هنری

نمایش "فضای آخرالزمانی" و هنری که خلاقیت نوجوانان را می‌طلبد

– اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، دومین دوره رویداد ملی استاپ موشن با حضور دانش آموزان دختر و پسر در حالی برگزار می‌شود که در این دوره موضوعات مختلف هنری در شاخه انیمیشن‌سازی مورد توجه قرار گرفته است.

استاپ موشن چیست؟

استاپ موشن یکی از تکنیک‌های انیمیشن‌سازی است که در آن شیء را فریم به فریم حرکت داده و تصویر آن را توسط دوربین ضبط می‌کنند. از توالی این تصاویر به نظر می‌رسد که شیء به خودی خود در حال حرکت است. عروسک‌هایی با مفاصل متحرک یا عروسک‌های ساخته شده با خمیر ویا لگو در این تکنیک کاربرد زیادی دارند. در بسیاری از موارد به جای عروسک از انسان، وسایل خانه، گیاهان و… هم استفاده می‌شود.

رویداد ملی "استاپ موشن" در ایستگاه پایانی/ یک میدان بزرگ پیش‌روی نوجوانان انیمیشن ساز + گزارش تصویری

توجه به هنر پویانمایی چند سالی است که در داخل کشور مورد توجه قرار گرفته و خروجی آن انیمیشن‌های بسیار خوبی است که در این سال‌ها ساخته شده است؛ از آن جمله می‌توان به شاهزاده روم، فیلشاه، لوپتو، بچه زرنگ و … اشاره کرد.

آنچه مسلم است هنر ـ صنعت پویانمایی با توجه به دستاوردهای مناسبی که تا به حال داشته همواره در مدار صعود قرار گرفته است و بدون تردید توجه به این هنر ـ صنعت می‌تواند فرصت‌های قابل توجه بیشتری برای کشورمان به ارمغان آورد، اما واقعیت اینجاست که نباید فراموش کنیم صرفاً تولید خود اثر در این زمینه مهم نیست و ایجاد یک زنجیره تولید برای تثبیت جایگاه پویانمایی ایران با انواع محصولاتش مهم است.

در این زمینه لازم است توجه داشته باشیم که پویانمایی تنها با فیلم‌هایش محدود نیست بلکه امروز لوازم و اقلام جانبی آن مانند نوشت‌افزار، لباس، اسباب‌بازی و… بخش مهمی‌از این صنعت را تشکیل می‌دهند. اگر فرزند داشته باشید حتماً با این صحنه روبرو شدید که وقتی با او به فروشگاه لباس و اسباب‌بازی می‌روید، دوست دارد تا آن وسایلی را بخرد که روی آنها تصاویر شخصیت‌های کارتونی و پویانمایی است.

با این حال باید دقت داشت آن چیزی که سبب ایجاد ارزش افزوده برای دومین رویداد ملی استاپ موشن شده است، به کارگیری خلاقیت نوجوانان و استفاده از توانمندی‌های آنان برای فعالیت در این شاخه هنری است که بدون شک می‌تواند به توانمندسازی بیشتر آنان نیز منجر شود.

اندیشه،‌ تمایز ایجاد می‌کند

عبدالحمید قدیریان در آیین آغاز دومین دوره رویداد ملی استاپ موشن که با حضور دانش آموزان دختر و پسر در تالار دکتر محمود روح الامینی در باغ موزه نگارستان برگزار شد، خطاب به نوجوانان شرکت کننده گفت: آن چیزی که بین هنرمندان و آثار هنری‌ای که خلق می‌کنند تمایز ایجاد می‌کند، «اندیشه» است.

چهره سال هنر انقلاب در سال 1400 خطاب به دانش آموزان شرکت‌کننده در این مراسم گفت: خوب است بدانیم در چه موقعیتی هستیم و قرار است در آینده چه اتفاقی بیفتد؛ به عنوان کسی که این مسیر را یکبار رفته است نکته مهمی که می‌خواهم بگویم‌ این است که من در زمینه تکنیکی، کارهایی همچون گریم و دیزاین کامپیوتری و… انجام داده‌ام و جوایز متعددی نیز دریافت کرده‌ام اما می خواهم بگویم «تکنیک» یک ابزار است که با کمی تمرکز بر کار، بر آن مسلط می‌شوید.

قدیریان ادامه داد: اما آن چیزی که بین هنرمندان و آثار هنری‌ای که خلق می‌کنند تمایز ایجاد می‌کند اندیشه است،‌ به بیان ساده‌تر می‌توان گفت تکنیک معیار مهمی نیست، بعضی از هنرمندان نه به خاطر تکنیک‌شان، بلکه بخاطر جایگاه فکری‌ای که دارند مورد قبول جامعه هنری هستند و می‌توان گفت تفکر از تکنیک برتر و مهمتر است. هنرمند هرچقدر گستره اطلاعات و وسعت بینش خود را گسترده‌تر کند، قاعدتاً هم جهانی‌تر می‌شود و هم پیامش در فضای‌های هنری و اندیشه‌ای مورد توجه بیشتری قرار می‌گیرد.

انیمیشن یک سلاح قوی برای مقابله با دشمن است

این هنرمند در ادامه خطاب به نوجوانان حاضر نکته جالبی را یادآوری کرد: جامعه جهانی به سمت یک فضای جدید در حال حرکت است که به اصطلاح به آن «فضای آخرالزمانی» می‌گویند، در این فضای جدید، انیمیشن یکی از ابزارهای مهم است، پس باید به ارزش کاری که انجام می‌دهید واقف باشید. می‌توان گفت انیمیشن یک سلاح قوی برای مقابله با دشمن است، پس هم از منظر تکنیکی خود را قدرتمندتر کنید و هم از منظر اندیشه و تفکر، به یاد داشته باشید که هنرمند قبل از هنرمند بودن، «انسان» است، او باید به تعهدش فکر کند، تفاوت تعهدها در وسعت و ارتفاع آنهاست، یک زمان ممکن است تعهد شما در حد خودتان باشد اما گاهی می‌خواهید این تعهد را ارتفاع بدهید، پس در حد انسان، در حد فطریات، به آن وسعت بدهید، وقتی آدم به این سطح از تفکر وارد می‌شود، می‌گوید من متعهد به انسانیت هستم. تفاوتی بین هنر انقلاب اسلامی و بقیه هنرهاست؛ آن تفاوت وجدانیات و انسانیت است، شما انسانی فکر کنید.

قدیریان با بیان اینکه، هنرمند براساس شاکله فکرای اش، اثر هنری خلق می‌کند، ادامه داد: اگر می‌خواهید متمایز شوید ، به این شاکله بپردازید و آن را جدی بگیرید، به عنوان هنرمند انقلاب این تجربه را به شما منتقل می‌کنم که هنرمند مثل بقیه زندگی می‌کند اما باید چند لایه باشد و تولید اثر داشته باشد. استاد قدیریان در ادامه توصیه کرد: در جوانی باور کردم خداهست بر این اساس با خدا قرارداد بستم و رزق و روزی ام را از او خواستم ، بحث رزاقیت خدا را جدی بگیرید.

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا