سیاسی

تشکیل دبیرخانه احصای نظام مسائل خیرین

– اخبار سیاسی –

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، در نخستین نشست پیگیری دولت در مانع زدایی و تسهیل گری خیرین و امور خیریه که به ریاست «محسن منصوری» معاون اجرایی رییس جمهور و با حضور نمایندگان دستگاه‌های تخصصی ، پیشکسوتان و متخصصان این امر در ساختمان کوثر برگزار شد ، وی از ایجاد دبیرخانه و احصاء نظام مسائل خیرین و خیریه های کشور خبر داد.

خوزستان رتبه نخست مشارکت خیرین در مدرسه سازی را دارد

محسن منصوری با اشاره به حضور خیرین در بخش های مختلف اقتصادی کشور گفت: اقدامات خیرین جریان ساز بوده و اثر گذاری و برکت بسیار زیادی دارد که می توان دراین زمینه به طرح مواسات در دوران کرونا اشاره کرد و این یعنی اندیشه و کارهای خیرین مبتنی بر فرهنگ ماست .

وی با قدردانی از خیرین نهضت مدرسه سازی افزود:در طول تاریخ برخی مدارس غیرانتفاعی بر اساس ساز و کار دینی بنا شده اند و این مزیت ما بر اساس فقه شیعه در موضوعات مشابه است.

معاون اجرایی رییس جمهور با اشاره به اینکه طراز کارهای خیر به بلوغ مطلوبی رسیده است افزود: درهمین زمینه اقدامات خیرین در مدرسه سازی ، حوزه سلامت و آسیب های اجتماعی منجر به الگو سازی مناسب شده است چرا که توانسته با هزینه کمتر و سرعتی بیشتر به اهداف مدنظر دست یابد که البته توقع ما نظم و انسجام بیشتر در این زمینه است.

منصوری باانتقاد از مراحل پیچیده اداری در مسیر فعالیت خیران ،بر سرعت بخشی به ساز و کار فعالیت های خیرین تاکید کرد.

­معاون اجرایی رییس جمهور پیشنهاد داد با توجه به اختیارات نهاد ریاست جمهوری ،دبیرخانه احصای مشکلات خیرین نهایی شود تا با جمع‌آوری پیشنهادات راهکارهای مناسب به امور این عزیزان در مسیر خدمت تسریع شود.

منصوری با تاکید بر نقش موثر حضور خیرین پیشکسوت و جوانان خوش فکر در این زمینه گفت: با تمرکز برمسائل خیرین و تشکیل کارگروه های خاص می‌توان مشکلات آنها را کاهش داد .
­معاون اجرایی رییس جمهور با بیان اینکه باید با بررسی مدل مشارکت دولت و خیرین ،اصلاحاتی مناسب داشته باشیم تا با اصلاح موانع در فرآیندهای قانونی و آیین نامه ای مسیر حرکت خیرین را هموارتر کنیم و به عنوان مثال درهمین زمینه شاید به این نتیجه برسیم که دولت در امر مدرسه سازی با خیرین مشارکت نکند و مشارکت در حوزه سلامت و بیمارستان سازی پررنگ تر باشد.

وی افزود: با بیان اینکه اغلب کارهای خیرین در حوزه عمرانی و ساخت و ساز منطبق با روحیه و فرهنگ و حال و احوال ایران و تاریخ کشورمان است افزود:باید کارگروه تخصصی کارهای خیرین را در این زمینه رتبه‌بندی کند .

منصوری در ادامه با تاکید رفع مشکلات مالیاتی خیرین ، حمایت سازمان امور مالیاتی از خیران با تایید کمیته ناظر بر اقدامات آنان را خواستار شد .
معاون اجرایی رییس جمهور با اشاره به برخی اقدامات خیرین ایرانی در خارج از کشور ،آنها را الگویی مناسب برای داخل کشور است، اضافه کرد:باید فرآیند اعطای مجوز فعالیت خیرین اصلاح و تسریع شود ، به صورتیکه حداکثر ظرف مدت یک ماه مجوز فعالیت آنان صادر شود.
وی درادامه با اشاره به مطالبه رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهور محترم درباره موضوع برقی کردن پروژه راه آهن تهران – مشهد گفت: می توانیم برخی کارها و پروژه های زیارتی را بعد از بخش بندی به خیرین معرفی کنیم.

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا