جامعه

مستأجران تهرانی در طرح مسکن ملی صاحب‌خانه می‌شوند

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، علی آقامحمدی در نخستین جلسه کارگروه فرهنگی و اجتماعی استان تهران اظهار کرد: با همکاری وزارت کشور و وزارت راه و شهرسازی تمامی مستأجران در محلات 157گانه شهر تهران و 90گانه شهرستان‌های تهران می‌توانند با مراجعه به سایت طرح ملی مسکن ثبت‌نام کنند.

وی افزود: همچنین بنا داریم به افراد بازمانده از تحصیل و همچنین به افرادی که در بخش درمان مشکل دارند کمک کنیم و خدماتی ارائه دهیم.

احداث 10000 واحد مسکونی ویژه مددجویان بهزیستی/ ارائه تسهیلات 100میلیون‌تومانی بلاعوض به مددجویان بهزیستی

آقامحمدی در خصوص توسعه طرح بیمه رایگان سلامت خاطرنشان کرد: افرادی که از این بیمه استفاده نمی‌کنند اسامی‌شان موجود است و برای استفاده از مزایای این بیمه اقدام کنند همچنین بیماران صعب‌العلاج در صندوق بیماران صعب‌العلاج ثبت‌نام کنند تا بتوانند از خدمات آن استفاده کنند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: همچنین کمک کنید پزشک خانواده در محلات اجرایی شود تا با انجام غربالگری‌ها و آزمایشات به‌موقع از این افراد چنانچه دارای بیماری هستند به‌سرعت شناسایی شوند و اقدامات لازم برای آنها انجام شود همه این اقدامات هم‌ به‌صورت رایگان در اختیار این افراد قرار می‌گیرد.

وی تأکید کرد: سازمان نوسازی شهر تهران طرح جامعی برای مشکلات زیرساختی از جمله آسفالت و روشنایی در این محلات آماده کرده است که امیدواریم بتواند اجرایی کند.

رئیس ستاد توانمندسازی محلات کم‌برخوردار گفت: یکی از مهمترین کارهایی که در اسلام تأکید شده رسیدگی به امور مردم است، 148 جلسه ستاد توانمندسازی محلات تشکیل شده که تعدادی از جلسات آن قبل از اجرا برگزار شده است.

وی ابراز کرد: یک‌سوم جمعیت شهری وضعیت خوبی ندارند یعنی 2020 محله در وضعیت خوبی نیستند یکی از اقدامات ما در ستاد توانمندسازی محلات شناسایی ضعف‌ها بود که دو ضعف شناسایی شده است؛ اولین ضعف این است که دستگاه‌ها مدیریت واحد ندارند و پنجره واحد وجود ندارد و دومین ضعف عدم حضور مردم در اجرای طرح‌ها بود. مکان‌محور شدن اقدامات باعث شفافیت می‌شود و اولویت با افرادی است که در همان محله هستند.

آقامحمدی ادامه داد: یک‌هزار و 230 محله کم‌برخوردار داریم و در هیچ نهادی بیش از این تعداد شناسایی نشده است و اگر اعلام کردیم 2020 محله در واقع ما سقف در نظر گرفتیم همچنین 165 محله در وضعیت شدید داریم مانند دروازه غار که همه آسیب‌های اجتماعی در آنجا وجود دارد.

وی با اشاره به طرح توانمندسازی گفت: در طرح توانمندسازی و تحول اجتماع‌محور پایه آن جامعه است و پایه آن نهادها، سمن‌ها و ادارات نیستند، در کل ایران یک میلیون و 800 هزار نفر با کد ملی داریم که غیرقابل توانمندسازی هستند و مابقی مردم قابل توانمندسازی هستند و 17 میلیون و 900 هزار نفر قابل توانمندسازی هستند و باید تحول پیدا کنند، این افراد به دو گروه زیر سی سال و دسته بالای 30 سال تقسیم می‌شوند.

آقامحمدی خاطرنشان کرد: در این بخش دانش‌آموزانی که در حال تحصیل در مقطع متوسط دوم یعنی پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم هستند در این طرح ثبت‌نام کنند و کلاس کنکور به‌صورت رایگان در مدارسشان تحت پوشش بهترین مدرسان برای آنها برگزار می‌شود.

به گزارش تسنیم، علیرضا فخاری؛ استاندار تهران نیز در اولین جلسه کارگروه اجتماعی، فرهنگی، زنان و خانواده استان تهران، گفت: 247 محله کم‌برخوردار در استان تهران شناسایی شده که شامل 90 محله در شهرستان‌‌های استان تهران و 157 محله در شهر تهران شناسایی شده است.

وی ادامه داد: شناسایی مشکلات این محلات در حوزه‌های مختلف و ارتقاء محلات در زمینه‌های آموزش و پرورش، اسکان، بهداشت و درمان و توسعه زیرساخت‌ها پیگیری می‌شود.

استاندار تهران راجع به ظرفیت تشکل‌های مردمی، گفت: با ایجاد تشکل‌های مردمی در محلات از جمله شهرداران محله سعی می‌شود اداره امور توسط مردم انجام شود و در آینده‌ای نزدیک با همراهی و همگرایی تراز مشارکت در محلات را شاهد باشیم و سطوح محلات کم‌برخوردار را ارتقا دهیم.

فخاری ادامه داد: 4 دستگاه اصلی بهزیستی، کمیته امداد، ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و هلال احمر در اجرای این طرح مشارکت می‌کنند تا اقدامات در حوزه‌های مختلف و با رویکرد نشاط‌‌آفرینی محلات انجام شود.

استاندار تهران خاطرنشان کرد: هدفگذاری برای ایجاد 300 هزار واحد مسکونی با اولویت بافت‌های فرسوده در این محلات مدنظر قرار گرفته است که به اقتصاد و معیشت خانواده‌ها در محلات کمک می‌کند.

انتهای پیام/+

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا