جامعه

تضارب آرای صاحب‌نظران حوزه زنان در رویداد "هفته الگوی سوم"

– اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم-طیبه مجردیان: رویداد «هفته الگوی سوم» به همت دفتر گفتمان زن حقیقی، دفتر جنسیت و جامعه، مرکز اندیشه‌ورزی زنان و بنیاد ملی خانواده با شعار «بر فراز فتوحات زن مسلمان» از 15 اسفند تا 18 اسفندماه با دعوت از صاحب‌نظران حوزه زنان در خانه اندیشه‌ورزان برگزار شد. خبرگزاری تسنیم در گفتگو با دبیر علمی رویداد خانم صفورا سادات امین جواهری هدف از برگزاری این رویداد را جویا شد که در ادامه می‌خوانید.

دبیر علمی رویداد «هفته الگوی سوم» هدف از برگزاری این رویداد را تضارب آرا و تعمیق نظری و اجماع فکری اندیشه‌ورزان حوزه زنان پیرامون الگوی سوم عنوان کرد و گفت: ما یک مشکلی احساس می‌کردیم و آن این بود که تعداد زیادی از فعالان حوزه زنان که به الگوی سوم می‌پرداختند، هیچ وقت به یک اتفاق نظر و یا حداقل به چند جریان و چهارچوب که بتوانیم با آنها الگوی سوم را بفهمیم، نمی‌رسیدند. از طرفی خود همین اندیشمندان و متفکران و اساتید هیچ وقت با هم حرف نزده بودند. همه جدا جدا در گوشه های مختلفی از کشور و در حیطه شخصی خودشان درباره الگوی سوم حرف زده بودند.

صفورا امین جواهری با بیان اینکه در تشتط آرا نمی‌توان به راهبرد رسید، خاطرنشان کرد: هفته الگوی سوم آمد تا همه صاحب‌نظران را برای تضارب آرا و تعمیق نظراتشان و برای اینکه در ادامه مسیر، عمیق‌تر به الگوی سوم فکر کنند، گرد هم جمع کند و برای اینکه همدیگر را نقد رو به جلو کنند و در هم‌افزایی فکری با هم پروژه الگوی سوم را پیش ببرند تا بشود برای مسائل اساسی زنان و کشور به راهبرد رسید. چون در تشطت آرای فعلی نمی‌توان به راهبرد رسید و همواره صاحب نظران مشغول جدال با یکدیگر هستند یا اینکه دچار تشتط در سیاست‌ها می‌شویم؛ یک دولت می‌آید با یک سیاست و دولت دیگری می‌آید با سیاستی دیگر. اگر این افراد گرد هم جمع شوند و حداقل به دو سه جریان تبدیل شوند در حل مسائل اجتماعی خیلی کمک کننده است.

الگوی سوم , زنان و خانواده , زنان ,

وی ادامه داد: هفته الگوی سوم به صورت متمرکز و به مدت یک هفته از 20 اندیشمند دعوت کرد تا در سه پنل تخصصی به ارائه نظرات خودشان بپردازند.

دبیر رویداد هفته الگوی سوم سه پنل تخصصی رویداد را اینگونه معرفی کرد:

میز قرائت در رویداد هفتۀ الگوی سوم، فضایی اندیشه‌ای برای گفت‌وگوی نظری و اندیشمندانه پیرامون چیستی الگوی سوم و شاخص‌های آن و درآمدی نظری و جمعی برای این مفهوم‌ است.

الگوی سوم , زنان و خانواده , زنان ,

میز امتداد برای امتداد دادن به الگوی سوم و پرداخت به دستاوردهای فکری آن است. در میز امتداد می‌کوشیم، رویش‌های نظری حاصل از الگوی سوم را در گفت‌وگویی هم‌افزایانه و منظم به شکوفایی و تعالی نزدیک کنیم و به این قبیل سوالات پاسخ دهیم که: دستاوردهای الگوی سوم در علوم انسانی چه بوده است؟ چه کمک‌هایی کرده؟ اصلاً دستاوردی داشته یا نداشته؟ آیا کارآمدی برای تعریف شخصیت زن مسلمان دارد؟ آیا فقط یک وصفی از این گونه جدیدی از زن مبارز مسلمان که در ایران بوده، می‌کند یا در حل مسائلش و ادامه زندگی هم به دردش می‌خورد؟

میز جهان اسلام در رویداد هفته الگوی سوم هم خیزی است برای قدم گذاشتن فراتر از مرزهای ایران، پیرامون شخصیت زن مسلمان. هم برای یافتن مصادیق الگوی سوم زن در جهان اسلام و هم صدور روایت زن مسلمان ایرانی به جهان اسلام. در این پنل آمیزه‌ای از اندیشه و تجربه‌زیسته را خواهیم داشت. معتقد هستیم الگوی سوم زن فقط متعلق به زن ایرانی نیست متعلق به زن مسلمانی است که می‌خواهد مستقل زندگی کند. در میز جهان اسلام دغدغه ما این هست که الگوی سوم زن فقط برای زن ایرانی فهم نشود. این الگو یک الگوی نظام شخصیت زن مسلمان است؛ زن مجاهد مسلمان. نوع متفاوتی از مسلمان بودن که حاوی احساس مسئولیت است. حاوی استقلال است. حاوی جبهه گیری بر علیه استعمار و نظام کفر است. این الگو به زنی اشاره می‌کند که این زن نوعاً در ایران اتفاق نیفتاده است و ما باید در جهان اسلام هم دنبال نمونه‌ها و مصادیقش بگردیم. هر چند زن ایرانی در بیانیه مقام معظم رهبری به کنگره هفت هزار زن شهید آغازگر این راه بوده و پرچم این راه را برداشته است. حتی اگر آغازگر هم نبوده در ادامه افقش جهان اسلام و تمام زنان دنیاست.

الگوی سوم , زنان و خانواده , زنان ,

صفورا امین جواهری در ادامه به موضوعات مطرح شده در این رویداد اشاره کرد و گفت: در نخستین سال برگزاری هفتۀ الگوی سوم به این موضوعات می‌پردازیم: نظریه اجتماعی جنسیت، نسبت جنسیت و انسانیت، حیات عاطفی زن، زوجیت و الگوی سوم، ولایت‌پذیری اجتماعی زن، خانواده در الگوی سوم، جمعیت و الگوی سوم، آیندۀ الگوی سوم، امتداد الگوی سوم در حکمرانی و نسبت الگوی سوم با الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت.

وی درباره علت نامگذاری این رویداد و مناسبت زمانی آن اظهار داشت:

ما در چهار روز متوالی از تاریخ پانزدهم اسفند که روز نگارش پیام حضرت آقا به کنگره هفت هزار زن شهید بوده تا هجدهم اسفندماه که روز جهانی زن است، این رویداد را ادامه دادیم و این در سال اول برای ما یک سرآغاز نمادین خوب بود.

وی در پایان خاطرنشان کرد:

پیام زن مسلمان ایرانی و زن مجاهد مسلمان به همه زنان جهان این هست که ما نوعی از زندگی سالم زنانه در امنیت و عزت و استقلال را می‌توانیم به آن‌ها پیشنهاد بدهیم و دوست داریم با تمام زنان جهان بر سر این تجربه زن در انقلاب اسلامی به گفتگو بنشینیم و دوست داریم عزتی که در بستر پیام امام خمینی برای زن به ارمغان آمد را به همه زنان جهان هدیه بدهیم.

پایان پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا