جهان

بلینکن: چین پایگاه اطلاعاتی خود در کوبا را در 2019 بروز رسانی کرد

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، بلینکن امروز دوشنبه به دنبال انتشار گزارشی مبنی بر وجود پایگاه اطلاعاتی چین در کوبا برای جاسوسی از واشنگتن، اعلام کرد که پکن این تاسیسات اطلاعاتی را در سال 2019 بروز رسانی کرده است.
طبق ادعای یک مقام آمریکایی، جامعه اطلاعاتی ایالات متحده تشخیص داده بود که جاسوسی چین از طریق کوبا یک موضوع مداوم بوده و تحول جدیدی نیست. پایگاه چینی، قبلاً در کوبا ایجاد شده و این امر در زمان نظارت دولت فعلی اتفاق نیفتاده است.
وزارت خارجه چین و همچنین دولت کوبا این ادعای آمریکا را رد کردند.

همکاری چین و روسیه

بلینکن در یک کنفرانس خبری در واشنگتن ابراز داشت که هیچ شواهدی وجود ندارد که چین تسلیحات به روسیه می‌دهد اما واشنگتن درباره انتقال فناوری شرکت‌های چینی به روسیه نگران است.

نگرانی آمریکا از کمک چین به روسیه در مورد اوکراین

پیش از این وزارت بازرگانی آمریکا اعلام کرد که 31 شرکت چینی را در فهرست کنترل صادرات خود قرار داده است.

وزیر خارجه آمریکا در اینباره توضیح داد: ما شاهد عبور از این خط نبودیم. اما در عین حال، نگرانی‌هایی در مورد شرکت‌های خصوصی درگیر در ارائه فناوری‌ها از جمله فناوری‌ها با استفاده دوگانه داریم.

به گفته وی، این یک مشکل است و آمریکا این مساله را پیشتر مطرح کرده بود.

ضد حمله اوکراین

بلینکن در این کنفرانس خبری مشترک با همتای ایتالیایی خود بیان کرد که خیلی زود است بگوییم که دقیقا ضد حمله اوکراین چطور پیش می‌رود اما واشنگتن مطمئن است که کی‌یف به تلاش برای باز پس گرفتن اراضی خود از روسیه ادامه خواهد داد.

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد که کشورش مصمم به حداکثر سازی حمایت خود از اوکراین است تا اینکه این کشور در میدان جنگ موفق شود. وی اضافه کرد که یک بسته حمایت سیاسی و عملی از اوکراین نیز می‌تواند در نشست بعدی ناتو در ویلنیوس مورد انتظار باشد.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که حمله موفق اوکراین ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه را مجبور به مذاکره در مورد پایان دادن به جنگ کند.

آغاز ضد حملات اوکراین و واکنش آمریکا/ ادعای واشنگتن:روسیه در موضع ضعف قرار دارد

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید