جامعه

56 قلم داروی طب سنتی تحت پوشش بیمه است

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، نفیسه حسینی یکتا در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: طب ایرانی به عنوان یک گنجینه منحصر به فرد ملی ریشه در آداب و رسوم ایرانیان دارد و باید همراستا با دنیا و سیاست‌های سازمان بهداشت جهانی از این ظرفیت به بهترین شکل بهره ببریم.

وی افزود: سیاست‌های ابلاغی سازمان بهداشت جهانی، اسناد ملی گیاهان دارویی و طب سنتی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی و بند 12 سیاست‌های کلی سلامت، اسناد بالادستی این حوزه هستند.

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با بیان این که سیاستگذاری در عرصه طب ایرانی و مکمل به صورت تلفیق یافته در نظام سلامت در حال برنامه ریزی است، اظهار کرد: خدمات طب ایرانی از خانه‌های بهداشت تا خدمات سرپایی و بستری را در برمی‌گیرد و پیشگیری و اصلاح سبک زندگی، اولین قدم ادغام این برنامه‌ها در شبکه است.

حسینی یکتا اضافه کرد: بحث آموزش اصلاح سبک زندگی بر اساس طب سنتی در 100 درصد دانشگاه های علوم پزشکی کشور و 40 درصد شبکه بهداشتی کشور جریان دارد و در 60 درصد دیگر شبکه نیز در دست اقدام است.

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با اشاره به این که بیماری‌های غیرواگیر همچون فشار خون، دیابت و چربی خون نظام‌های سلامت دنیا را متاثر کرده است و اصلاح سبک زندگی در مهار آن‌ها تاثیر دارد، گفت: طب سنتی در سطح دو ارائه خدمات در سلامتکده‌های دولتی دارد و در سطح 3 خدمات بستری نیز آیین نامه ها در دست تدوین است.

حسینی یکتا افزود: طرح ملی نهضت سواد سلامت بین وزارت بهداشت و وزارت آموزش و پرورش برای دانش آموزان و والدین به صورت آزمایشی آغاز شده و تا پایان 1403 در کشور اجرایی می‌شود.

طرح "نهضت ملی سواد سلامت‌آموزی" برای 300 هزار دانش‌آموز در 10 استان کشور اجرا می‌شود

وی با بیان این که سه خدمت طب ایرانی از جمله ویزیت تخصصی، تحت پوشش بیمه است و سه خدمت هم در شورای عالی بیمه برای تصویب مطرح است، ابراز داشت: در 21 دانشگاه علوم پزشکی کشور نیروی انسانی در طب سنتی تربیت می‌شود.

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت گفت: بر اساس آیین نامه، فقط پزشک دارای مدرک تخصصی طب سنتی و ایرانی و پزشک دوره دیده در محدوده فعالیت آیین نامه‌ها می‌توانند خدمت طب سنتی و ایرانی ارائه بدهند و مهم است که خدمات به صورت ادغام یافته ارائه شود و افراد فاقد این مدارک مجاز به ارائه خدمت نیستند.

امکان پوشش بیمه‌ای "زالودرمانی" و "حجامت" در بیمه‌های تکمیلی/ ابلاغ استاندارد 7 خدمت طب سنتی

حسینی یکتا افزود: به کرات به عموم مردم در این خصوص اطلاع رسانی شده که از مراجعه به افرادی که مدرک مرتبط ندارد مراجعه نکنند.

وی ادامه داد: فهرست مراکز معتبر و پزشکان در سایت دفتر طب ایرانی و سایت سازمان نظام پزشکی موجود است.

وی تصریح کرد: خدمت دهندگان طب سنتی از طریق یک سامانه می‌توانند ارزشیابی شوند که تعداد زیادی ثبت نام کرده‌اند و در صورتی که تجاربی دارند بر اساس ضوابط در مراکز مورد تایید زیر نظر پزشک می‌توانند فعالیت کنند.

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت در پایان گفت: 12 مراکز تحقیقات طب سنتی و گیاهان دارویی در کشور داریم و در سه سال متوالی، رتبه چهارم تولید علم در طب مکمل و جایگزین در دنیا بعد از هند، چین و آمریکا به ایران اختصاص یافته است‌.

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا