جامعه

زمان راهپیمایی اربعین اعلام شد

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سومین نشست کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین درحالی برگزار شد که امید کوثری‌فر؛ مدیر اجرایی ستاد مرکزی اربعین با اعلام این خبر که عملیات اربعین سال 1402 از اول ماه صفر (برابر با 27 مردادماه 1402 به تقویم شمسی) آغاز خواهد شد، اظهار کرد: یکی از مباحثی که در سال گذشته وجود داشت، موضوع حضور زائران اربعین پیش از اجرای عملیات اربعین در کشور عراق بود.

وی با بیان اینکه مواکب عراقی از دهم ماه صفر خدمت‌رسانی خود را آغاز می‌کنند، افزود: تصمیم ستاد اربعین این شد که از اول ماه صفر تا 25 ماه صفر عملیات اجرایی اربعین آغاز شود.

مدیر اجرایی ستاد مرکزی اربعین گفت: محوریت کمیته خدمات شهری از شهرداری تهران به سازمان شهرداری‌های کل کشور محول شد تا بتوانیم از خدمات تمام شهرداری‌های سراسر کشور بهره‌مند شویم.

صدور مجوزهای ویژه و ارزان برای تسهیل سفر زائران اربعین ‌

حجت‌الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب؛ نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت نیز از ستاد مرکزی اربعین خواست عملکردش را بررسی کند و با شناخت نسبت به نقاط ضعف و قوت، تلاش کند تا هر سال وضعیت برگزاری مراسم اربعین بهتر از سال قبل شود.

پیگیری خدمات پزشکی و همچنین چگونگی خروج اتباع خارجی از مرزها به انگیزه حضور در پیاده‌روی اربعین از موضوعاتی بود که پس از طرح آن‌ها، قرار شد کمیته‌های مرتبط، با تدوین راهکارهای مناسب، مشکلات آن را برطرف کنند.

تسهیل در امور موکب‌ها و مشکلاتی که در تردد زائران وجود دارد، از دیگر موضوعاتی بود که در این نشست مطرح شد. همچنین پیشنهاد شد تردد زائران در مرز بر اساس نوبت‌دهی باشد تا ازدحام در مرز صورت نگیرد. هرچند این پیشنهاد، اربعین هرسال مطرح می‌شود، اما اجرای آن همواره با مشکلاتی روبه‌رو شده و تردد از برخی مرزها را دشوار کرده است.

میراحمدی؛ رئیس ستاد مرکزی اربعین نیز پیش‌تر گفته است: ما به دنبال انتظام‌بخشی سفر زائرین هستیم. امسال به دنبال این هستیم که از قبل تاریخ رفت و برگشت هر زائر و همچنین مرزی را که قصد عبور از آن دارد مشخص کنیم تا زائر با مشکل مواجه نشود.

رئیس ستاد مرکزی اربعین همچنین از توافقات خوبی که با وزارت کشور عراق برای تسهیل امور اربعین در سال جدید انجام شده، ‌ خبر داده و گفته بود که برای جلوگیری از ازدحام و معطلی با عراق توافق شده که گذرنامه‌های ویژه‌ و موقتی برای زائران ایرانی به منظور تردد از مرزهای عراق هنگام اربعین در نظر گرفته شود.

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا