنین حوزه‌های علمی و دانشگاهی بود.

وزیر فرهنگ در ادامه با اشاره به ابلاغ اولویت‌های ارتقای فرهنگ عمومی به دستگاه‌ها و نهادهای مختلف فرهنگی در سال جاری گفت: در اولین جلسه شورای فرهنگ عمومی در سال جدید مقرر شد نگاه آسیب شناسانه رهبر فرزانه انقلاب در حوزه فرهنگ عمومی، در سال جدید مورد اهتمام جدی تمامی دستگاه‌ها قرار گیرد. موضوعاتی از قبیل «فرهنگ کار و تولید»، «زیست عفیفانه»، «امید به آینده و اعتماد به نفس ملی»، «پرهیز از اسراف و تجمل» و «افزایش سرانه تولید و مصرف فرهنگی بهینه» شاخص‌هایی هستند که به عنوان اولویت های کار دستگاه‌های فرهنگی در سال 1402 اعلام و تمام برنامه‌ریزی‌ها برای ارتقای این پنج حوزه به کار گرفته خواهد شد.

وزیر ارشاد: عقب‌نشینی از احکام فقهی در مسیر تحقق تمدن نوین اسلامی جایز نیست

وی با تاکید بر لزوم تبدیل شاخصه‌های ارتقای فرهنگ عمومی به گفتمان عمومی و ملی گفت: نهادهای زیرمجموعه وزارت فرهنگ به ویژه در استان‌ها موظف شده‌اند برنامه عملیاتی خود برای تحقق این شاخصه‌ها را اعلام کنند تا در پایان سال بتوان میزان تحقق این شاخصه‌ها را به صورت کمی و دقیق رصد کرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین ابراز امیدواری کرد با بهبود شاخصه‌های فرهنگ عمومی در سال جاری بخشی از مطالبات رهبر معظم انقلاب در حوزه فرهنگ عمومی محقق شود و حرکت از دولت اسلامی به سوی جامعه اسلامی در مسیر تحقق تمدن نوین اسلامی تسهیل شود.

وزیر فرهنگ در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به هماهنگی و همکاری دولت و مجلس برای ارتقای قابل توجه بخش فرهنگی بودجه 1402 به اهمیت تبصره 9 بند ه قانون بودجه پرداخت و گفت: بر اساس این تبصره، شرکت‌ها و بانک‌ها مکلف خواهند بود یک درصد از هزینه هایشان را صرف امور فرهنگی کنند و امیدواریم با اقدامات کارگروه و تشکیل سامانه تخصصی این تبصره شاهد ارتقای وضعیت فرهنگی کشور باشیم.

اسماعیلی با اشاره به رویکرد فرابخشی در تخصیص منابع حاصل از این قانون گفت: این بودجه متعلق به تمامی نهادهای فرهنگی است و نهادهای فرهنگی حاکمیتی و مردم نهاد می‌توانند طرح های خود را به کارگروه مربوطه ارائه دهند تا در روندی شفاف بررسی و انتخاب شوند و مورد حمایت قرار گیرند.

"تحول و امید" شعار یازدهمین فصل از شورای فرهنگ عمومی کشور / سرانه عدالت فرهنگی در دستگاه‌ها محقق نمی‌شود

وی همچنین به موضوع آیین نامه شورای فرهنگ عمومی استان‌ها به عنوان دستور جلسه شورای فرهنگ عمومی پرداخت و گفت: تقویت کارگروه‌های تخصصی در ساختار شورای فرهنگ عمومی، نظام تصمیم سازی در کشور را تقویت می‌کند. بنابراین امیدواریم با اصلاح آیین نامه‌ها، شاهد تحول در کارآمدی و تاثیرگذاری شورای فرهنگ عمومی استان‌ها باشیم.

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا