جهان

اذعان وزیر خارجه اسرائیل: ما از اوکراین حمایت می‌کنیم

– اخبار بین الملل –

به گزارش سایت عبری زبان خبرگزاری تسنیم، روزنامه عبری زبان جروزالم پست به نقل ایلی کوهن وزیر خارجه رژیم صهیونیستی نوشت: اسرائیل از اوکراین حمایت می‌کند اما این حمایت و پشتیبانی صرفا معنوی و روحی بوده و به دلیل نفوذی که روسیه در خاورمیانه و منافعی که اقلیت یهودیان در روسیه دارند، چیزی فراتر از آن (علنا) امکان پذیر نیست.

او در رابطه با سفر اخیر خود به اوکراین هم گفت: با ولادیمیر زیلنسکی رئیس جمهور این کشور در کی‌یف دیدار کرد و این دیدار به شدت مورد استقبال رئیس جمهور اوکراین قرار گرفت و او حتی دستخطی هم در این رابطه نوشت و تاکید کرد به شدت از رواط بین اوکراین و اسرائیل راضی است.

وزیر خارجه رژیم صهیونیستی خاطر نشان کرد: تل‌آویو از کی‌یف در نهادهای بین المللی جانبداری و حمایت کرده است، اما تصور می‌کند که سفر اخیریش ابعاد جدیدی به این حمایت خواهد بخشید.

ایلی کوهن در رابطه با نوع روابط رژیم صهیونیستی با روسیه هم تاکید کرد: روسیه یکی از بازیگران مهم در خاورمیانه است، در عین حال صدها هزار یهودی هم در روسیه زندگی می‌کنند، از اینرو ما صرفا موضع اخلاقی خود را در حمایت از اوکراین ابراز می‌داریم، و در این چارچوب سعی می‌کنیم منافع امنیتی ومنافع اقلیت یهودی در روسیه را حفظ کنیم.

این خبر در حالی منتشر می‌شود روزنامه یسرائیل هیوم فاش کرد، با وجود تکذیب‌های مکرر اسرائیل در رابطه با استقرار سامانه گنبد آهنین در اوکراین، اما مسئولین آمریکایی تاکید می‌کنند که کار آموزش نظامیان اوکراینی برای بکارگیری این سامانه نیز به انجام رسیده است.

به نوشته این رسانه عبری زبان، ژنرال دانیل کریلبر فرمانده دفاع موشکی و فضائی ارتش آمریکایی در نشست پرسش و پاسخی در مجلس سنای آمریکا به آن پرداخت و از آن خبر داد.

خبرنگار سیاسی این روزنامه عبری زبان در ادامه گفت: رئیس کمیته فرعی مجلس سنای آمریکا هم در این رابطه تاکید کرد: واشنگتن 3 میلیارد دلار طی 6 سال برای توسعه سامانه گنبد آهنین در اختیار اسرائیل قرارداده است، از اینرو این حق را دارد که آن را برای تقویت اوکراین در اختیار این کشور قرار بدهد.

پیش از این نیز پایگاه خبری اکسیوس، اعلا کرده بود که رژیم صهیونیستی با در اختیار قراردادن سامانه‌های پدافند پهپادی به اوکراین موافقت کرده است.

این رسانه به نقل از منابع اسرائیلی و اوکراینی فاش کرده بود که اسرائیل اخیرا با فروش سامانه‌های ایجاد اختلال در عملکرد پهپادها به اوکراین موافقت کرده است.

به گفته کریلبر اطلاع دارد که کار آموزش بر روی یک سامانه از گنبد آهنین به پایان رسیده و آماده استقرار شده است، در حالی که کار آموزش بر روی یک سامانه دیگر در حال انجام است، اما فعلا می‌توان گفت که یک سامانه مستقر شده است.

این رسانه عبری زبان در عین حال ادعا کرد، سامانه گنبد آهنین مستقر شده، آمریکایی بوده اما ساخت آن در اسرائیل انجام گرفته است.

انتهای پیام/*

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا