جامعه

هفتمین "مدرسه حج" اهل سنت افتتاح می‌شود

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام والمسلمین هادی اکبری با اشاره به افتتاح هفتمین «مدرسه حج» اهل سنت، اظهار کرد: پیش از این 6 مدرسه حج در استان‌های مختلف فعالیت می‌کرد که با هدف توسعه این مدارس، فردا یکشنبه(17 اردیبهشت ماه) هفتمین مدرسه افتتاح خواهد شد.

مدیر اهل سنت بعثه مقام معظم رهبری با تاکید بر اینکه راه‌اندازی مدارس حج یک ابتکار و اقدام موثر از سوی مدیریت اهل سنت بود، ادامه داد: این مدارس از سه سال پیش با هدف کشف استعدادها و پرورش روحانیون اهل سنت فعالیت خود را آغاز کردند که البته به واسطه شرایط کرونایی و برخی اتفاقات دیگر روند کندی را سپری کردند اما امسال به شرایط مطلوب رسیده‌اند.

اکبری به مدارس حج فعال در کشور اشاره کرد و گفت: از 6 مدرسه‌ای که تاکنون فعال بوده‌اند، دو مدرسه در شهرهای چنارلی و بندرترکمن استان گلستان، یک مدرسه در ایرانشهر سیستان و بلوچستان، یک مدرسه در گیاهدان قشم، یک مدرسه در سنندج و یک مدرسه هم در تربت جام استان خراسان رضوی فعالیت داشتند.

وی با اشاره به افتتاح هفتمین مدرسه حج برای اهل سنت افزود: این مدرسه در شهر گله‌دار افتتاح خواهد شد که از نظر جغرافیایی می‌تواند مورد استفاده استان‌های فارس و بوشهر باشد و روحانیون هر دو استان می‌توانند در طول سال از این مدرسه استفاده کنند.

مدیر اهل سنت بعثه مقام معظم رهبری در مورد اهداف راه‌اندازی این مدارس گفت: مهمترین هدف از راه‌اندازی این مدارس استفاده از ظرفیت علمای اهل سنت است که با حضور در این مدارس مشارکت بیشتری در امور حج خواهند داشت. با این اقدام آنها امور حج با تمام توان پیگیری خواهند کرد و برای آموزش و امور فرهنگی زائران قدم برمی‌دارند.

وی به شرایط انتخاب این مدارس اشاره و تاکید کرد: ما مدارسی را انتخاب خواهیم کرد که از مقبولیت سیاسی و اجتماعی فراگیری بین آحاد مردم برخوردار و همه آن را قبول داشته باشند. روحانیونی که با این مدارس ارتباط دارند حتی بعد از سفر حج در بازگشت بازهم ارتباط خود را حفظ می‌کنند و در طول سال با حضور در جلسات و نشست های مختلف خود را از نظر علمی به‌روز نگاه خواهند داشت.

اکبری با بیان این که این مدارس باعث کشف استعدادهای جدیدی در حوزه روحانیون شده و از آنها برای خدمت به زائران دعوت شده است، خاطرنشان کرد: فعالیت مدارس باعث شده است بتوانیم تولیدات علمی و تحقیقات روحانیون را به صورت کتاب، کتابچه و جزوه‌های مختلف در دسترس زائران قرار دهیم.

مدیر اهل سنت بعثه مقام معظم رهبری افزود: در مدارس حج اهل سنت بر انتقال تجارب روحانیون باتجربه به جوان‌ترها تاکید داریم و تلاش می‌کنیم با برگزاری کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی این تجارت را منتقل کنیم تا نسل بعدی بتواند با تمام توان علمی خود در خدمت زائران باشد.

وی اضافه کرد: یکی دیگر از اتفاقات مثبتی که در مدارس حج رخ می‌دهد ارائه راهکارهای جدید برای تاثیرگذاری بیشتر بر زائران است تا بتوانند از ایام حج بهترین استفاده را داشته باشند. این راهکارها در بحث و گفت‌و‌گوهای خادمان فرهنگی به دست می‌آید و به عنوان یک نظریه و راهکار جدید ارائه می‌شود.

حجت الاسلام اکبری در پایان تاکید کرد: نکته بسیار مهم و تاثیرگذاری که روی آن تاکید داریم وحدت رویه و هماهنگی بین روحانیون در بیان مسائل مربوط به حج است که باید با همفکری اختلاف نظرها بر سر یک موضوع جمع‌بندی و به صورت یک نظریه واحد ارائه شود تا زائران در مورد سوالات و موارد مربوط به حج سردرگم نشوند و یک نظریه واحد را بشنوند.

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا