رپورتاژ

5 روشی که موهای مردان می توانند سریعتر رشد کنند

خواه آرایشگر شما کمی بیشتر از آنچه راضی هستید، از بالای سر خود برداشته باشد، یا امیدوار هستید که آن تکه طاس دور تاج خود را پر کنید یا به سادگی نسبت به موهای باشکوه دانشگاهی خود کمی نوستالژی دارید، این امر معمول است که بخواهید سرعت رشد موهای خود را افزایش دهید

در حالی که طاسی ممکن است یک عارضه جانبی رایج پیری باشد، هنوز هم چند ترفند وجود دارد که می توانید برای تسریع روند رشد مو به طور بالقوه امتحان کنید. عادات سالمی که ممکن است رشد مو را تحریک کند عبارتند از:

 • استفاده از داروهای رشد مو مانند ماینوکسیدیل یا فیناستراید
 • خوردن یک رژیم غذایی متعادل
 • ماساژ دادن پوست سر
 • کاهش استرس
 • بررسی داروهای خود از نظر عوارض جانبی

در زیر، نکات بالا را گسترش می‌دهیم، همچنین چرخه‌های مختلف رشد مو و آنچه را که در مورد سرعت متوسط رشد مو می‌توان انتظار داشت، مورد بحث قرار خواهیم داد.

موها در مردان چقدر سریع رشد می کنند؟

بیایید مستقیماً کوتاهی کنیم: به طور متوسط، می‌توانید انتظار داشته باشید که موهایتان حدود پنج اینچ در سال رشد کنند.

با این حال، رشد مو از فردی به فرد دیگر متفاوت است و در یک فرآیند نسبتاً پیچیده اتفاق می افتد که به طور منحصر به فردی به نام چرخه رشد مو نامیده می شود.

مو از ریشه فولیکول مو رشد می کند. با تکثیر سلول های ریشه فولیکول مو، سلول ها با هم شروع به تشکیل و سخت شدن می کنند. سپس این سلول های سخت شده از طریق پوست رانده می شوند و یک رشته مو را تشکیل می دهند. همانطور که هر تکه مو رشد می کند، از طریق پوست می شکند و با رسیدن به طول کامل، روی پوست سر یا بدن قابل مشاهده است.

و اگرچه سرعت رشد مو یک تجربه بسیار منحصر به فرد از فردی به فرد دیگر است، تحقیقات نشان می دهد که موها معمولاً 1.06 سانتی متر یا 0.42 اینچ اضافی در ماه در طول مرحله آناژن چرخه رشد افزایش می دهند.

سه مرحله رشد مو

قبل از اینکه به این موضوع بپردازیم که چگونه می توانید سعی کنید موهای خود را سریعتر رشد کنید، باید یک نمای 30 هزار فوتی از بالا به پایین از روند رشد مو داشته باشیم.

فاز آناژن مرحله آناژن که به عنوان مرحله رشد نیز شناخته می شود، با رشد فولیکول و ایجاد الیاف مو شروع می شود. طول این مرحله متفاوت است، موهای سر برای چندین سال در حالت رشد فعال باقی می مانند و موهای بدن اغلب پس از چند هفته از این مرحله خارج می شوند.

فاز کاتاژن پس از مرحله رشد، مو به صورت موی چاقویی در می‌آید و یک پیاز کراتین در نوک ریشه ساقه مو تشکیل می‌شود. این دوره انتقال می تواند چندین هفته طول بکشد.

فاز تلوژن در این مرحله سرعت رشد مو یک صفر است. در پایان فاز تلوژن، موهای قدیمی از پوست سر شما ریخته می‌شوند و با رشته‌های جدید مو جایگزین می‌شوند – دوره‌ای که گاهی اوقات به عنوان فاز “اگزوژن” نامیده می‌شود. حدود 10 تا 15 درصد از موهای سر شما در هر زمان در فاز تلوژن هستند.

آیا شما کاملاً شیفته چرخه رشد مو هستید؟ آیا شما به سادگی نیاز به یادگیری هر. مقدار کمی. تنها. جزئیات در مورد آن؟ راهنمای ما در مورد چرخه رشد مو به جزئیات بیشتری در مورد این فرآیند و همچنین بسیاری از شرایط سلامتی و سایر عواملی که ممکن است بر توانایی رشد موهای شما تأثیر بگذارد می‌پردازد.

عوامل موثر در رشد مو

اگر تا به حال از خود پرسیده اید “چرا موهای من رشد نمی کند؟” تو تنها نیستی. منظور ما این است که شما احتمالا به معنای واقعی کلمه تنها هستید (چون دارید با خودتان صحبت می کنید) اما سوال شما بسیار رایج است.

باور کنید یا نه، چیزهای زیادی وجود دارد که در سرعت رشد موهای شما نقش دارند. برخی از موارد غالب عبارتند از:

 • ژنتیک
 • نوسانات در هورمون ها، به ویژه DHT (دی هیدروتستوسترون)
 • فشار
 • سطح تستوسترون پایین
 • سن
 • عدم تغذیه کافی
 • فولیکول های مو آسیب دیده
 • داروهای خاص
 • شرایط و بیماری های پزشکی خاص

خوشبختانه، از آنجایی که بسیاری از چیزهای جدا شده وجود دارند که می‌توانند بر سرعت رشد موهای شما تأثیر بگذارند، «اصلاحات» زیادی نیز وجود دارد که می‌توانید انجام دهید تا بهترین مزیت ممکن را نسبت به سرعت رشد طبیعی خود داشته باشید.

8 نکته برای رشد سریع موهایتان

در حالی که هیچ داروی مخفی دو ماهه ای برای رشد مو وجود ندارد که نتایج را تضمین کند، تحقیقات در حال انجام چندین راه ممکن را برای سرعت بخشیدن به رشد مو و ارتقای موهای سالم تر کشف کرده است. با این حال، برخی از نکات علمی برای رشد مو وجود دارد:

 • مرتب موها را شامپو بزنید و حالت دهید
 • یک رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید
 • مکمل های رشد مو را امتحان کنید
 • پوست سر خود را ماساژ دهید
 • کوتاهی موی منظم داشته باشید
 • استرس را کاهش دهید
 • داروها را بررسی کنید
 • از مواد شیمیایی خشن و درمان های آسیب رسان مو خودداری کنید
 • مقداری شامپو و نرم کننده نیز بگیرید

چه موهای بلند، چه موهای مجعد یا چیزی در این بین داشته باشید، پوست سر تمیز به طور کلی یک پوست سر سالم است و شامپو سلاح اصلی شما در مبارزه با تجمع کثیفی و مواد زائد است که ممکن است بر رشد مو تأثیر بگذارد.

باشه. آیا آن پاراگراف آخر کمی ترسناک بود؟ شاید. اما آیا این حقیقت دارد؟ کاملا.

وقت گذاشتن برای شامپو زدن صحیح الفحالت دوم موهای شما می تواند از پوست سر شما در برابر شوره سر محافظت کند و در عین حال با رادیکال های آزاد یا مولکول های واکنشی که ممکن است در ریزش زودرس مو دخیل هستند نیز مبارزه کند.

مطمئن شوید که از شامپوهای حاوی مواد شیمیایی خشن اجتناب کنید و در عوض شامپویی را انتخاب کنید که به طور خاص برای رشد موهای قوی تر و ضخیم تر طراحی شده است.

شامپو ضخیم کننده مو ما حاوی نخل اره ای است و قطعا تمام جعبه ها را بررسی می کند.

همچنین، نرم کننده را فراموش نکنید، بله!

حالت دهنده نه تنها ظاهر و احساس طبیعی موهای شما را بهبود می بخشد، بلکه با ایجاد مقاومت بیشتر در برابر الکتریسیته ساکن و اشعه ماوراء بنفش باعث تقویت مو می شود.

نرم کننده مرطوب کننده Thick Fix ما به طور خاص برای حمایت از پوست سر و موی سالم با استفاده از مواد فعال مانند نیاسینامید فرموله شده است.

غذاهای دوستدار مو بخورید

چیزهایی که ما می خوریم نقش مهمی در ظاهر و احساس ما دارند، بنابراین البته عجیب نیست که غذایی که می خورید می تواند به موهای شما نیز کمک کند تا سوخت مورد نیاز برای رشد هرچه سریعتر را تامین کند.

کمبود برخی مواد مغذی ممکن است به برخی از اشکال ریزش مو، مانند تلوژن افلوویوم کمک کند.

افزودن غذاهایی که سرشار از اسیدهای چرب امگا 3، آنتی اکسیدان ها، ویتامین E و سایر مواد مغذی ضروری هستند می تواند برای حفظ یال شما شگفت انگیز باشد.

این کمی شیمی AP به نظر می رسد، اما یافتن منابع مناسب برای همه این موارد در واقع فقط مستلزم توجه به برخی از اقلام اولیه هرم غذایی شما است:

 • تخم مرغ
 • ماهی قزل آلا، ماهی خال مخالی و سایر ماهی های چرب
 • آووکادوها
 • اسفناج
 • گوشت گاو و بره
 • بادام و سایر مغزها

لوبیا و سویا

ما در وبلاگ خود در مورد غذاهایی که برای رشد بهینه مو باید بخورید، به این موضوع حتی عمیق‌تر می‌پردازیم، جایی که فهرست طولانی‌تر و دقیق‌تری از غذاهایی را که می‌توانید برای تقویت رشد و جلوگیری از مشکلاتی مانند موهای شکننده، به رژیم غذایی خود اضافه کنید، پیدا می‌کنیم.

اگر می خواهید مکانی مناسب برای کاهش مصرف برخی غذاها باشد، به طور کلی بهتر است غذاهای بسیار فرآوری شده و غذاهای حاوی مقادیر زیادی نمک، شکر یا چربی های اشباع شده را محدود کنید.

مکمل های رشد مو را امتحان کنید

در حالی که بسیاری از درمان‌های مو، ماسک‌های مو و روغن‌های مو در بازار وجود دارد، انجام تحقیقات و استفاده از محصولاتی که توسط تحقیقات علمی واقعی پشتیبانی می‌شوند، ضروری است.

اگر می خواهید مواد مغذی خاصی را که با رشد مو مرتبط هستند مصرف کنید، مکمل های ریزش مو را به برنامه روزانه خود اضافه کنید. این یک بار در روز مملو از ویتامین‌های ضروری است که از موهای سالم‌تر حمایت می‌کند و آن‌ها را به مکملی عالی برای رژیم سلامت روزانه شما تبدیل می‌کند.

یکی از محبوب ترین مکمل های رشد مو بیوتین است – ویتامین B حیاتی برای روند رشد مو.

اگرچه بیوتین به خودی خود با بهبود رشد مو ارتباطی ندارد، تحقیقات نشان می‌دهد که بیوتین ممکن است به حفظ ظاهر و رشد مو و ناخن‌های شما کمک کند – به خصوص اگر شما یکی از افراد نادری هستید که کمبود بیوتین دارید.

حتی اگر کمبود بیوتین ندارید، اگر می‌خواهید مطمئن شوید موهایتان تمام مواد مغذی مورد نیاز برای رشد خوب را دارد، یک مکمل بیوتین – *سرفه سرفه* شاید چیزی شبیه ویتامین‌های صمغی بیوتین ما – به موهایتان اضافه کنید. روال مراقبت ممکن است ایده خوبی باشد.

ماساژ پوست سر را امتحان کنید

ما می دانیم، می دانیم … از بین تمام موارد موجود در این لیست، “ماساژ پوست سر” احتمالاً دور از ذهن به نظر می رسد. اما باور کنید یا نه، تحقیقات نشان می دهد که یک ماساژ خوب پوست سر می تواند به رشد مو منجر شود.

در حالی که ما 100 درصد مطمئن نیستیم که ماساژ پوست سر چگونه و چرا کار می کند، این مشکوک است که وقتی ol’noggin را به طور کامل نوازش می کنید، مستقیماً سلول های پاپیلای پوست را تحریک می کنید که می تواند منجر به افزایش ضخامت مو شود.

در یک نظرسنجی که توسط درماتولوژی و درمان در سال 2019 انجام شد، محققان دریافتند که 68.9 درصد از 327 شرکت‌کننده‌ای که SSM (ماساژ استاندارد پوست سر) را انجام دادند، پس از انجام ماساژ روزانه 11 تا 20 دقیقه در روز به مدت 6.6 تا 7.4، تثبیت ریزش مو یا رشد مجدد را گزارش کردند. ماه ها.

محققان دریافتند که کشش پوست روی پوست سر با تکنیک های ماساژ باعث ایجاد تغییراتی در بیان ژن می شود که ممکن است در ضخیم شدن کوتیکول های مو و تقویت رشد سالم نقش داشته باشد.

تریم های معمولی را دریافت کنید

نه روز مقابل نیست حتی اگر یک سفر منظم به آرایشگاه برای فرم دهی مناسب ممکن است موهای شما را سریعتر رشد نکند، اما مزایای دیگری نیز دارد.

موها مستعد شکستن هستند، به همین دلیل است که مرتب کردن آنها می تواند به از بین بردن نوک های شکاف شده و سایر علائم پیری کمک کند و یال مردانه شما را به بهترین شکل ظاهر کند.

بسته به مدل مویی که می‌زنید، اکثر استایلیست‌ها توصیه می‌کنند که هر ماه یک یا دو ماه یکبار کوتاه کنید تا فرم موهایتان را حفظ کنید و علائم آسیب را کنترل کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا