اقتصادی

افزایش ۵.۶ درصدی کشته‌شدگان تصادفات رانندگی

به گزارش تجارت‌نیوز، طی ۸ ماه، از ابتدای سال ۱۴۰۲ تا آبان ماه سال جاری ۱۴ هزار و ۲۳۴ نفر بر اثر تصادفات کشته و ۲۷۳ هزار و ۵۳۵ نفر نیز در این بازه زمانی مصدوم شده‌اند. از تعداد کشته‌شدگان ناشی از تصادفات رانندگی ۱۱ هزار و ۱۹۶ نفر مرد و ۳ هزار و ۳۸ نفر هم زن بوده‌اند. این در حالی است که طی همین بازه زمانی در سال گذشته آمار مرگ و میر تلفات ناشی از رانندگی ۱۳ هزار و ۴۷۶ نفر گزارش شده بود.

این ارقام مشخص می‌کند آمار کشته‌شدگان بر اثر تصادفات رانندگی نسبت به سال گذشته ۵.۶ درصد رشد داشته است. همچنین آمار مصدومان امسال نیز نسبت به سال گذشته طی همین بازه زمانی ۴.۴ درصد رشد داشته است. جدا از آمار کشته‌شدگان ناشی از تصادفات رانندگی در سامانه سازمان پزشکی قانونی مواردی از جمله حوادث خاص و غیرترافیکی نیز وجود دارد که به صورت جداگانه در جدول فوتی‌های سوانح رانندگی ذکر شده‌اند. این موارد شامل فوتی‌های تصادف مربوط به تعقیب و گریز، قاچاق انسان، سوخت و کالا، خودکشی و دیگرکشی است.

بیشترین آمار مرگ و میر در هشت ماهه اول امسال به ترتیب مربوط به استان‌های فارس (هزار و ۱۳۴ کشته)، تهران (هزار و ۳۲کشته) و سیستان‌وبلوچستان (هزار و ۲۷ کشته) می‌شود. البته استان هرمزگان با ۶۰ کشته بیشترین آمار کشته شده را در سطح «حوادث خاص» دارد. کمترین آمار مرگ و میر حوادث رانندگی نیز در همین بازه زمانی به ترتیب مربوط به استان‌های ایلام (۱۲۸ کشته)، کهگیلویه‌وبویراحمد (۱۷۱ کشته) و اردبیل (۱۸۸ کشته) می‌شود.

۱۵ تا ۲۰ درصد مجروحان تصادفات رانندگی قطع نخاع می‌شوند

دی ماه سال جاری، کمال هادیانفر، رییس پلیس راهور فراجا درباره آمار تصادفات گفت: «سال ۱۴۰۲ با چالش شروع شد؛ در طرح نوروزی و در ۳ ماهه اول به دلایل مختلف افزایش بی‌رویه تصادفات را نسبت به سال قبل داشتیم و نزدیک به ۱۵ درصد افزایش جان‌باختگان به نسبت مشابه سال قبل داشتیم که این افزایش به کمتر از ۶ درصد رسیده است. استان‌هایی روند افزایشی شتابان و نگران‌کننده داشت که در حال حاضر روند افزایشی کاملا مهار شده است.» آذر ماه سال جاری نیز مجدد رییس پلیس راهور فراجا اعلام کرد: «در حال حاضر با ۸۵ میلیون نفر جمعیت بیش از ۵۲ میلیون نفر دارای گواهینامه‌های مختلف هستند.

حدود ۴۰ میلیون وسیله نقلیه در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد و ۴۷ درصد این وسایل نقلیه در سن فرسودگی قرار دارند. سال گذشته ۳۵ میلیارد تردد در شهر‌ها و ۷ میلیارد در جاده‌ها داشتیم که میزان افزایش تردد در جاده‌های کشور حدود ۶ درصد بوده است. ۱۵ تا ۲۰ درصد مجروحان تصادفات رانندگی منجر به قطع نخاع می‌شود. تصادفات ۷ درصد به تولید ناخالص ملی لطمه می‌زند و ۹ تا ۱۱ درصد بودجه کشور را مصروف خود می‌کند.» او در مورد عواملی که منجر به کم شدن تصادفات می‌شود نیز اشاره کرد و گفت: «۵ عامل باعث کاهش تصادفات رانندگی شود؛ مدیریت، وسیله نقلیه، عامل انسانی، راه و قوانین و مقررات بازدارنده.»

افزایش تلفات و مصدومان حوادث رانندگی

آبان ماه سال جاری، سازمان پزشکی قانونی با اعلام اینکه در نیمه نخست سال جاری ۱۰ هزار و ۷۲۰ نفر در حوادث رانندگی جان خود را از دست دادند، آماری را منتشر کرد که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که آمار تلفات ۹ هزار و ۹۰۴ نفر بود، ۸.۲ درصد افزایش یافته است. از کل تلفات تصادفات، ۸ هزار و ۴۰۶ نفر مرد و دو هزار و ۳۱۴ نفر زن بودند. ۷ هزار و ۳۳۸ نفر در تصادفات برون شهری، دو هزار و ۵۸۸ نفر در حوادث رانندگی درون شهری و ۶۵۴ نفر نیز در مسیر‌های روستایی جان خود را از دست داده‌اند. استان‌های فارس با ۸۶۱، سیستان و بلوچستان با ۷۹۷ و تهران با ۷۶۳ و استان‌های ایلام با ۱۱۰، کهگیلویه و بویراحمد با ۱۲۲ و اردبیل با ۱۳۸ فوتی به ترتیب بیشترین و کمترین آمار کشته‌های تصادفات را در نیمه نخست سال داشته‌اند. همانند گذشته، بیشترین تعداد تلفات حوادث رانندگی، با توجه به افزایش حجم سفرها، عمدتا در شهریور ماه ثبت می‌شود.

شهریور امسال با ثبت دو هزار و ۵۱ کشته تصادفات (هزار و ۵۷۲ مرد و ۴۷۹ زن) در مقایسه با دیگر ماه‌های سال بیشترین آمار تلفات را داشته که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۴ درصد افزایش یافته است. طبق بررسی آمار تصادفات ۱۰ سال گذشته، در هیچ ماهی تعداد تلفات ناشی از تصادفات به دو هزار نفر نرسیده، در حالی که در شهریور امسال، دو هزار و ۵۱ نفر بر اثر تصادفات رانندگی جان خود را از دست داده‌اند. تعداد مصدومان حوادث رانندگی که به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کرده‌اند نیز در شش ماهه امسال رشد ۳.۷ درصدی داشته است. در این مدت ۲۰۱ هزار و ۵۴۲ مصدوم تصادف به مراکز پزشکی قانونی در سطح کشور مراجعه کرده‌اند که ۱۴۲ هزار و ۱۷۵ نفر آنان مرد و ۵۹ هزار و ۳۶۷ نفر زن بودند.

بیشترین تلفات در گروه سنی ۲۱ تا ۶۰ سال

مهر ماه سال جاری، حسن مومنی، رییس پلیس راه کشور گفت: «سرعت و سبقت غیرمجاز، بی‌توجهی به روبه‌رو به دلیل استفاده از تلفن همراه، خستگی و خواب‌آلودگی از عوامل اصلی در تصادفات است. ۶۵ درصد جان‌باختگان تصادفات جاده‌ای در گروه سنی ۲۱ تا ۶۰ سال هستند. از این تعداد ۲۲ درصد این افراد در گروه سنی ۲۱ تا ۳۰ سال قرار دارند. ۲۵ درصد تصادفات در جاده و ۷۵ درصد در شهر‌ها رخ می‌دهد، این در حالی است که ۷۵ درصد از جان‌باختگان در جاده‌ها و ۲۵ درصد در شهر‌ها به ثبت رسیده، بر این اساس باید روی کاهش جان‌باختگان در حوزه حوادث جاده‌ای متمرکز شد. ۵۲ درصد تصادفات انسانی، ۲۰ درصد مربوط به راه، ۱۲ درصد سهم وسیله نقلیه و ۱۶ درصد مشترک است. انجام کار‌های فرهنگی و استفاده از ظرفیت فضای مجازی برای پیشگیری از بروز حوادث جاده‌ای از سوی دستگاه‌های مسوول ضروری است. برطرف کردن نقاط حادثه‌خیز شناسایی شده، نیازمند تامین اعتبار است و سازمان برنامه و بودجه و دولت درصدد تامین اعتبارات مورد نیاز در این بخش هستند. البته برای برطرف کردن نقاط حادثه‌خیز ۵ هزار میلیارد تومان برای سازمان راهداری مصوب شده که امید است این اعتبار هر چه زودتر اختصاص یابد.»

۵۰ درصد تصادفات به دلیل توجه نداشتن به جلو و استفاده از تلفن همراه رخ می‌دهد

شهریور ماه سال جاری، احسان مومنی، معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران در مورد علت اصلی تصادفات در تهران گفت: «بیشترین علل وقوع تصادفات در شهر تهران توجه نداشتن به جلو و استفاده از تلفن همراه است. درواقع عمده‌ترین تخلف رانندگان که حواس آنان را از رانندگی پرت می‌کند، استفاده از تلفن همراه در حین رانندگی است. در شهر تهران ۵۰ درصد از تصادفات رانندگی به دلیل توجه نداشتن رانندگان به جلو است. در شهر‌های کوچک نیز بیشترین عامل تصادفات استفاده نکردن از کلاه ایمنی است.» همچنین در شهریور ماه رییس پلیس راهور تهران گفت: «یکی از اتفاقاتی که مخصوصا در معابر بزرگراهی که سرعت‌ها نیز بالاست روی می‌دهد، توقف وسیله نقلیه به هر علتی مانند خرابی و تصادف است که بسیار خطرناک هستند و موجب اکثر تصادفات مى شوند. نکته اصلی و مهم برای راننده در این‌گونه موارد، ایمن‌سازی وسیله نقلیه است، چراکه اگر لحظه‌ای توقف کند و ایمن‌سازی انجام نشود قطعا تصادفات شدیدی روی می‌دهد، چراکه رانندگان دیگر در حال تردد در این مسیر‌ها هستند و توجه کافی و لازم را به جلو نداشته باشند و باعث تصادف شوند.»

روزانه بیش از دو هزار تصادف در تهران

مرداد ماه سال جاری، محمدحسین حمیدی، رییس پلیس راهور تهران عنوان کرد: «استان تهران شرایط متفاوتی با کشور دارد و نیازمند اقدامات جدی‌تری است. سالی ۲ جلسه برای کنترل مسائل کفایت نمی‌کند و در این خصوص نیازمند جلسات بیشتری برای پیگیری امور به‌طور مثال بررسی و تحلیل آمار برای ارزیابی کار دستگاه‌ها هستیم. در شهر تهران روزانه ۲۱۰۰ تصادف اتفاق می‌افتد. شهر تهران شرایط به خصوصی دارد و در شرایط عادی هم دچار چالش‌هایی است و با کوچک‌ترین مانعی مانند قطعی برق و… موقعیت آن بحرانی می‌شود که باید به این مساله توجه ویژه شود. سهم خودرو در ترافیک تهران مدام رو به افزایش است و میانگین سفر در پایان سال ۱۴۰۰، طبق آمار غیررسمی ۲۱ میلیون در روز گزارش شده است. البته در چند ماه اول سال جاری آمار تصادفات رو به افزایش بوده است.

در رابطه با تصادفات در سال گذشته ۱۵۶ نفر فوت در محل و ۳۸۲ نفر فوت در بیمارستان داشته‌ایم.» او در ادامه اعلام کرد: «در ۳ ماه ابتدای امثال ۱۲ درصد از متوفیان اتباع، ۶۰ درصد تصادفات فوتی عابران پیاده در بزرگراه‌ها افراد کارتن‌خواب یا معتاد متجاهر و آمار تصادفات ناشی از استفاده از مشروبات الکی رو به افزایش بوده است که در این خصوص طبق قانون شهرداری‌ها مسوول بار و مسافر هستند. ۵۳ درصد تصادفات فوتی در شب اتفاق می‌افتد که روشنایی معابر عامل موثری در کنترل آن است؛ همچنین با تشخیص هویت مالک موتورسیکلت می‌شود آمار تخلفات آن‌ها را کنترل کرد، اما اکنون هویت مالک بسیاری از این نوع وسایل نقلیه مشخص نیست. یکی از مصوبات پیشنهادی ما الزام سازمان‌ها و بخش‌های دولتی و خصوصی شهر تهران به عدم به کارگیری و استخدام افراد غیرمجاز و اتباع بیگانه فاقد گواهینامه برای فعالیت در مشاغل رانندگی است.»

منبع : دیده بان تصادفات جاده ای کشته و زخمی تصادف رانندگی به اشتراک گذاری

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا