هنری

«زمین‌های مسلح» وحدت بین ارتش و سپاه را نشان داد

– اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، گلعلی بابایی در حاشیه نشست نقد و بررسی کتاب «زمین‌های مسلح» که چهارشنبه 27 اردیبهشت در سالن یاس برگزار شد گفت: با رفتن بنی‌صدر یک وفاق بین نیروهای گوناگون جنگ اتفاق افتاد. با رفتن او بود که بین سپاه و ارتش هماهنگی‌ها منسجم‌تر شد. بنی‌صدر با وجودش ایجاد تفرقه می‌کرد. شما اکثر عملیات‌های ما را بعد از فرار بنی‌صدر موفق می‌بینید. این وفاق تا جایی پیش می‌رود که بعد از عملیات فتح المبین برخی از گردان‌های سپاه و ارتش با همدیگر ادغام شدند.

بابایی گفت: در عملیات بیت المقدس هم همین ادغام‌ها شکل گرفت. البته بعد از عملیات فتح خرمشهر غرور بیجا برخی از عملیات‌های ما را با نتایج نامطلوب روبه‌رو کرد. عملیات رمضان را ببینید. ما در این عملیات به درهای بسته خوردیم.

گلعلی بابایی به نقش‌ آمریکایی‌ها در جنگ عراق و ایران پرداخت و گفت: بعد از عملیات آزادسازی خرمشهر نقش آمریکا برای مقابله پررنگ‌تر می‌شود. حتی اسرائیل حملات خودش را به جنوب لبنان بیشتر می‌کند. آمریکایی‌ها گروه مشاورانی راه انداختند و به صدام در اجرای بهتر عملیات‌ها مشاوره می‌دادند. با این مشاوره‌هایی که صورت می‌گرفت، می‌خواستند جلوی پیشروی ایران را در خاک عراق بگیرند. حتی در برخی مقاطع ما مشاوران روسی را می‌بینیم که به صدام مشورت می‌دادند. همین جریان بود که عملیات رمضان را به وجود آورد.

مخاطبان راهیان نور، نه تکراری هستند؛ نه از قشری خاص/ دهه هشتادی‌ها رکورددار حضور در مناطق عملیاتی

نویسنده کتاب‌های «هم‌پای صاعقه» و «ضربت متقابل» ارتشیان را از نیروهای باایمان و وطن‌دوست جمهوری اسلامی خواند و گفت: اینکه عملیات‌های ارتشیان را نادیده بگیریم، به دور از جوانمردی است. بسیاری از هواپیماهایز که به کمک سپاه می‌آمدند، مربوط به ارتش بود. هوانیروز دست ارتشیان بود.

گلعلی بابایی در توصیف و کیفیت همکاری‌های سپاه و ارتش در بعد از عملیات بیت‌المقدس گفت: بعد از عملیات بیت‌المقدس بیشتر همکاری‌ها، همکاری‌های تخصصی بود. برخی از دشمنان کوردل سعی داشتند که ارتش را وفاداران وطن و شاهنشاه معرفی کنند که به اجبار دارند در جنگ همکاری می‌کنند. مسلما در انجام عملیات‌ها اختلاف نظرهایی وجود داشته که این در آن شرایط مسئله‌ای عادی و منطقی است.

گلعلی بابایی در اهمیت و نقش شهید همت در جبهه‌های غرب و جنوب افزود: شهید همت به نوع جنگیدن در جبهه جنوب بسیار انتقاد داشت و بر این عقیده بود که اینطور جنگیدن در جبهه جنوب برابر است با ازبین‌بردن بیت‌المال. ما باید تلاش کنیم که جلوی تحریف گرفته شود. کارهای بسیار خوبی تولید شده که باید سعی کنیم دیده‌ شود. نباید روایت‌هایی که از جنگ و دفاع مقدس ارائه می دهیم ضعیف باشند. برخی‌ها روایت‌های دروغ درست می‌کنند تا از مخاطب یا خواننده اشک بگیرند. جلوگیری از تحریفات و قصه‌های ساختگی کار ماست. متأسفانه ما اهمیت روایت‌های غلط را هم در صدا و سیما می‌بینیم که انتشار پیدا می‌کنند.

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا