رپورتاژ

چگونه یک هود روغنی را تمیز می کنید؟

آشپزخانه معبدی برای خانه داران است که در آن آشپزی می کنند و بیشتر وقت خود را می گذرانند. اگرچه آنها سعی می کنند آن را برای پخت و پز و پخت سالم تمیز نگه دارند، برخی از وسایل مهم اغلب تمیز نشده رها می شوند.

بله، همانطور که عنوان می گوید، ما در مورد کاپوت محدوده صحبت می کنیم که بیشتر چرب و کثیف است.خوب، بدون طولانی کردن، بیایید در مورد هودهای برد و نحوه تمیز کردن هود خود با چند مرحله ساده بخوانیم.

Range Hood یک وسیله دست کم گرفته شده است

هود محدوده وسیله ای است که دست کم گرفته می شود، زیرا به ندرت از آن مراقبت می شود. به دلیل سهل انگاری در نظافت این پنکه مهم آشپزخانه، ممکن است نگاه های نه چندان تحسین برانگیزی از مهمانانی که برای بازدید غافلگیرکننده در آنجا حضور دارند دریافت کنید.

اساساً از هود فر برای بیرون کشیدن تمام دودهای منتشر شده از آشپزخانه استفاده می شود. به عنوان یک فن اگزوز کار می کند و کیفیت هوای شما را به شدت بهبود می بخشد.

اگر تمیز باقی بماند، این می تواند به دلیل فیلترهای فولادی ضد زنگ چرب، دود ایجاد کند. هود روغنی همچنین می تواند باعث ایجاد یک محیط بدبو در منطقه پخت و پز شما شود.

آیا هود شما چرب است؟ نگران نباش! این نکات مفید را بررسی کنید تا هود فر خود را کاملاً جدید نشان دهید.

چگونه یک هود روغنی را تمیز کنیم

به لیست مواد ما برای تمیز کردن هود اجاق گاز نگاهی بیندازید.

مواد لازم برای انجام کار

قبل از هر چیز، تمام ابزارهای ضروری و عناصر ضروری را در نزدیکی خود نگه دارید که البته بدون آنها نمی توانید چربی، کثیفی یا آثار را پاک کنید. مثلا:

 • آب داغ یا جوش
 • جوش شیرین
 • دستکش
 • محلول سرکه (به عنوان اسپری پاک کننده)
 • صابون چربی زدا (می توانید از مواد شوینده یا هر صابون دیگری که انتخاب می کنید استفاده کنید) یا چربی گیر آشپزخانه
 • پاک کننده برس گرد و غبار (با موهای نرم)
 • برس شستشو (با موهای قوی)
 • حوله آشپزخانه یا دستمال ظرفشویی

اکنون مراحل را بررسی کنید!

 1. لایه های خشک گرد و غبار را از بین ببرید کار «تمیز کردن هود» خود را با گردگیری شروع کنید.

برای این کار، یک پاک کننده برس گرد و غبار تهیه کنید و تمام ذرات خشک و گرد و غبار را از سطح پاک کنید. بهترین برس‌های تمیزکننده برای تمیز کردن کارآمد به مکان‌های ظریف و باریک، گوشه‌ها و لبه‌های بیرونی Range Hood می‌رسند.

نکته: قبل از گردگیری سقف داخلی و خارجی هود، پارچه ای را روی اجاق گاز قرار دهید تا کثیفی و زباله داخل آن نریزد.

 1. خارج از محدوده هود را پاک کنید

ممکن است ضرب‌المثلی را شنیده باشید که می‌گوید: «اولین تأثیر، آخرین تأثیر است»، که حتی وقتی در مورد خانه شما صحبت می‌کنیم درست است.

نگاه اول همیشه ظاهر بیرونی را به تصویر می کشد. بنابراین، اگر هود آشپزی شما از بیرون گل آلود و کثیف است، چگونه می توانید تنها با عملکرد آن خود را راضی کنید؟بنابراین، پاک کردن قسمت بیرونی هود فر مهم است. برای این:

 • صابون را با آب گرم مخلوط کنید تا مایعی کف آلود به دست آید.
 • سطوح را با برس و صابون مالش دهید
 • برای زیبایی بیشتر، ذرات خاک باقی مانده را با کمک یک حوله آشپزخانه پاک کنید.

نکته: در صورت وجود ذرات سفت، چسبنده و چرب می توانید از محلول سرکه نیز استفاده کنید. فقط آن را روی محل اسپری کنید و قسمت بیرونی کاپوت اگزوز را تمیز کنید.

 1. لکه هایی را که در زیر کاپوت قرار دارند مالش دهید

تمیز کردن لکه ها و لک ها از داخل بدون شک یک اقدام دقیق در هنگام برخورد با هود آشپزخانه است. فیلترها می توانند تیز باشند، البته وقتی داخل آن را پاک می کنید، بسیار نزدیک به اجزای الکتریکی آن هستید. خوشبختانه، فیلترهای شما به راحتی خارج می شوند.

 • برای این کار، ابتدا دستکش بپوشید تا از دستان خود در برابر مواد شیمیایی محافظت کنید.
 • جوش شیرین را با آب مخلوط کنید و همچنین صابون چربی زدا را در نزدیکی خود نگه دارید.
 • فقط برس اسکراب را در صابون مایع خیس کنید و بدون زحمت ناحیه داخلی را خراش دهید.
 • برای تمیز کردن عمیق تر فیلتر را بردارید.

نکته: جوش شیرین ترکیبات اسیدی را خنثی می کند و چربی چسبیده روی محل را می شکند. به همین دلیل است که برای نتایج بهتر: خمیر آن را روی نواحی مورد نظر بمالید، بگذارید نیم ساعت بماند و در نتیجه از درخشندگی کریستالی روی هود خود لذت ببرید.

4. فیلتر را از هود جدا کرده و آن را تمیز کنید

بسیاری از مردم فیلترهای هود را قبل از تمیز کردن پاک نمی کنند. اما، توصیه می کنیم قبل از تمیز کردن قسمت داخلی کاپوت آن را جدا کنید.

با این حال، اگر هود اگزوز شما نیاز به تمیز کردن عمیق ندارد، پس از تمیز کردن فضای داخلی، اشکالی ندارد که فیلتر را خارج کنید.در مورد فیلترها، آنها باید کاملاً تمیز شوند تا هوای آلوده بتواند به طور مؤثر به بیرون از خانه شما تخلیه شود.

مراحل ذکر شده در زیر را دنبال کنید:

 • زباله های بزرگی را که در فیلتر گیر کرده اند با یک حوله یا اسفنج تمیز کنید.
 • سپس آن را به مدت 15 تا 20 دقیقه در سینک یا وان پر از آب خیس کنید.
 • فیلتر هود را به آرامی با کمک یک برس اسکراب با خیساندن آن در مخلوطی از آب و 1/4 جوش شیرین مالش دهید.
 • هود را دوباره با آب گرم بشویید و بگذارید مدتی خشک شود.
 • سپس محلول سرکه را روی فیلتر اسپری کنید و آن را با حوله یا پارچه میکروفیبر تمیز کنید.

گاهی اوقات، فیلتر شما باید چندین بار شسته شود. اما می توانید به سادگی این روند را تکرار کنید. حتی اگر فیلترهای شما با صدای جیر جیر بیرون نمی آیند، حذف کنیدبسیاری از زباله های بزرگ و گریس سخت تمیز کردن را در جاده آسان تر می کند.

 1. دریچه / مجرای خود را اجباری بررسی کنید

دریچه یا مجرای لوله بلندی است که درست بالای محدوده پخت و پز که به هود فر وصل می شود نصب می شود. این کمک می کند تا تمام بوهای قوی و دود شدید را از بین ببرید.

ممکن است سال ها شرایط داخلی آن را بررسی نکرده باشید، جایی که گریس و کثیفی ممکن است امرار معاش کرده باشند.

فقط یک چراغ قوه بگیرید، روی یک نردبان بپرید و درپوش هواکش را روی کانال خود بردارید. وجود زباله را بررسی کنید. پس از اطلاع از وجود لکه، با یک پیمانکار محلی یا متخصص تمیز کردن کانال تماس بگیرید تا آن را تمیز کند تا در آینده عملکرد بهتری داشته باشد. آیا می توانم هود برد خود را تا سقف گسترش دهم؟ آیا این باعث می شود که تمیز کردن غیر ممکن شود؟

حتی اگر سقف بلندی دارید، می توانید هود خود را تا سقف گسترش دهید. لازم نیست کل دودکش خود را به طور مداوم تمیز کنید. هود هوای چرب قبل از اینکه به دودکش برسد، تمام هوای چرب را از آشپزخانه شما خارج می کند.

مهم ترین قسمت هایی که باید تمیز شوند، فیلترهای هود، داخل هود و قسمت بیرونی هود شما هستند.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا