جامعه

جایزه "دکتر روستاآزاد" پلی بین نخبگان، نوآوری و حکمرانی

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، نخستین نشست کمیته علمی جایزه فناوری و حکمرانی روستاآزاد با هدف بررسی شاخصه‌های ارزیابی و انتخاب آثار، انتشار فراخوان و زمان‌بندی اولین دوره اعطای جایزه برگزار شد.

نخستین نشست کمیته علمی جایزه روستاآزاد، عصر شنبه 26 خردادماه به میزبانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانشبنیان ریاست‌جمهوری و با حضور روح‌الله دهقانی فیروزآبادی؛ معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانشبنیان ریاست‌جمهوری و رئیس شورای سیاستگذاری جایزه فناوری و حکمرانی روستا‌آزاد؛ سیدمحمدصادق امامیان؛ هم‌بنیانگذار اندیشکده حکمرانی شریف و عضو شورای سیاستگذاری جایزه، محمودرضا آقامیری؛ رئیس دانشگاه شهید بهشتی و عضو کمیته علمی جایزه، شقایق حق‌جوی جوانمرد؛ رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی، مصطفی زمانیان؛ رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری و عضو شورای سیاستگذاری جایزه، سعید جبل‌عاملی؛ رئیس دانشکده مدیریت، اقتصاد و مهندسی پیشرفت دانشگاه علم و صنعت و عضو کمیته علمی جایزه، مجید دهبیدی‌پور؛ مشاور رئیس دانشگاه صنعتی‌شریف و عضو کمیته علمی جایزه و علی‌اکبر متکان؛ دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ایرانبرگزار شد.

حمایت از شرکت‌های "آبادیران" برای دریافت وام‌های کم‌بهره

تمام ویژگی‌های مرحوم دکتر روستاآزاد در کانون توجه باشد

روح‌الله دهقانی فیروزآبادی؛ معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانشبنیان ریاست‌جمهوری در این نشست گفت: انسان‌ها دارای ویژگی‌های متعددی هستند به نحوی که برخی به قله‌های رفیع دست می‌یابند. هنگامی که به ویژگی‌های دکتر روستاآزاد توجه می‌کنیم نباید به دنبال یک ویژگی خاص باشیم چرا که ایشان دارای ویژگی‌های متعدد و متمایز بسیاری بود.

لزوم تکثیر الگوهای مدیریتی دکتر روستاآزاد

مصطفی زمانیان؛ رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری در نخستین نشست کمیته علمی جایزه دکتر روستاآزاد اظهار کرد: این جایزه در حوزه فناوری و حکمرانی به نام دکتر روستاآزاد مزین شده است و به این بهانه ترویج سبک مدیریتی دکتر روستاآزاد از اهمیت فراوانی برخوردار است و این شیوه باید تکثیر یابد. حکمرانی کشور به الگوهای مدیریتی دکتر روستاآزاد نیاز دارد چراکه الگوهای مدیریتی دکتر روستاآزاد در زمینه حکمرانی جزو موارد شاخص به حساب می‌آید.

تحول‌خواهی؛ ویژگی بارز دکتر روستاآزاد

سعید جبل‌عاملی؛ رئیس دانشکده مدیریت، اقتصاد و مهندسی پیشرفت دانشگاه علم و صنعت اظهار کرد: تحول‌آفرینی جزو ویژگی‌های شاخص دکتر روستا‌ آزاد به حساب می‌آید. منظور از تحول‌خواهی دکتر روستاآزاد این است که تمام اقدامات این چهره ارزشمند به یک نقطه عطف تبدیل می‌شد.

همچنین مجید دهبیدی‌پور؛ مشاور رئیس دانشگاه صنعتی‌شریف در این نشست گفت: «توجه به توسعه نهادی» از ویژگی‌های خاص دکتر روستاآزاد به حساب می‌آید و این موضوع در تمام اقدامات و دستاوردهای ایشان مشهود است.

وی ادامه داد: ایشان تاکید کرد که پایداری و استمرار در انجام فعالیت‌ها به صورت پیوسته و پشت سر هم اتفاق بیفتد و همواره این موضوع را در کانون توجه قرار می‌داد.

شاخصه های حکمرانی خوب در جایزه روستاآزاد مورد توجه قرار گیرد

شقایق حق‌جو؛ رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی نیز در این جلسه اظهار کرد: هنگامی که از حکمرانی خوب سخن به میان می‌آید باید از ادبیات پیشرفته این حوزه در دنیا استفاده کنیم. هنگامی که از حکمرانی سخن به میان می‌آید باید بدانیم که چه مواردی سبب اثربخشی بیشتر می‌شود و این مولفه‌ها باید در کانون توجه قرار گیرد.

وی گفت: تحول‌خواهی سبب برتری یک فرد یا یک موضوع می‌شود؛ بنابراین یک اثر برگزیده باید تحول خواه باشد و در مسیر رو به جلو حرکت کند.

رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی با بیان اینکه تحول‌خواهی جزو ویژگی‌های دکتر روستاآزاد بود، افزود: ایشان، جسارت و شجاعت تحول‌خواهی را داشت و این ویژگی، او را نسبت به دیگران متمایز کرده بود.

همچنین محمودرضا آقامیری؛ رئیس دانشگاه شهید بهشتی در نخستین نشست کمیته علمی جایزه روستاآزاد بر ضرورت ایجاد وجه تمایز این جایزه تاکید کرد و تفاوت در حوزه‌های اعطای جایزه و شاخص های ارزیابی را خواستار شد.

توجه ویژه به فناوری حکمرانی در جایزه روستاآزاد

سیدمحمدصادق امامیان در این نشست با بیان اینکه جایزه روستا‌آزاد 4 محور را برای اعطای جایزه در کانون توجه قرار داده، اظهار کرد: 4 محور «فناوری»، «دیپلماسی نخبگانی»، «سیاست‌پژوهی» و «فناوری نرم» را برای اعطای جایزه در کانون توجه قرار داده‌ایم.

وی با بیان اینکه نخستین دوره جایزه روستا‌آزاد همزمان با دومین سالگرد درگذشت این استاد فقید برگزار می‌شود، افزود: آیین اختامیه و اعطای جایزه به برگزیدگان، 19 مهرماه برگزار می‌شود. هدف از برگزاری این جایزه، قدردانی از جایگاه و مقام این استاد ارزشمند است.

هم‌بنیانگذار اندیشکده حکمرانی شریف درباره اقدامات مرحوم دکتر روستا‌آزاد خاطرنشان کرد: مرحوم روستا‌آزاد از منظر علمی و ارزشی از جایگاه والایی برخوردار بود و تلاش می‌کرد با شناسایی افراد مستعد و استعدادهای درخشان از آنها برای مسائل حکمرانی بهره ببرد.

وی درباره ضرورت به‌کارگیری فناوری در عرصه حکمرانی گفت: تجربه دوران کرونا نشان داد فناوری می‌تواند در حکمرانی بسیار اثرگذار باشد. با توجه به تاثیر فناوری در حکمرانی دنیای امروز به موضوع فناوری توجه ویژه در این جایزه شده است.

امامیان درباره دیپلماسی نخبگانی گفت: گاهی‌اوقات به دلیل قطع ارتباط و ایزوله‌کردن محیط با فضای رسمی بین‌المللی ارتباط نداریم و به همین دلیل فضای سنگین در میان جامعه نخبگانی ایجاد می‌شود. با توجه به شرایط موجود باید گفت دیپلماسی نخبگانی می‌تواند به موضوع حکمرانی کمک کند.

وی با بیان اینکه کمیته علمی جایزه روستا‌آزاد، برگزیدگان این جایزه را انتخاب می‌کند، افزود: 60 سکه بهار آزادی، 100 میلیارد ریال تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی، مدال و سپاس‌نامه به برگزیدگان اعطا می‌شود. فراخوان جایزه به زودی منتشر می‌شود.

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا