جهان

ترامپ: آمریکا زمان خروج از افغانستان 85 میلیارد دلار تجهیزات نظامی را جاگذاشت

– اخبار بین الملل –

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور پیشین آمریکا با انتقاد از روند خروج نیروهای نظامی کشورش از افغانستان، مدعی شد آن زمان 85 میلیارد دلار تجهیزات نظامی پیشرفته از جمله هواپیما، تانک، خودرو، سلاح در افغانستان جا مانده است و اکنون این تجهیزات در اختیار حاکمیت کابل است.

دونالد ترامپ در گفتگوی اخیرش با فاکس‌نیوز همچنین مدعی شد: نیروهای امنیتی حاکمیت پیشین افغانستان که توسط خود آمریکا آموزش دیده و تجهیز شده بودند، تنها 40 هزار جنگ‌افزار نیاز داشتند، اما در پایان خروج از این کشور در سال 2021، نظامیان افغان 700 هزار سلاح آمریکایی در اختیار داشتند.

رئیس‌جمهور پیشین آمریکا با اذعان به اینکه وی خواستار ترک با عزت و قدرت کشورش از افغانستان بوده است، تأکید کرد: بر اساس دستور او، تمام تجهیزات نظامی آمریکا در افغانستان باید هنگام خروج تخلیه می‌شد.

با این حال، ترامپ تصریح کرد: به توصیه «مارک میلی»، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، جا گذاشتن تجهیزات نظامی در مقایسه با انتقال آن‌ مقرون به صرفه خواهد شد.

ترامپ با تأکید بر بازگرداندن تجهیزات برجامانده آمریکا در افغانستان گفت: «من هر میخ را می‌خواهم، هر پیچ را می‌خواهم، هر پیچ و مهره‌ را می‌خواهم، من آن چادرهای بزرگ را می‌خواهم. من همه آن‌ها را می‌خواهم».

طالبان به تازگی اعلام کرده است تعداد زیادی از تجهیزات نظامی به جامانده تخریب‌شده را ترمیم نموده و از آن استفاده می‌کند.

ترامپ: نحوه خروج آمریکا از افغانستان باعث افزایش بلندپروازی پوتین شدترامپ: هزاران دوربین دید در شب را در افغانستان رها کردیمترامپ: افغانستان بزرگترین تحقیر سیاست خارجی در تاریخ آمریکا است

انتهای پیام/.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا