اقتصادی

پیش بینی قیمت طلا و سکه 30 آبان 1402 / همدستی فاکتورهای اساسی، طلا را زمین زد

تجارت‌نیوز در گفت‌وگو با تحلیلگر بازار طلا و سکه بررسی کرد:

پیش بینی قیمت طلا و سکه ۳۰ آبان ۱۴۰۲ / همدستی فاکتورهای اساسی، طلا را زمین زد

امروز کاهش قیمت دلار و انس جهانی طلا،بازار طلا را به شکل یکدست نزولی کرد. قیمت طلا و سکه طی دو روز گذشته همواره کاهشی بود. این روند باعث عقب‌نشینی تمام قطعات سکه و تثبیت در کانال پایین‌تر شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، امروز قیمت طلا و سکه با وجود روند نزولی قیمت دلار و افت انس جهانی طلا در ادامه روند کاهشی که از ابتدای هفته شروع شده، قرار گرفت.

گفتنی است در زمان بازگشایی بازارهای جهانی در شب گذشته، قیمت انس جهانی طلا کاهش نزدیک به ۱۰ دلاری داشت و در حال حاضر با قیمت ۱۹۷۱ دلاری معامله می‌شود.

Screenshot 2023-11-20 at 5.24.04 PM

با وجود افت روزهای اخیر در بازار فلز زرد، معامله‌گران روند کاهشی در این بازار را نهایتا تا ۱۰ درصد دیگر می‌دانند؛ آنها معتقدند آنچه مهمترین اثر را بر بازارهای مالی می‌گذارد تورم است و این موضوع تغییری نکرده است. بنابراین توقع ریزش‌های شارپی را نباید از این بازار داشت. این در حالی است که روند کاهشی قیمت در بازار طلا طی هفته‌های اخیر کاهش‌های ۵۰ تا ۱۵۰ هزار تومانی داشته است.

سقوط طلای داخلی با پالس دلار

در همین راستا میثم رادپور کارشناس اقتصادی با اشاره به نوسانات قیمت طلا و سکه در روزهای اخیر به تجارت‌نیوز گفت: «دولت برای ثبات ارز درصدد کنترل قیمت‌ها در سایر بازارهاست. سیاست‌گذار با اقداماتی نظیر فروش خودرو، دریافت مالیات و انواع دستورالعمل و بخش‌نامه‌ها درصدد فریز قیمت‌هاست اما این موضوع در آینده، تبعات تورمی شدیدتری را برای بازارها به دنبال خواهد داشت.»

وی در ادامه افزود: «علاوه بر سیاست دولت برای مهار قیمت در بازارهای مالی، مردم به دنبال راهی امن برای افزایش دارایی‌هایشان هستند و هر بازاری که پالس امن‌تری داشته باشد به آن ورود می‌کنند. این در حالی است که یک روز بورس، یک روز دلار و یک روز دیگر، خودرو برای سرمایه‌گذاری جذاب است.»

رادپور به تاثیر قیمت طلای جهانی در محاسبات تعیین قیمت طلا و سکه اشاره کرد و افزود: «در محاسبات قیمت روی کاغذ، انس به اندازه ارز موثر است؛ اما نوسانات طلای جهانی به اندازه‌ای نیست که باعث جابه‌جایی عمده در قیمت طلا و سکه شود. در حالی که دلار باعث جابه‌جایی‌های چند صد درصدی در قیمت بازار طلای داخلی می‌شود.»

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه حدود ۱۲ سال است که دلار در محدوده دو هزار دلاری نوسان دارد، خاطرنشان کرد: «عامل سیستماتیکی که باعث تفاوت قیمت طلا و سکه از ارز می‌شود انس جهانی طلاست. اما در نهایت طلا از نظر نوسانات ارزی شبیه ارز است.»

سکه امامی پرچمدار بیشترین کاهش قیمت

امروز ۲۹ آبان ۱۴۰۲ قیمت سکه امامی کاهش ۱۴۰ هزار تومانی داشت و با قیمت ۲۸ میلیون و ۶۵۹ هزار تومان معامله شد. در روز جاری سکه‌ بهار با افت ۹۸ هزار تومانی با قیمت ۲۵ میلیون و ۳۱۵ هزار تومان معامله شد.

امروز قیمت نیم‌سکه و ربع سکه هر کدام کاهش ۵۰ هزار تومانی داشت. این قطعات به ترتیب با قیمت‌های ۱۵ میلیون و ۵۰ هزار تومان و ۱۰ میلیون و ۵۰ هزار تومان معامله شدند. در روز جاری سکه گرمی کاهش پنج هزار تومانی داشت و با رقم پنج میلیون و ۶۹۵ هزار تومان معامله شد.

رشد حباب سکه گرمی در روند نزولی

امروز قیمت طلا نیز کاهش داشت. هر مثقال طلای ۱۸ عیار با افت ۸۲ هزار تومانی با رقم ۱۰ میلیون و ۴۱۴ هزار تومان معامله شد. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز کاهش ۲۰ هزار تومانی داشت و به رقم دو میلیون و ۴۰۴ هزار تومان رسید. قیمت طلای دست دوم نیز کاهش داشت و به دو میلیون و ۳۷۲ هزار تومان رسید.

در بیست و نهمین روز آبان، حباب تمام قطعات سکه غیر از سکه گرمی کاهش داشت. امروز حباب سکه امامی ۹۷ هزار تومان، سکه بهار ۴۰ هزار تومان، نیم‌سکه ۱۹ هزار تومان، ربع سکه ۳۴ هزار تومان افت داشت. حباب سکه گرمی سه هزار تومان افزایش داشت.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه طلا و ارز بخوانید.

قیمت طلا قیمت سکه پیش بینی قیمت سکه پیش بینی بازارها پیش بینی قیمت طلا

به اشتراک گذاری

لینک کمکی

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا