جهان

گزارش تسنیم از انتخابات ترکیه-25/ دلایل برتری آرای اردوغان بر کلیچداراوغلو در دور دوم

– اخبار بین الملل –

به گزارش خبرنگار اعزامی تسنیم از آنکارا، شمارش تقریبا کل آرای انتخابات ریاست جمهوری ترکیه نشان داد که اردوغان توانست با کسب نزدیک به 52 درصد از آرا، پیروزی دور دوم انتخابات را از آن خود کند.

اردوغانی که طرفداران وی و همچنین تحلیلگران پیش‌بینی می‌کردند در همان دور اول با مشکل مواجه شود، با وجود آن که نتوانست در همان دور اکثریت قاطع را به دست آورد اما همواره برتری آرا بر رقیب اصلی خود یعنی کمال کلیچداراوغلو را حفظ کرده بود.

تصور کارشناسان بر این است که طرفداران مخالفان اردوغان به سبب آمار دور از انتظار در دور اول به نوعی دلسرد شده و حضور کمرنگی در دور دوم داشتند.

آمار مشارکت در دور دوم حدود 84 درصد اعلام شده است.

انتخابات 2023 ریاست جمهوری ترکیه , کشور ترکیه ,

دور اول انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در تاریخ روز 14 می (24 اردیبهشت) برگزار شد و سه نامزد به رقابت پرداختند. در این دور رجب طیب اردوغان 49.5 درصد آرا، کمال کلیچداراوغلو 44.5 درصد آرا و سینان اوغان نیز 5 درصد آرا را به خود اختصاص داد و هیچ یک از نامزدها نتوانستند حائز اکثریت آراء (1+50) برای پیروزی در این دور از رقابت ها شوند و انتخابات به دور دوم کشیده شد.

تحلیل آک یول: دلیل مشارکت بالا و حساسیت انتخابات ترکیهروزنوشت انتخابات ترکیه ـ‌22/ اردوغان و کلیچداراوغلو؛ کدام گفتمان پیروز خواهد شد؟ + تصاویر

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا