جهان

بحران سودان و بازگشت سوریه محور اصلی نشست وزرای اتحادیه عرب

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، رسانه‌های عربی خبر دادند، وزرای عضو اتحادیه عرب در حالی نشست خود را امروز چهارشنبه در جده عربستان آغاز کردند، که تمامی نگاه‌ها به بازگشت سوریه به کرسی خود بعد از 12 سال بایکوت معطوف شده است.

احمد عطاف وزیر امور خارجه الجزایر در این رابطه گفت: نشست (سران اتحادیه عرب) در شرایط منطقه‌ای ویژه‌ای برگزار می‌شود، برهه‌ای که شاهد تحولات بین المللی سریعی بوده و نیازمند ادامه تلاش‌ها برای همگرایی و وحدت کلمه است تا بتوانیم از مشکلات و چالش‌های فرا روی خود عبور کنیم.

وزیر خارجه الجزایر در ادامه گفت: تحولاتی که جهان در حال حاضر آن را تجربه می‌کند و پیش بینی‌های صورت گرفته از تغییر در معادلات قدرت باعث می‌شوند تا ما راه‌های تعامل با این شرایط و سهیم شدن در آن را به عنوان یک ساختار متحد بررسی کرده و برای خلق چهره‌ای از ساختار روابط بین الملل که ما خواهان آن هستیم تلاش کنیم، ساختاری که بر پایه حاکمیت برابر کشورها و توازن منافع استوار باشد.

در این بین، فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان نیز در این نشست اعلام کرد: جهان امروز با دشواری‌‌هایی روبرو است که باعث می‌شود ما در مقابل دو راهی قرار بگیرم.

او در این نشست افزود: منطقه ما مملو از ظرفیت‌های انسانی و طبیعی است که باعث می‌شود برای ما به یک چالش داخلی تبدیل شود.

وزیر خارجه عربستان ضمن خوش آمد گویی به سوریه در نشست جده ابراز امیدواری کرد نشست سران اتحادیه عرب بتواند اهداف ترسیم شده خود را محقق کند.

احمد ابوالغیط دبیر کل اتحادیه عرب هم ابراز امیدوار کرد بازگشت سوریه به کرسی خود در اتحادیه عرب آغازی برای حل بحران این کشور شده و سوریه در توسعه تلاش‌های عربی سهیم شود.

ابو الغیط بعد از از پرداختن به مشکلات اقتصادی که جنگ اوکراین به وجود آورده ابراز امیداری کرد بتوان از فرصت برگزاری نشست جده برای پایان دادن به بحران سودان استفاده شود.

دبیر کل اتحادیه عرب بر اهمیت خاموش شدن آتش سلاح‌ها در سودان در اسرع وقت ممکن تاکید و خاطر نشان کرد، بر کسی پوشیده نیست که دخالت‌های خارجی در امور داخلی کشورهای عربی چه نتایج منفی و خطرناکی بر آن داشته است.

از سوی دیگر نشست جانبی گروه ارتباط عربی که امروز چهارشنبه در سطح وزرا در حاشیه نشست جده برگزار شد، آخرین تحولات سودان را مورد بررسی قرار داده و بر اهمیت دستیابی به آتش بس فوری و مستدام برای حفظ و صیانت از داشته‌های ملت سودان و نهادهای ملی آن تاکید کرد.

انتهای پیام/*

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا