اقتصادی

هشدار! این کارها در استانبول جرم است

سفر می تواند یکی لذت بخش ترین تجربه های زندگی هر شخص باشد اگر همه چیز در آن به خوبی و بدون مشکل انجام شود. اگر شما به یک کشور خارجی سفر کنید، ممکن است عدم اطلاع از برخی قوانین آن باعث شود شما کارهایی انجام دهید که سفر را به کام شما تلخ کند. اگر قصد سفر به ترکیه و خرید بلیط استانبول به تهران و برعکس را دارید، در این مطلب می خواهیم شما را با نبایدهای سفر در این شهر آشنا کنیم تا سفر شما به بهترین شکل ممکن انجام شود.

در اماکن مذهبی لباس پوشیده بپوشید

اگر تصور شما از ترکیه فیلم ها و سریال هایی است که تاکنون دیده اید، باید به شما بگویم دنیای واقعی و پوشش مردم آن بسیار متفاوت است. مردم مسلمان ترکیه در اماکن عمومی معمولا با لباس های پوشیده ظاهر می شوند و لباس های باز و نامتعارف مسافران احتمالا آن ها را معذب خواهد کرد.

نوع لباس پوشیدن به خصوص زمانی که اماکن مذهبی مانند مساجد را بازدید می کنید، بسیار مهم است. در این مکان ها برای احترام به مذهب و آیین افراد در شهر استانبول حتما لباس های مناسب و پوشیده بپوشید تا مشکلی برای شما پیش نیاید. پوشیدن حجاب برای موها اجباری نیست ولی بهتر است از پوشیدن لباس های کوتاه خودداری کنید.

ماه مبارک رمضان را فراموش نکنید

اگر شما ماه مبارک رمضان را برای سفر به استانبول انتخاب کرده اید، باید بدانید که قوانین روزه خواری در این شهر و کشور نیز مانند ایران سخت گیرانه رعایت می شود. درست است که گردشگران می توانند از رستوان های مخصوص استفاده کنند اما روزه خواری در خیابان و مکان های عمومی برای همه افراد ممنوع بوده و به شدت با آن برخورد می شود.

وارد بحث های سیاسی و مذهبی نشوید

اگر از جمله افرادی هستید که مدام در بحث های مذهبی یا سیاسی شرکت کرده و دوست دارید حرف خود را به کرسی بنشانید، بهتر است در سفر به استانبول کمی از این رویه خود کوتاه بیایید! بهتر است از وارد شدن در بحث های مذهبی و سیاسی با افراد دیگر به خصوص اهالی محلی شهر خودداری کنید. زیرا بحث با یک فرد متعصب می تواند عواقب سختی برای شما به دنبال داشته باشد.

مست شدن ممنوع!

با وجود آن که نوشیدن الکل در استانبول و در کلاب های این شهر رایج است، شما نمی توانید در حالت مستی در شهر قدم بزنید! پلیس استانبول با دیدن افرادی که وضعیت عادی ندارند به آن ها مشکوک شده و ممکن است آن ها را چند ساعتی در کلانتری محلی نگه دارد. بنابراین تحت هیچ عنوان در این شهر نوشیدنی الکی را تا حد مستی نخورید!

دعوا نکنید!

دعوا و مشاجره در هر شهر و کشوری جز کارهایی است که جرم محسوب شده و عواقبی به دنبال خواهد داشت. این عواقب بدون شک برای یک مسافر در یک شهر غریب بیشتر خواهد بود! اگر در طول سفر خود در شهر با مشکلاتی مواجه شدید سعی کنید آن را مسالمت آمیز حل کرده و از بحث و دعوا جدا خودداری کنید. مطمئن باشید احتمال آن که نتیجه پلیس و بازپرسی به نفع شما تمام شود، کم است! بنابراین برای آن که سفری مطمئن و خاطره انگیز داشته باشید، بهتر است آرامش خود را حفظ کنید!

از مکان های سیاسی و نظامی عکس برداری نکنید

نکته دیگری که قبل از رزور سفر استانبول به تهران و برعکس بدانید آن است که عکاسی از سوژه های سیاسی و نظامی در این شهر مانند هر شهر دیگر ممنوع است. ممکن است شما لوکیشن و فضای یک مکان نظامی را دوست داشته باشید اما اگر عکاسی در آن مکان ممنوع است، به هیچ وجه از دوربین عکاسی استفاده نکنید. ممکن است پلیس ترکیه به خاطر این کار به شما مظنون شده و شما به دردسر بیافتید!

57

از حمل داروهای خاص و ممنوعه اجتناب کنید

اگر در سفر به ترکیه یک داروی خاص را تهیه کرده اید و می خواهید آن را همراه خود به ایران بیاورید، ممکن است در فرودگاه مشکلاتی برای شما پیش بیاید! برخی از داروها در ترکیه برای خروج از کشور نیاز به مجوز دارند از این رو حمل آن ها جرم محسوب می شود. بنابراین اگر قصد تهیه داروی خاصی را دارید، از قبل مطمئن شوید که خرید دارو و همراه داشتن آن جرم محسوب می شود یا خیر؟

به هیچ وجه از مواد مخدر استفاده نکنید!

استفاده از مواد مخدر و به همراه داشتن آن در استانبول مانند هر شهر دیگر ممنوع است. استانبول در این باره قوانین سخت گیرانه ای دارد و اگر همراه شما ماده مخدری پیدا کند، به دردسر بزرگی خواهید افتاد! بنابراین برای جلوگیری از بروز هر گونه مشکل تحت هیچ شرایطی مواد مخدر همراه خود نداشته و استعمال نکنید!

خبر آگهی به اشتراک گذاری

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا