جهان

تمدید معافیت‌های تحریمی ایران برای مبادلات کرونایی

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، وزارت خزانه داری آمریکا امروز چهارشنبه در بیانیه‌ای مبادلات مشابهی که سال گذشته نیز از تحریم‌ها معاف کرده بود را تا تاریخ 14 ژوئیه 2024 (25 خرداد 1403) مجاز اعلام کرده است.

واشنگتن مدعی است که مبادلات در زمینه دارو و مواد غذایی مشمول تحریم نیست درحالیکه بانک‌ها و دولت‌های بین‌المللی با نگرانی از نقض احتمالی تحریم‌های آمریکا تمایلی به انجام تراکنش‌های مالی مربوط به ایران حتی برای معامله مواد غذایی و دارو ندارند.

بر اساس سند منتشر شده وزارت خزانه داری آمریکا تمامی مبادلات و فعالیت‌های مرتبط با صادرات، صادرات مجدد، فروش و عرضه مستقیم یا غیرمستقیم کالاها یا فناوری‌های مورد استفاده در پیشگیری، تشخیص یا درمان کووید-19 (از جمله کالاها و فناوری‌های مورد استفاده در پژوهش‌ها یا مطالعات بالینی مرتبط با کرونا) با ایران یا با اشخاص کشورهای ثالث که این کالاها را با هدف فروش دوباره به ایران خریداری می‌کنند، معاف از تحریم کرده است.

کانتر پانچ: برای کنترل کروناویروس، تحریم‌ها علیه ایران را بردارید بر این اساس واردات یا انجام معاملات مربوط به کالاهای مرتبط با کرونا نیز از تحریم معاف می‌شوند. مورد بعدی صادرات یا واردات خدمات مربوط به کرونا است که تمامی مبادلات و فعالیت‌های مرتبط با صادرات، صادرات مجدد، فروش یا عرضه خدمات به ایران یا دولت ایران به صورت مستقیم یا غیرمستقیم، یا واردات به آمریکا در هر موردی که به پیشگیری، تشخیص یا درمان بیماری کرونا مرتبط باشد (اعم از پژوهش‌ها یا مطالعات بالینی مربوط به کرونا) مجاز شمرده شده است.

جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا از زمان روی کار آمدن در سال 2021 خواستار بررسی آثار تحریم‌های یکجانبه و چند جانبه مربوط به کووید-19 شد و به نهادهای مربوطه دستور داد به بررسی این موضوع پرداخته و ارزیابی خود را درباره اینکه آیا این تحریم‌ها مانع مبارزه با کرونا می‌شوند یا خیر به او ارائه دهند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا در برابر درخواست‌های جهانی برای رفع تحریم‌ها علیه ایران همزمان با شیوع کرونا بی تفاوت عمل کرد.

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا